Msi B350 Tomahawk XMP ile RAM hızını yükseltme sorunu

Nurse

Kilopat
Daha fazla  
Msi B350 Tomahawk
Ryzen 5 1600
Kingston HyperX Savage 16 GB Dual Kit 3000 Mhz
Geçici olarak eski bir ekran kartı taktım.

RAM hızım 2133 olarak görünüyor. BIOS'tan XMP'yi Profile 2 seçip kaydedince 2933 MHz'de başlamak için yeniden başlattım ancak PC arka arkaya açılıp kapandı ekrana görüntü gelmeden. Sonra 2133 MHz hızında tekrar açıldı. Sorunun kaynağı nedir? XMP'de profile seçince altından voltajı da kendimiz mi seçeceğiz ? Ya da hiç XMP'yi ellemeden direk RAM hızını 2933 seçip otomatik başlatsam kendisi halledebilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
HX430C15SB2K2/16

Satın aldığım firma anakarta OC yapmam gerektiğini söyledi. B350 Tomahawk kullanan varsa yardımcı olabilir mi hangi değerleri değiştirmeliyim ?
Baktım uyumlu RAM profil 1 diyor. RAM'leri nasıl taktınız anakarta?
memory.jpg

Evet 1.50 sürümünü yükledim bugün. BIOS AMI EFI olarak görünüyor ama bir sorun olur mu ? Daha önce UEFI olarak görünüyordu sanırım.

Voltaj vermekten kastınız nedir?

İnternetten aratabilirsiniz, "how to overcloack ram on b350 tomahawk" diye.
Siz XMP profili seçtiğinizde orda otomatik olarak hızları ayarlar, ama voltajı doğru ayarlıyamıyo olabilir onu elle girmeniz gerekebilir.

Voltage Settings > DRAM Voltage > Auto (burayı RAM marka ve modelinin 3000 de çalışması için verdiği değeri girmeniz lazım 1.35 V olur genelde)

İnternetten aratabilirsiniz, "how to overcloack ram on b350 tomahawk" diye.
Siz XMP profili seçtiğinizde orda otomatik olarak hızları ayarlar, ama voltajı doğru ayarlıyamıyo olabilir onu elle girmeniz gerekebilir.

Voltage Settings > DRAM Voltage > Auto (burayı RAM marka ve modelinin 3000 de çalışması için verdiği değeri girmeniz lazım 1.35 V olur genelde)
XMP yi ellemeyip direk DRAM frekansı 2933 yapıp altından voltajı 1.35 yaparım. Bir de timing 16-18-18-36 gibi yapınca sorun olmaz sanırım. Şimdilik 2400 e ayarladım OC ihtiyacı olmadan çıkabileceği maksimum değer buymuş. Sürekli OC li şekilde çalıştırmanın da bir zararı olur mu emin olamadım. Yalnızca oyun oynarken artırırım eğer öyleyse. Bir de OC yapınca işlemci hızını yükseltmesek de sadece RAM frekansını 3000 e çıkarmak için Expert ayara alsak bir zararı olmaz değil mi ?

Baktım uyumlu RAM profil 1 diyor. RAM'leri nasıl taktınız anakarta?
Eki Görüntüle 233403
Dual kit olduğundan 2. ve 4. slota takılılar. Geldiğinde kontrol etmiştim zaten kitapçığa göre.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı