Çözüldü MSI B450 Tomahawk Max BIOS güncellemesi sonrası Windows açılırken hiçbir logo gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 24H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 24H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
RAM
ADATA XPG Spectrix D60G 2x8 GB DDR4 3000 MHz CL16
İşlemci
AMD Ryzen 5 3600
Merhaba arkadaşlar. MSI B450 Tomahawk MAX anakart ve AMD Ryzen 5 3600 işlemci kullanıyorum. Epeydir BIOS güncellemiyordum, çünkü mevcut kullandığım 3E BIOS sürümünden sonra gelen 3F BIOS sürümü tamamen aynı sürüm notlarına sahipti. O yüzden de güncellemek istemedim.

Fakat bugün 3G ve 3H BIOS sürümlerinin çıktığını gördüğüm için 3H BIOS sürümüne güncellemek istedim. Güncellemeyi USB belleğime attım, garanti olması için hem E7C02AMS.3H0 ismi ile hem de MSI.ROM ismi ile attım. Bu sayede BIOS güncellerken elektrik giderse Flash BIOS button ile kurtaracaktım.

BIOS güncellemesini yaptım, güncelleme sorunsuz yapıldı. Tekrar eski BIOS ayarlarını da yaptım.

Fakat BIOS güncellendikten sonra Windows 11 açılırken ekrana hiçbir logo gelmemeye başladı. Windows 11 boot ederken siyah ekranda Windows 10X yüklenme animasyonu çıkıyor. Sonra bilgisayar açılıyor. Fakat neden böyle olduğunu anlayamadım.

Ayrıca BIOS güncellendikten sonra TPM bilgileri sıfırlanmış olacak ki Windows PIN hatası verdi. Şifre ile giriş yapıp PIN'i tekrar ayarlamamı istedi. Ben de şifre ile giriş yaptım (Windows şifrem PIN'im ile aynı) ve Settings > Accounts > Sign-in options > PIN kısmına gelip "I forgot my PIN" seçeneğini kullanarak PIN'i tekrar belirledim. Bundan sonra PIN çalışmaya başladı. Sonra Microsoft Edge kimliğiniz doğrulanamadı hatası verdi, düzelt dediğimde yeni PIN'imi tekrar Microsoft hesabım ile bağlamamı sağlayan bir sihirbaz çıktı. Microsoft hesabı şifremi ve yeni belirlediğim PIN'imi girdikten sonra her şey düzeldi.

Fakat bu logosuz Windows 11 açılışı bana garip geldi. Bu durum neden oluyor olabilir?

Son düzenleme:
Çözüm
Genel bır sorun. AGESA 1.2.0.A guncellemesinden sonra sistem boot olmaya çalışırken 2-3 kere zorlanmaya başladı başa dönüp duruyordu. Arti olarak Windows boot olurken anakart logosu da kayboldu. Logo sadece belli zamanlar ortaya çıkıyor örneğin USB'den Windows boot edersen logo çıkıyor onun harici siyah ekran. Sorunun çözümü basit, ya AGESA 1.2.0.A BIOS'un öncesinde çıkan BIOS'lari yükleyeceksin ya da yakın zamanda AGESA 1.2.0.B BIOS çıkacak onunla çözerler belki. Aynı sorun bende de var ben bu yüzden 1.2.0.8 BIOS düşürdüm.
Genel bır sorun. AGESA 1.2.0.A guncellemesinden sonra sistem boot olmaya çalışırken 2-3 kere zorlanmaya başladı başa dönüp duruyordu. Arti olarak Windows boot olurken anakart logosu da kayboldu. Logo sadece belli zamanlar ortaya çıkıyor örneğin USB'den Windows boot edersen logo çıkıyor onun harici siyah ekran. Sorunun çözümü basit, ya AGESA 1.2.0.A BIOS'un öncesinde çıkan BIOS'lari yükleyeceksin ya da yakın zamanda AGESA 1.2.0.B BIOS çıkacak onunla çözerler belki. Aynı sorun bende de var ben bu yüzden 1.2.0.8 BIOS düşürdüm.

Çözüm
Şimdi BIOS'u düşürecek vaktim hiç yok, en iyisi yeni AGESA sürümünü bekleyeyim. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı