MSI B350M Mortar mı MSI B350 Gaming+ mı?

hakan_b

Hectopat
Merhaba, yakın bir zamanda anakart alacağım ve Ryzen 5 2600X ile kullanacağım, RAM'ler GSkill Ripjaws 16 GB (3200 MHz). MSI için Ryzen serisinde iyi değil diyorlardı ama sanırım bu ilk çıktığı zamanlardaydı. BIOS güncellemeleri ile sorunlar çözüldü diye biliyorum ve son zamanlarda forumda Asus ve Gigabyte anakartlar ile RAM MHz'lerinde sorun yaşayanlar görüyorum. Aşağıdaki 2 anakarttan birini almayı düşünüyorum. Ryzen serisi için hala MSI anakartlar kötü mü? Yorumlarınızı da bekliyorum.

Bir arkadaşım yeni sistem topladı ve B350M Mortar ile GSkill 8 GB 3000 MHz belleği 2933'te kullanıyor. Yine Technopat'ın en son topladıkları QP Gaming X'te de B350 Gaming Plus anakartta bellekleri 2933'te sorunsuz çalıştırdılar.

MSI B350M Mortar mATX Soket AM4 AMD 64GB DDR4 Anakart 7A37-002R - Nanokatalog

MSI B350 Gaming+ AMD B350 Soket AM4 ATX 64GB DDR4 Anakart 7A34-015R - Nanokatalog

Son düzenleyen: Moderatör:
İkisi arasında mATX-ATX farkından başka ne özellik farklılıkları var acaba bilginiz var mı? Ben çok anlamıyorum anakartlardan :) Özellik farkı çok yoksa Mortar da alabilirim 25 TL az verip, bütçem ucu ucuna yetiyor :)

Bence burada karşılaştırmak yerine BIOS sürümüne bakmak daha önemli. Çünkü AMD Ryzen 5 2600X alacakmışsın. Ama bu anakartlar 1.Nesil Ryzen'ler için. Eğer BIOS sürümü 2.Nesili destekliyorsa al. Eğer desteklemiyorsa 2'si hariç başka anakartlar. Eğer onlarda olmazsa anakart zorunlu ATX ve 850TL yukarısı olmalı. En son yonga seti X470 olması.(Çünkü en ucuz X470 bir ATX anakart 850TL.)

@EFI Shell Son sürüm BIOS'lar ile 2. nesil Ryzen'lar kullanılabiliyor.

@Asım Demir Hocam bir konuda mesajınızı gördüm, yakın bir zamanda bilgisayar toplamışsınız Nanokatalog'tan. Ben de yukarıdaki iki anakarttan birini almayı düşünüyorum. Siz 2 ay falan sürdü demişsiniz, ürüne göre değişiyor mu bu süre. 2 haftayı gececekse hiç almayayım, aşağıdaki anakartı alıp geçeyim :)

MSI B350 PC Mate AMD Anakart Anakart

Webdenal BIOS güncellemesi yapmıyormuş, Nanokatalog'tan da almaktan vazgeçtim, İnventus'tan sipariş edeceğim bugün yada yarın. Bu arada oyun amaçlı kullanacağım sistemi, Mortar'ın Gaming olması bir katkı sağlar mı? Ben özellik bakımından hiçbir fark göremedim, PC Mate ATX olduğu için onu tercih edebilirim daha hoş duruyor kasada.

MSI B350 PC MATE AMD B350, DDR4, AM4 Ryzen, SATA6Gb/s, M2, USB3.1, ATX Anakart - inventus

MSI B350M MORTAR AMD B350, DDR4, AM4 Ryzen, SATA6Gb/s, M2, USB3.1, DVI, HDMI, DisplayPort microATX Anakart - inventus

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı