MSI B450A-Pro ve ServisPoint macerası

Yer
İstanbul/Ataşehir
Merhaba, bundan yaklaşık 3 ay önce RAM almıştım. Anakart ve işlemci uyumuna bakmadan. Aldığım zamandan beri XMP aktif haldeyken kilitlenme sorunu, görüntü gitmesi ardından CPU LED yanıyordu. XMP kapalı şekilde 6 gün kullandım. Aynı gün açtım ve aynı gün sabahına tekrar aynı problem baş gösterdi.

Belli belirsiz oluyordu diyebilirim. 8-9 günde bir. Bazen 5 günde de olabiliyordu. Anakartla kullandığım RAM'i bu salı günü servispointe kendim verdim. Çarşamba günü istediğim BIOS sürümünede düşürüp, XMP açık halde kendi getirmiş olduğum RAM'le birlikte test etmişler.

Ellerindeki uyumlu RAM'LED'e teste sokmuşlar. BIOS sürümünü düşürmeden önce Ryzen 3 3200G ile test etmişler, ondan sonra Ryzen 3 2200G ile de test etmişler. Bir sorun görmemişler. Anakart kusursuz çalışıyor dediler. Zaten benim sorunum yukarıda da belirttiğim gibi çoğunlukla 8-9 günde bir oluyordu. 1 gün içerisinde zaten problem yaşamıyorum diye arayıp bilgilendirdim.

En son ayın 1'nde hatayı vermişti. 8-9 gün daha tamamlanmadığı için bende anakart haftaya çarşambaya kadar kalsın diye söyledim. Her gün iki kere teste sokarız dediler. Bugün öğleden sonra arayıp sordum. Öğleden önce teste sokuldu tekrar yaparız dediler.Dediğiniz problemi yaşarsak sizi ararız dediler.

Bendeki hata verme sıklığına bakılırsa pazartesi veya salı günü bu hatayı tekrar verecektir. Bu hatayı da olay görüntüleyicisindeki kernel Power 41 hatası ile takip ediyordum. Sizce ne ile sonuçlanır bu durum?

Corsair ile iletişime geçtiğimde yaşadığınız problem RAM uyumu ile ilgi dediler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sorun neyden kaynaklı bilemiyorum ama bende de Gigabyte b450m s2h ile Corsair venegance ramlar arasında oluyordu. Ama daha sık oluyordu yani 2 günde bir falan. Anakart 3200 mhz destekliyordu en son benim ramlar da 3200 mhz idi. Anakartı satıp msi b450m vdh pro plus aldım. Bunda problem çıkacak mı bakacağım.

Bu sorun neyden kaynaklı bilemiyorum ama bende de Gigabyte b450m s2h ile Corsair venegance ramlar arasında oluyordu. Ama daha sık oluyordu yani 2 günde bir falan. Anakart 3200 mhz destekliyordu en son benim ramlar da 3200 mhz idi. Anakartı satıp msi b450m vdh pro plus aldım. Bunda problem çıkacak mı bakacağım.
Tmm'dır hocam.Benim sorunda ram aldıktan sonra başladı zaten.Servisten de onay aldıktan sonra şu Predator serisi var Hyperx in.Onlar tam anlamıyla uyumlu.Ona geçeceğim.
Bu sorunun esas kaynağı,araştırmalarıma göre tam anlamıyla uyumlu olmayan ramlerle ilgili oluyor.Anakart üzerinde tümleşik bellek denetleyicisi desteklenmeyen bir ramde bu probleme yol açtırıyor.Tam anlamıyla uyumlu olmadığı zamanda hele hele başka bir ram aldıktan sonra problem başladıysa(benim gibi) sorunun kaynağı ram uyumu.Corsair bile 2.nesil ryzen destekli ram listesinde benim kullanmış olduğum bu CMK16GX4M2E3200C16 yı koymamış.İntel destekli diye duydum sonradan.Msi sitesindede yok zaten bu kullanmış olduğum ram.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı