MSI B450 Tomahawk ile Ryzen 5 5600 uyumlu mu?

Juppe Calden

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
İnşaat Mühendisi
Merhaba,
MSI B450 Tomahawk (Max olmayan) anakart kullanıyorum. İşlemcim bozuldu. Yeni bir işlemci alacağım. B450 anakartlarda 5xxx serisi işlemcilerin çalışacağı söylendi ama MSI'ın sitesinde MSI B450 Tomahawk'ın sayfasına gittiğimde desteklenen CPU'lar arasında Ryzen 5 5600 yok. 5600X var ama o da gereksiz pahalı. O fiyat farkına değecek kadar performans farkı göremedim. Çalışmama veya hatalar verme ihtimali var mıdır?

1653319424783.png

Uyumludur diye düşünüyorum. Sonuçta ikisi de AM4. Belki BIOS güncellemesi gerekebilir emin değilim.

Listede var ancak en son beta BIOS yüklemeniz lazım destekliyor listeyi link attım.

Pardon sadece 5600 yokmuş. Neden yok bence bir hata olmalı MSI Türkiye'ye mail atın bence onlara sorun saçma bir olay çünkü.

Sormadan almayın risk e girmeyin derim sonuçta listede yok. Olmaz ise sıkıntı yaşarsınız. MSI Türkiye ile iletişime geçip telefon veya mail yolu ile direk sorun derim.

Son düzenleme:
MSI'a İngilizce destek talebinde bulundum. Mailden dönüş yapmalarını bekliyorum. Dönüş yapıldığında buradan paylaşırım. O arada buradan da sorayım dedim. Listede 5500 türevleri ve 5700 - 5700X 'i de göremedim.

MSI'a İngilizce destek talebinde bulundum. Mailden dönüş yapmalarını bekliyorum. Dönüş yapıldığında buradan paylaşırım. O arada buradan da sorayım dedim. Listede 5500 türevleri ve 5700 - 5700X'i de göremedim.

Mesela yeni çıkan 4100 ve 4500'e gelmiş ancak 5500 de yok.

Bence bu seride bazı modellerde sorunlar oldu tahminim ayrıca neden beta BIOS da kalmış hala? Yani final sürüm olmaması da ayrı bir sıkıntı tamam 5600X e destek vermiş ama neden beta BIOS ile kullanılsın ki? Yarın öbür gün bir sorun oluşsa siz beta sürücü kullandınız garanti vs dışı da diyebilirler?
Bende ASUS var mesela bende şu stutter fix i bekliyorum 2 BIOS yayınlandı beta ve özellikle vurgulamışlar bu deneme beta diye burada sorunlar oluşabilir sistem zarar görebilir bunun için garanti vermiyor mesela.

ASUS is not responsible for Direct, Special, incidental or consequential damages resulting from using this beta BIOS."

Bu nedenle bu da ayrı bir risk aslında destek vermiş vermeye ama?

üstelik 2022-01-26 tarihli en son beta bios.. kaç ay geçmiş aradan..

İşte sözde 5000 serisini B450'lere de uyumlu çıkarıyorlar. Rek-laaaam-laaaaar :)
Teknik servisinden gelen mail :(

Eki Görüntüle 1397905
yani biraz şaka gibi olmuş.

ben sizin yerinizde olsam final sürüm bios çıkmadan 5600x bile almam bios beta işi risk bana göre. yine de siz bilirsiniz.
böyle bir firma bu kadar zaman hala bunu yapamamasına ise pes yani.

Geri
Yukarı