Çözüldü MSI B350 Tomahawk ile G-Skill Trident-Z RAM Çalışmama Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

beyazzenco

Hectopat
MSI B350 Tomahawk, Ryzen 7 1700 ve Gskill Trident-z 8x2 3000MHz RAM kullanıyorum fakat PC'yi gece kapadığımda hiçbir şey yoktu sabah açtım ez debug led'de DRAM LED'i yanıyor ve PC'ye görüntü gelmiyor. RAM'lerin ışığı yanıyor fakat görüntü gelmiyor klavye, farenin de ışığı yanmıyor. RAM'leri çıkardım başka slotlara taktım olmadı en son bir RAM'i çıkardım tek slot son slota taktım RAM'i çalıştı, çıkardığım RAM'le yerini değişince yine aynı LED yanıyor RAM bozulmuş olabilir mi? Bir de şöyle denedim 1 ve 3. slota taktım RAM'leri LED yanmadı ama yine aynı şekilde görüntü gelmedi. Sizce sorun nedir arkadaşlar yardım eder misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Kit olan tek modül RAM'den görüntü alabiliyorsanız diğer kit RAM'den görüntü alamıyorsanız çok yüksek ihtimalle o bellek arızalıdır. Çalışmayan belleğinizi bir bilgisayarcıda yada arkadaşınızda test edebilirsiniz. Eğer problem kit RAM'lerden birinde ise garantiye verin.
BIOS'u CMOS pilinden sıfırlayıp deneyin. Tek RAM ile çalıştırıp BIOS'unuzu son sürüme yükseltin ve öyle deneyin. Eğer sorun devam ederse bellek modüllerinizi tek tek Memtest86 ile test edin. İkisi aynı anda takılıyken test etmeyin. Sistem iki RAM ile de tek modül halde görüntü veriyor mu?

BIOS'u CMOS pilinden sıfırlayıp deneyin. Tek RAM ile çalıştırıp BIOS'unuzu son sürüme yükseltin ve öyle deneyin. Eğer sorun devam ederse bellek modüllerinizi tek tek Memtest86 ile test edin. İkisi aynı anda takılıyken test etmeyin. Sistem iki RAM ile de tek modül halde görüntü veriyor mu?
Bios pilini çıkarıp taktım. CMOS sıfırlama bilmiyorum, sistem 2 bellek takılı iken hiç görüntü vermiyor bakamıyorum tek modül gözüktüğüne, 1. ve 3. slota takınca ez debug led DRAM ışığı yanmıyor ama yine görüntü gelmiyor, 2. ve 4. slota takınca ez debug led DRAM ışığı yanıyor, görüntü gelmiyor. Tek slot takınca çalışıyor, bozulmuş olduğunu düşündüğüm RAM'i tek slot takınca yine DRAM led'i yanıyor, sizce bozulmuş mudur? Garantiye göndermem gerekir mi? Yoksa yapılacak bir şey var mıdır?

Söylediklerimin sadece 1 tanesini deneyip yorum yapmışsınız. Tek modül RAM'i takıp BIOS güncellemesi yapın. Sorun tekerrür ederse RAM modüllerinizi anakarta tek tek takarak Memtest86 yazılımı ile test edin.

Söylediklerimin sadece 1 tanesini deneyip yorum yapmışsınız. Tek modül RAM'i takıp BIOS güncellemesi yapın. Sorun tekerrür ederse RAM modüllerinizi anakarta tek tek takarak Memtest86 yazılımı ile test edin.
Biosum günceldi onu söylemeyi unutmuşum, o dediğim RAM'i takınca görüntü alamıyorum, BIOS'a giremiyorum yani.

Kit olan tek modül RAM'den görüntü alabiliyorsanız diğer kit RAM'den görüntü alamıyorsanız çok yüksek ihtimalle o bellek arızalıdır. Çalışmayan belleğinizi bir bilgisayarcıda yada arkadaşınızda test edebilirsiniz. Eğer problem kit RAM'lerden birinde ise garantiye verin.

Çözüm
Tamamdır teşekkürler, tahminimce o RAM'de problem var onu takınca görüntü gelmiyor, diğeri her türlü çalışıyor, direk garantiye vereyim ben en iyisi.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı