MSI B350 TOMAHAWK Sistemde Corsair RAM Frekansı Yükselmiyor

Burak HUY

Hectopat
Daha fazla  
Dün BIOS'tan XMP'yi açıp RAM frekansını 2933 MHz'a voltajı da 1.3'e yükseltmiştim. Videodaki gibi birkaç defa açılıyor gibi yapıp kapandıktan sonra açılmıştı ve RAM 2933 MHz'e yükselmişti. Bugün bilgisayarı açtığımda açılıyor gibi yapıp kapanmaya başlayınca arkadaki kapatma tuşuna basarak kapatıp açtım ve öndeki tuştan bilgisayarı açtım BIOS'a girdim. RAM 2133 MHz gösteriyordu. Videoda görüldüğü gibi sorun voltajın az gelmesinden mi acaba diye düşünüp voltajı 1.35 yaptım. Şu an halen RAM 2133 MHz gösteriyor. Bir de dün AMD Ryzen Master programından işlemciyi 3.8 GHz'e yükseltmiştim o da 3.2 GHz gösteriyor. Nasıl düzeltebilirim yardımcı olursanız sevinirim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Screenshot_1.png
Screenshot_3.png

Sistem Özellikleri;
  • AMD Ryzen 7 1700
  • MSI B350 TOMAHAWK AM4
  • MSI GTX 1070 GAMING X 8G 8GB
  • Corsair Vengeance LPX 16GB (1x16GB) DDR4 3000Mhz CL15 RAM CMK16GX4M1B3000C15
  • COOLER MASTER MasterLiquid Lite 120
  • Cooler Master Watt 700W 80+
  • Zalman Z9Neo-Plus_Black ATX
  • WD 500GB Blue SATA 3.0 SSD
  • SEAGATE ST33000651NS 3TB 7200 RPM 64MB HARDDİSK
  • BenQ GW2270H 21.5" 5ms (Analog+2xHDMI) Full HD VA Monitör

Son düzenleyen: Moderatör:
Ayni sorun bendede var. B350 pro vdh anakartim ve G.skill 3200 mhz ramlerim var. Xmp ile 3000 veya 3200 mhz ile otomatik kullanamiyorum default yapiyor. Bende el ile voltajla oynamadan 2800 mhz manuel ayarla yani cikardim kullaniyorum bende 3000 mhz veya 3200 mhz kullanmak istiyorum. Konuyu takipteyim..

Aynı ramler ve aynı sorun bende de mevcut.Gerçekten çok sinir bozucu bir sorun.
Ben 3000 mhz kabul ettirebiliyorum aslinda bir iki denemeyle ama sonrasinda pc resledigimde gene default ayarlara geri donuyor malesef :( manuel 2800 mhz sorunsuz devam simdilik 2 aydir arastiriyorum hic bir yerde cozumunu bulamadim..

Ben 3000 mhz kabul ettirebiliyorum aslinda bir iki denemeyle ama sonrasinda pc resledigimde gene default ayarlara geri donuyor malesef :( manuel 2800 mhz sorunsuz devam simdilik 2 aydir arastiriyorum hic bir yerde cozumunu bulamadim..
Aynen benimde 3000 mhz'de sorunsuz açılıyor ama kapandıktan sonra tekrar default ayarlara geri dönüyor.

Son eklenen bios sürümü adını verebilir misiniz.7A34v1C olan sürüm ilemi sorunu çözdünüz?
Konuyu açan kişinin anakart modeline göre son BIOS sürümü 7A34v1C. MSI B350 Tomahawk için geçerli dikkat et her anakartın farkı oluyor. BIOS yanlış yüklemek şakaya gelmez. Aşağıda vereceğim bağlantıdan en son sürümü edinebilirsin.
www.msi.com/Motherboard/support/B350-TOMAHAWK

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı