MSI B550 anakartta R5 3500X çalışmıyor

merict

Hectopat
MSI B550 anakartta sabah çalışan Ryzen 5 3500X birden çalışmamaya başladı. Sistemdeki tüm parçaları oğlumun sistemdeki parçalarla tek tek değiştirip denedim. Tüm parçalar sağlam. Sorun şu:
- B550 anakarta Ryzen 3 1300X CPU takınca çalışıyor.
- B550 anakartta çalışmayan Ryzen 5 ise, evdeki eski B350M anakartta çalışıyor. Yani anakarta da, CPU'ya da sorunlu diyemiyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?
Not: B550 anakarta BIOS güncellemesi de yaptim, bir şey değişmedi.

-Elektrik geliyor tüm bileşenlere, CPU'yu değiştirince açılıyor da... PSU ile ilgili olması pek mümkün gözükmüyor.
-Pilini çıkarmadım ama BIOS'u Jumper'dan sildim. Sonra da flash BIOS butonu ile yeni BIOS yükledim. 3
-İlk denediğim şey RAM'ler oldu. Önce eski sistemdeki diğer bileşenleri (ekran kartı ve RAM) denedim, en son CPU'ya geldi sıra.
-2 ayrı ekran kartıyla denedim. Sorun ekran kartında da değil.

İşlemcide sorun varsa, neden diğer anakartta çalışıyor? Anakartta sorun varsa, neden başka CPU çalışıyor? Tamamen aynı marka-model anakart-CPU ile deneyememem sorun ama ev kullanıcısıyım sonuçta

Son düzenleyen: Moderatör:
3500X'i B350 anakart ile kullanın. 3-5 gün test edin. Bu süre içinde bilgisayar donar, restart atar, mavi ekran verirse işlemciniz bozuluyordur.
Bana da aynısı oldu. Bu hata Ryzen 1. ve 2. Nesilde çok az görülüyor, 3. Nesilde orta, 5. Nesilde çok fazla. Çünkü işlemcileri bozuk. Şimdi fanboylar "hahaha" atacak, sistemime bakıp atın.
5600X'im kendi kendine bozuldu. 3 hafta uğraştım sorun neyde diye. Çünkü burada bilgisayarcı yok, olanlarda da RAM bile yok işlemciyi bırak.

Normal de sorunsuz bir şekilde çalışması gerekiyor mesela bende msi b550m mortar anakart var ve r5 2600 ile kullanıyorum ki 2. Nesil işlemci desteği olmadığı halde, elinizdeki işlemci 3. Nesil ve amd tarafından destekleniyor işlemciyi başka bir anakartda veya anakartı başka bir işlemciyle test edin her iki durumda sorunsuz çalışıyorsa diğer parçalarda sıkıntı olma ihtimali olabilir

Yeni konular

Geri
Yukarı