MSI B450 Tomahawk anakartta BIOS güncellenmiyor

AliAtar68

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Gskills CL16 3200 Mhz 8gbx2
SSD veya HDD modeli
Samsuns 860 Evo 256gb
Ekran kartı
Asus Dual Rx 580 4gb
Anakart
MSI B450 Tomahawk
İşlemci
Ryzen 5 2600
Merhaba arkadaşlar,
Arkadaşımdan Ryzen 5 5600G işlemci alacağım. BIOS güncellemem gerekiyor. Sitesinde bütün güncellemeleri denedim ama hiçbirini yükleyemedim bilgisayara. 2018 yılında siteye ilk yükledikleri güncelleme olan 7C02V10 dışında hiçbir güncellemeyi kabul etmiyor PC. Bütün bileşenleri söküp denedim taktım denedim, BIOS'a girip M-Flash ile denedim, kasa arkasında bulunan BIOS flashback yöntemini denedim. Bu sabah 6'da uyudum. Denemediğim yöntem kalmadı. Kafayı yiyeceğim bir türlü güncelleme yapamadım. Yardımcı olabilecek arkadaş var mıdır? Daha önce böyle bir şeyle karşılaşan var mı?

Biraz daha detaylandırabilir misiniz?

Mesela ekranda ne görünüyor? Hata mı alıyorsunuz nasıl bir sorun yaşıyorsunuz?

Fotoğraf vs. paylaşabilirsiniz.

B450 Tomahawk, B450 Tomahawk MAX ve B450 Tomahawk MAX II diye 3 adet anakart var. Belki yanlış anakart sayfasından BIOS indiriyorsunuzdur?

Evdeki ikinci PC'de B450 Tomahawk MAX var, bu zamana kadar böyle bir sorun yaşamadım.

Biraz daha detaylandırabilir misiniz?

Mesela ekranda ne görünüyor? Hata mı alıyorsunuz nasıl bir sorun yaşıyorsunuz?

Fotoğraf vs. paylaşabilirsiniz.

B450 Tomahawk, B450 Tomahawk MAX ve B450 Tomahawk MAX II diye 3 adet anakart var. Belki yanlış anakart sayfasından BIOS indiriyorsunuzdur?

Evdeki ikinci PC'de B450 Tomahawk MAX var, bu zamana kadar böyle bir sorun yaşamadım.
Ben aldığımda Max diye bir model yoktu. Max ile ilgili paylaşımları görünce bende tereddütte kaldım ama Max modeli değil. Hata almıyorum. Bios Flashback ile güncelleme yüklendikten sonra PC yeniden başlıyor. Ekran gelmiyor. Hiçbir tepki vermiyor PC. Power tuşuyla bile kapatamıyorum. Basılı tuttuğum zaman power lambası saniyelik 1 defa sönüyor ama kasa çalışmaya devam ediyor. Foto paylaşamam. Çünkü eski biosu geri kurdum.
Bu sayfadan indirdim güncellemeleri

Güncellemelerden birinin notlarında chipset sürücülerinin güncel olduğuna emin olun yazmışlar. Gerçi epey eski ve 18.10.x.x sürümlerinden bahsediyorlar. Yine de chipset sürücülerini güncel olduğuna emin olmakta fayda var.

Chipset sürücüleriniz güncel değilse eskilerini denetim masasından (AMD Chipset Software) silip buradan yenisini yükler misiniz?

Chipset işini halledince PC'yi yeniden başlatın.

PC açılınca güncel BIOS'lardan birini tekrar indirin ve kurun.
Güncel BIOS kurulumundan sonra ayarları CMOS pinlerinden sıfırlamamız gerekecek.

Daha sonra:
  • PC'yi kapatın ve fişten çekin.
  • Aşağıdaki görüntüde gösterdiğim JBAT1 pinlerini bulun.
  • Bu iki pini tornavida yardımıyla 5-10 saniye boyunca birbirine dokundurun.
  • İşlem bitince fişi takın ve görüntü almayı deneyin.
JBAT1-B450-TOMAHAWK.png

Bahsettiğim yöntemi videodan izleyebilirsiniz.

Tek fark, sizin anakartınızda bu pinler videodaki gibi değil, üstteki resimde gösterdiğim yerde.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Güncellemelerden birinin notlarında chipset sürücülerinin güncel olduğuna emin olun yazmışlar. Gerçi epey eski ve 18.10.x.x sürümlerinden bahsediyorlar. Yine de chipset sürücülerini güncel olduğuna emin olmakta fayda var.

Chipset sürücüleriniz güncel değilse eskilerini denetim masasından (AMD Chipset Software) silip buradan yenisini yükler misiniz?

Chipset işini halledince PC'yi yeniden başlatın.

PC açılınca güncel BIOS'lardan birini tekrar indirin ve kurun.
Güncel BIOS kurulumundan sonra ayarları CMOS pinlerinden sıfırlamamız gerekecek.

Daha sonra:
  • PC'yi kapatın ve fişten çekin.
  • Aşağıdaki görüntüde gösterdiğim JBAT1 pinlerini bulun.
  • Bu iki pini tornavida yardımıyla 5-10 saniye boyunca birbirine dokundurun.
  • İşlem bitince fişi takın ve görüntü almayı deneyin.
Eki Görüntüle 1924590

Bahsettiğim yöntemi videodan izleyebilirsiniz.

Tek fark, sizin anakartınızda bu pinler videodaki gibi değil, üstteki resimde gösterdiğim yerde.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Tşk ederim. Bunu yarın iş çıkışı deneyeceğim 🙏

Merhaba hocam,
Dediğiniz herşeyi yaptım. Sonra bir servise verdim kasayı. Adamda yapamamış. Bunu ya böyle kullanacaksın yada çöpe atacaksın diyor. Kafayı yiyecem. İleriye dönük bir anakart aldığımı düşünmüştüm. Ama çöp oldu meğer. Tamirciden dönüş geç gelince cevap yazamadım bende.

Son düzenleme:
Merhaba hocam,
Dediğiniz her şeyi yaptım. Sonra bir servise verdim kasayı. Adam da yapamamış. Bunu ya böyle kullanacaksın ya da çöpe atacaksın diyor. Kafayı yiyeceğim. İleriye dönük bir anakart aldığımı düşünmüştüm. Ama çöp oldu meğer. Tamirciden dönüş geç gelince cevap yazamadım ben de.
Merhaba, geç dönüş sorun değil. İlginç bir durum.

Ya anakartta ciddi bir sıkıntı var ya da çok ufak bir ayarı atlıyoruz. Ama ilk defa böyle bir şey görüyorum açıkçası.

BIOS'ta UEFI/CSM ayarı ile alakalı olabilir belki ama düşük bir ihtimal.

Evet yapılacak pek bir şey yok gibi görünüyor. Yabancı forumları ve platformları gezdim, bununla alakalı çok fazla konu yok, 3-5 konu var; onlar da sizin yaşadığınız soruna benzer olsa da sizinki kadar kötü değil. O yüzden tam bir çıkmaz sokak.

Geri
Yukarı