MSI B450 Gaming Plus boot etmiyor

lurkingloris

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Gskill trident 8+8 GB 3200 mhz
SSD veya HDD modeli
Samsung 860 Evo
Ekran kartı
Zotac GTX 1070
Anakart
MSI B450 GAMING PLUS
İşlemci
Ryzen 5 2600
Herkese merhaba,
Dun PC'ye bakim yaptim her tarafini soktum temizledim termal macunu yeniledim vs. her seyi yerine taktim ve PC gayet normal calisti. Hatta sicaklik testi de yaptim Cinebench R23 ile harhangi bir problem goremedim gayet normaldi.
Daha sonra Age of Empires 4 oynayayim dedim oyun basta RAM yetersiz uyarisi verdi. Görev Yöneticisi'nden kontrol ettigimde sadece 8 GB RAM gozukuyordu normalde 16 olmasi lazimdi.
Oncelikle acaba biri bozuldu mu diye MSI Dragon programi uzerinden isiklarini açtım ikisi de calisiyordu yani baglantilari tamdi. PC'yi kapattim RAM'lari soktum bir daha taktim. (sokup takarken de RAM'ler zaten yerine oturmus vaziyetteydi ) bu sefer PC hiç acilmamaya basladi. PC'yi acmaya calistigimda sistem fanlari ve CPU sogutma fanlari donuyor ekran karti fanlari da donuyor ama hiçbir sekilde ekrana goruntu gelmiyor. Ekran karti fanlari bir sure sonra duruyor ve anakart uzerindeki Debug LED'i hep boot uzerinde takili kalıyor.
Simdiye kadar denediklerim:
Iki RAM'i da ayri ayri tek tek calistirmayi denemek.
Maalesef sonuç ayni.
Sistem.
MSI B450 Gaming Plus BIOS surumu 7B86v1e.
Ryzen 5 2600.
8+8 GB G.Skill Trident 3200 MHz RAM.
Corsair 750 watt guc kaynagi.
Zotac GTX 1070 ekran karti.

20220225_113854.jpg

Benim de aynısı başıma geldi SATA'dan bağlı olan hard diskleri aynı şekilde soketlere takınca düzeldi ve Windows başladı. Daha önce çektiğim resimlerde SATA'ları nereye takmışım gözüküyordu ona bakarak aynı yerlere geri bağladım. Çok anlamsız bir sorundu ama neden böyle diye kurcalamadım. SATA kablosundan HDD falan bağlıysa deneyebilirsiniz.

Benim de aynısı başıma geldi SATA'dan bağlı olan hard diskleri aynı şekilde soketlere takınca düzeldi ve Windows başladı. Daha önce çektiğim resimlerde SATA'ları nereye takmışım gözüküyordu ona bakarak aynı yerlere geri bağladım. Çok anlamsız bir sorundu ama neden böyle diye kurcalamadım. SATA kablosundan HDD falan bağlıysa deneyebilirsiniz.

Denedim simdi ama degisen bir şey olmadi.
Aslinda sistemi ilk toplayip actigimda birkac kez restart etti sonra acildi sanirim onceki gibi baglamadigimdan.
Ama simdiki durumda ben BIOS'a bile giremiyorum.

SATA'ları tamamen söküp sadece SSD ile dene.

Tam simdi onu yazacaktim her seyi soktum sadece SSD ile denedim calisti bu sefer.
Gercekten enteresan.
Ama ayni zamanda BIOS pilinin de bittigini fark ettim onu da degistirdim. Ama muhtemelen ondan degildir.
Konuyu cozuldu olarak isaretlemistim ama ayni sorun maalesef devam ediyor.
BIOS'u resetledigim icin XMP devre disi kalmisti XMP devreye sokmak icin yeniden baslattim ama BIOS'a bir turlu giremedim. Birkaç yeniden baslatmanin ardindan yine PC hiç acilmamaya basladi. Anakart Debug LED'leri de anlamadigim sekilde bazen boot uyarisi veriyor bazen vermiyor ama her sekilde goruntu alamiyorum sadece siyah ekran.

Sadece SSD'yi SATA 1 portuna taktim daha once calistigi gibi
RAM'leri tek tek denedim.
Ekran kartini baska slota taktim
SSD SATA ve guc kablolarini degistirdim kontrol ettim.
Sonuç maalesef degismedi.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı