Çözüldü MSI B450-A PRO CPU LED sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Yer
İstanbul/Ataşehir
Daha önce CPU LED sorunu yaşıyordum. Bundan sonra temiz format attım. Yaklaşık 9 gün bu sıkıntıyı yapmadı sistem. Biraz önce yine yaptı. BIOS sürümü düşürerek bu sorunu çözenler var. Flashback özelliği sistemde donanımlar takılıyken kullanılabiliyor mu? Takılıyken de yapan var. Ne önerirsiniz. Her şey güncel. Windows 10 1909 UEFI. MSI B450-A PRO anakart son sürüm BIOS mevcut.
  • MSI B450 A-Pro
  • AMD Ryzen 5 2600
  • Corsair Vengeance LPX 2x8 3200MHz (CMK16GX4m2E3200c16)
  • Aerocool KCAS 600W 80Plus Bronze (12V 540W)
  • MSI RX 570 Armor 8G
  • TOSHİBA OCZ TR200 240GB SSD.
  • Adata XPG Spectrix S40G 256 GB M2.SSD.
  • WD 500GB Blue HDD
Yani hala anlamadım neyde sıkıntı var acaba? Lütfen yardımcı olur musunuz? Yazılımsal olabilir mi? Veya Windows'un Ryzen Balanced güç seçeneğinden işlemci en düşük durumunu %5 yapmıştım. Bununla ilgili olabilir mi peki? Bu sıkıntıyı boşta kullanım sırasında yapıyor. Oyunlarda yapmıyor. Kendini falan kapatıyor olabilir mi işlemci? Ben yine %15'e aldım. Bakalım. Olmazsa BIOS sürümü düşüreceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Var mı bi' gelişme? MSI'ın yeni BIOS yayınlamış olması lazımama destek sayfası şu anda açılmıyor.

Ben servise anakartı verdiğimde 7B86VAC sürümünden olması gereken 2.nesil Ryzen BIOS'unu yüklemesini istedim hocam, yani 7B86VA5 sürümünü. Onlar da yüklediler. O zamandan beri olmadı sorun. Çözüldü olarak işaretlenebilir Recep hocam.
Kullanılabiliyor.

Nasıl bir CPU LED sorunu var? Sistem mi açılmıyor? LED yanınca ne gibi bir sorun oluyor?

Hocam sorun şöyle; boştayken oluyor. Görüntü gidiyor, klavye mouse ışıkları gidiyor ve CPU LED devamlı yanık olarak kalıyor. Her zaman yapmıyor. Ara sıra yapıyor. AMD'nin driver silme programından sonra oldu en başta. Tabii temiz kurulum format attım. Aynı şekilde chipset sürücülerini de elle kurdum. Fakat anlamıyorum acaba nedir sıkıntı diye? PSU mu yetmiyor acaba hocam. 5 tane Molex üzerinden bağlı 12 CM fan var. 240MM sıvı soğutma var. Egzoz fanıda anakarta bağlı. Kırmızı ledli dediğim fanlar. PSU mu yetmiyor acaba, yoksa BIOS yazılımı mı sıkıntılı?

PSU'nun yetersiz olacağını sanmıyorum. Hele ki boşta bu sistem 100W'tan fazla çekmez. Benim aklıma gelen iki bileşen var bu gibi durumlarda: ekran kartı var PSU. Klavye ve fare ışıklarının da sönmesi bana PSU izlenimi veriyor.

Yine de öncesinde ekran kartınızı bir Furmark ve OCCT ile test edin bakalım yük altında ekran kararacak mı görelim.

PSU'nun yetersiz olacağını sanmıyorum. Hele ki boşta bu sistem 100W'tan fazla çekmez. Benim aklıma gelen iki bileşen var bu gibi durumlarda: Ekran kartı var PSU. Klavye ve fare ışıklarının da sönmesi bana PSU izlenimi veriyor.

Yine de öncesinde ekran kartınızı bir FurMark ve OCCT ile test edin bakalım yük altında ekran kararacak mı görelim.
Daha önce OCCT testi ve FurMark testi yaptım Recep Hocam kararma sıkıntısı ile karşılaşmadım.
Bunlar haricinde ne yapılabilir RECEP HOCAM?Daha önce böyle bir sıkıntım yoktu,sattığım ramlerde anakart destek sayfasında yoktu,ama onları 1 yıl sorunsuz kullandım.Bu aldığım ramlerde destek sayfasında mevcut değil.

Aynı anakart ve Ryzen 5 2600 kullanıyorum. BIOS son sürüme güncellemedim, AB sürümünü kullanıyorum sanırım. Her zaman son sürüme güncellememenizi öneririm. Çok anakart modeli var ayrıca, hata olsa da farkedilip hemen fixlenmiyor bu hatalar. En azından 2 hafta falan bekleyin.
Zaten sürekli BIOS güncellemenin, her güncellemeyi direkt yüklemenin bir manası yok.

Bu arada bu anakartla alakalı değil sanırım ancak uzatma kablosunu çektiğimde bile faremin ışıkları yanıyor 5-10 saniye.

Başka bir PSU ile deneyin. PSU, sistem aşırı düşük güç çekince sorun yarayıyor olabilir. Bazı sistemler en son standartları desteklemiyor.

Öncesinde şu iki BIOS ayarını değiştirir misiniz:
  • CPU Features
    • Global C-state Control > Disabled
    • Power Supply Idle Control > Disabled

Aynı anakart ve Ryzen 5 2600 kullanıyorum. BIOS son sürüme güncellemedim, AB sürümünü kullanıyorum sanırım. Her zaman son sürüme güncellememenizi öneririm. Çok anakart modeli var ayrıca, hata olsa da farkedilip hemen fixlenmiyor bu hatalar. En azından 2 hafta falan bekleyin.
Zaten sürekli BIOS güncellemenin, her güncellemeyi direkt yüklemenin bir manası yok.

Bu arada bu anakartla alakalı değil sanırım ancak uzatma kablosunu çektiğimde bile faremin ışıkları yanıyor 5-10 saniye.
O zaman BIOS sürüm düşürmek gerekiyor anladığım kadarıyla.
Başka bir PSU ile deneyin. PSU, sistem aşırı düşük güç çekince sorun yarayıyor olabilir. Bazı sistemler en son standartları desteklemiyor.

Öncesinde şu iki BIOS ayarını değiştirir misiniz:
  • CPU Features
    • Global C-state Control > Disabled
    • Power Supply Idle Control > Disabled
Recep Hocam peki sorun size hangisi gibi geliyor? BIOS'ta bulunan bu ayarlar tam olarak ne işe yarıyor?

O zaman BIOS sürüm düşürmek gerekiyor anladığım kadarıyla.
Fayda edeceğini sanmıyorum. Ayrıca düşürmek, güncellemekten daha riskli bir işlemdir.

Recep Hocam peki sorun size hangisi gibi geliyor? BIOS'ta bulunan bu ayarlar tam olarak ne işe yarıyor?

Ekran kartında sorun olmadığından eminsek PSU'ya geçebiliriz.
  • Global C-state Control: Bu ayar işlemci güç tasarruf modlarını kontrol ediyor. Bunu kapattığımızda işlemci güç tasarruf moduna girmiyor ve sürekli yüksek frekansta çalışıyor. Bunu devre dışı bırak dememin sebebi PSU'nun aşırı düşük güç tüketiminden dolayı afallıyor olması ihtimali.
  • Power Supply Idle Control: Çekirdekler C0 konumunda değilken işlemci güç tasarruf kontrol modunu seçmenize izin veren ayar. Bu ayarı da aynı sebepten dolayı değiştirin dedim.

Peki Recep Hocam Windows güç seçeneklerinde en düşük işlemci durumunu Ryzen Balanced Profilinde %5 olarak ayarlamıştım. Az önce %15 yaptım. Bundan dolayımı yapıyordu acaba?

Fayda edeceğini sanmıyorum. Ayrıca düşürmek, güncellemekten daha riskli bir işlemdir.

Ekran kartında sorun olmadığından eminsek PSU'ya geçebiliriz.
  • Global C-state Control: Bu ayar işlemci güç tasarruf modlarını kontrol ediyor. Bunu kapattığımızda işlemci güç tasarruf moduna girmiyor ve sürekli yüksek frekansta çalışıyor. Bunu devre dışı bırak dememin sebebi PSU'nun aşırı düşük güç tüketiminden dolayı afallıyor olması ihtimali.
  • Power Supply Idle Control: Çekirdekler C0 konumunda değilken işlemci güç tasarruf kontrol modunu seçmenize izin veren ayar. Bu ayarı da aynı sebepten dolayı değiştirin dedim.
Recep hocam söylemeyi unutmuşum en son bu hata olduğu zaman sistemi yeniden başlattıktan sonra M.2 SSD görmemişti. Takıp çıkarınca gördü M.2 SSD'yi. Tabii şu an öyle bir sıkıntı yok.

Geri
Yukarı