MSI Armor RX570 Afterburner ayarları

Schokofaoz

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.

MSI Armor RX570 4 GB kullanıyorum.
Aşağıdaki MHz değerlerini arttırsam nasıl olur?

IMG_20210407_194819.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam çok ısınıyor oyun oynarken kapanıyor o yüzden, bu ayarları hiç kurcalamadım daha doğrusu kurcalamak istemedim, hiçbir bilgim yok bilgi almak istiyorum.
Isısını düşürmek için OC değil Undervolt yapmanız gerekiyor. Yaklaşık 5 derece düşürebilirsiniz kartın sıcaklığını.

Mhz değerlerini arttırmak OC işlemine girer ve bunu yaparken dikkatli olmak gerekir. Kademe kademe arttırıp deneyebilirsin.
Hocam çok ısınıyor oyun oynarken kapanıyor o yüzden, bu ayarları hiç kurcalamadım daha doğrusu kurcalamak istemedim, hiçbir bilgim yok bilgi almak istiyorum.
Zaten ısınıyorsa o Mhz değerlerini arttırmak kartın güç tüketimini arttıracağı gibi daha da ısınmasına sebep olur. Oyun oynarken kapanma olayı sıcaklık değerlerinden de olabilir fakat başka bir sebepten dolayı da olabilir.
Düşürsem nasıl olur ?
Mhz değerlerini düşürmeden önce ilk başta fan ayarı yapın. Yapılan fan ayarına rağmen sıcaklık değerleri düşmez ise yine Mhz değerlerini düşürmeden undervolt işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca kullandığınız kasa modelinin hava akışı kötü ise ekran kartı başta olmak üzere sistem parçaları ısınacaktır. Eğer kötü hava akışına sahip kasanız varsa yan tarafı açık şekilde kullanmak sıcaklık değerlerini biraz da olsa düşürecektir.

Düşürsem nasıl olur ?
Undervolt deniyor ona. Dengeli düşürürsen bir sorun yaşamaz, kartın sıcaklığını daha düşük değerlerde çalıştırabilirsin. Ancak bunu yaparken, yaptığın undervolt miktarına bağlı olarak, bir miktar performans kaybı yaşayabilirsin.

Ben de RX 570 kullanıyorum. Voltaj kısmını -70 civarlarında tutuyorum. Bu her karttan karta farklılık gösterebilir, bu yüzden senin deneme yanılma yöntemiyle yapman lazım. Kademeli olarak düşür, -5 -5 gibi. Ne zaman bir anormallik yaşanırsa o zaman voltaj miktarını bir önceki kademeye al. Dediğim gibi kendin bulmalısın bunu. Eğer yok ben miktar düşüreceğim, onlarla uğraşamam diyorsan -40'larda tutabilirsin. Dikkat et + kısmına getirip de voltajı fazla verme, yakarsın kartı. -'lere getirmen gerekiyor.

Core Clock değerini ise yaklaşık olarak 30-40 değer kadar düşürmüştüm. Yine kendin bulman gerekiyor bu miktarı da. Core Clock hızını çok azaltırsan performans kaybı yaşayabilirsin.

Bu Undervolt sonucunda ortalama olarak 4-5 derece düştü sıcaklık. Ancak bana göre sıcaklığı düşüren en iyi şey, fan hızını ayarlamaktır. MSI Afterburner'dan fan hızını manuel olarak hazırlayıp sıcaklıkları düşürebilirsin. Örneğin, kartının 60 derece civarlarında çalışmasını istiyorsan fan hızını da ona göre ayarlayabilirsin. Ancak fanlar daha hızlı çalışacağı için ömürleri kısalabilir, bunu göz önünde bulundurmak lazım. Şu anda ayarlarımı yaptığım bilgisayarda olmadığım için kendi fan ayarlarımı atamayacağım, eğer istersen bir süre sonra atabilirim.

Mhz değerlerini arttırmak OC işlemine girer ve bunu yaparken dikkatli olmak gerekir. Kademe kademe arttırıp deneyebilirsin.

Zaten ısınıyorsa o Mhz değerlerini arttırmak kartın güç tüketimini arttıracağı gibi daha da ısınmasına sebep olur. Oyun oynarken kapanma olayı sıcaklık değerlerinden de olabilir fakat başka bir sebepten dolayı da olabilir.

Mhz değerlerini düşürmeden önce ilk başta fan ayarı yapın. Yapılan fan ayarına rağmen sıcaklık değerleri düşmez ise yine Mhz değerlerini düşürmeden undervolt işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca kullandığınız kasa modelinin hava akışı kötü ise ekran kartı başta olmak üzere sistem parçaları ısınacaktır. Eğer kötü hava akışına sahip kasanız varsa yan tarafı açık şekilde kullanmak sıcaklık değerlerini biraz da olsa düşürecektir.
16178157849082216622983590943680.jpg

Kasa böyle hocam ve kapalı bir yerde
Undervolt deniyor ona. Dengeli düşürürsen bir sorun yaşamaz, kartın sıcaklığını daha düşük değerlerde çalıştırabilirsin. Ancak bunu yaparken, yaptığın undervolt miktarına bağlı olarak, bir miktar performans kaybı yaşayabilirsin.

Ben de RX 570 kullanıyorum. Voltaj kısmını -70 civarlarında tutuyorum. Bu her karttan karta farklılık gösterebilir, bu yüzden senin deneme yanılma yöntemiyle yapman lazım. Kademeli olarak düşür, -5 -5 gibi. Ne zaman bir anormallik yaşanırsa o zaman voltaj miktarını bir önceki kademeye al. Dediğim gibi kendin bulmalısın bunu. Eğer yok ben miktar düşüreceğim, onlarla uğraşamam diyorsan -40'larda tutabilirsin.

Core Clock değerini ise yaklaşık olarak 30-40 kadar düşürmüştüm. Yine kendin bulman gerekiyor bu miktarı da. Core Clock hızını çok azaltırsan performans kaybı yaşayabilirsin.

Bu Undervolt sonucunda ortalama olarak 4-5 derece düştü sıcaklık. Ancak bana göre sıcaklığı düşüren en iyi şey, fan hızını ayarlamaktır. MSI Afterburner'dan fan hızını manuel olarak hazırlayıp sıcaklıkları düşürebilirsin. Örneğin, kartının 60 derece civarlarında çalışmasını istiyorsan fan hızını da ona göre ayarlayabilirsin. Şu anda ayarlarımı yaptığım bilgisayarda olmadığım için kendi fan ayarlarımı atamayacağım, eğer istersen bir süre sonra atabilirim.
16178159216368985710069543344371.jpg

Hocam Core Voltageyi 31e kadar indirdim
Fan speed ise 40 da fan ayarlarını nasıl yapabilirim?
Şuan internetim yok güvenli internetten oyunlara giremiyorum 40a kadar indirmek istemedim açıkcası.

Eki Görüntüle 962718
Kasa böyle hocam ve kapalı bir yerde

Eki Görüntüle 962719
Hocam Core Voltageyi 31e kadar indirdim
Fan speed ise 40 da fan ayarlarını nasıl yapabilirim?
Kasa hakkında bilgim yok fakat hava akışını test etmek için yan tarafı açık şekilde deneyin. Eğer yan tarafı açık şekilde sıcaklık düşüşü olursa kasanın hava akışı kötü demektir.

Ben de RX 570 kullanıyorum. Voltaj kısmını -70 civarlarında tutuyorum. Bu her karttan karta farklılık gösterebilir, bu yüzden senin deneme yanılma yöntemiyle yapman lazım. Kademeli olarak düşür, -5 -5 gibi. Ne zaman bir anormallik yaşanırsa o zaman voltaj miktarını bir önceki kademeye al. Dediğim gibi kendin bulmalısın bunu. Eğer yok ben miktar düşüreceğim, onlarla uğraşamam diyorsan -40'larda tutabilirsin. Dikkat et + kısmına getirip de voltajı fazla verme, yakarsın kartı. -'lere getirmen gerekiyor.

Core Clock değerini ise yaklaşık olarak 30-40 değer kadar düşürmüştüm. Yine kendin bulman gerekiyor bu miktarı da. Core Clock hızını çok azaltırsan performans kaybı yaşayabilirsin.

Bu Undervolt sonucunda ortalama olarak 4-5 derece düştü sıcaklık. Ancak bana göre sıcaklığı düşüren en iyi şey, fan hızını ayarlamaktır. MSI Afterburner'dan fan hızını manuel olarak hazırlayıp sıcaklıkları düşürebilirsin. Örneğin, kartının 60 derece civarlarında çalışmasını istiyorsan fan hızını da ona göre ayarlayabilirsin. Ancak fanlar daha hızlı çalışacağı için ömürleri kısalabilir, bunu göz önünde bulundurmak lazım. Şu anda ayarlarımı yaptığım bilgisayarda olmadığım için kendi fan ayarlarımı atamayacağım, eğer istersen bir süre sonra atabilirim.
Hocam undervolt olayını cidden güzel özetlemişsiniz emeğinize sağlık. Yalnız konu sahibi açısından da karışıklık olmaması adına undervolt dediğimiz olay kısaca Afterburner programındaki Core Voltage değerini düşürmektir. Yalnız sizde niye 4-5 derece etki etmiş onu anlayamadım. Biraz daha stabil bir ayar bulmak için uğraşırsanız 10-15 derecelik fark görebilirsiniz. Ayrıca ben şunu da fark ettim bir ayarı farklı bir sürücüde stabil bir şekilde kullanırken bir başka sürücüde stabil şekilde çalışmayabiliyor. O yüzden de birçok uğraşa rağmen stabil bir ayar bulamayan kullanıcılara sürücü değişikliğini de tavsiye ediyorum.

Geri
Yukarı