Lossless Scaling gerçekten kullanışlı mı?

Oyununuz ya pencereli ya da pencereli tam ekran olmak zorunda. Pencere Seçenekleri'nden ben otomatik olanı kullanmanızı, alttakinden de en-boy oranını seçmenizi öneririm. Bunları karşıladıktan sonra ya Ölçekleme Türü'nden birini ya da Kare Oluşturma seçeneklerinden birini seçmelesiniz. Aynı anda hem Ölçekleme Türü hem de Kare Oluşturma çalışır ama sıkıntı yaratır. İşleme Seçenekleri'nde sadece FPS Göstergesi açık kalabilir, diğer seçenekler sıkıntı yaratabiliyormuş. Ben Yakalama API'ını DXGI kullanıyorum, GPU'mu da elle seçtim, görüntü çıkışı da otomatik. Daha sonra ister oyun açıkken kısayol olan Ctrl+Alt+S tuşuyla oyundayken ölçeklemeyi başlatabilirsiniz, isterseniz programdan "Ölçekle" tuşuna basıp oyuna tıklayıp 5 saniyenin ardından ölçeklemeyi başlatabilirsiniz(bu sayede farkı daha net görebilirsiniz). Steam sayfasında Discord sunucusu bulunmakta, linkine tıklayınca Steam filtrelemesine takılıp Topluluk sayfasına atabilir, linki kopyalayıp tarayıcınıza yapıştırırsanız Disord sunucusuna girebilirsiniz, yardımcı olurlar daha teknik sorularınızda.
FSR 1.0 veya Nvidia NIS tarzında bir teknoloji barındırıyor mu bu uygulama? Yoksa yani 75 olan FPS'im 100 olsun düşüncesinde olanlara pek faydası olmaz gibi. 30 FPS şeyi 60 yapmak içinse ideal olarak gözüküyor.

Bu seçenekler bulunuyor. Oyunlarınızda eğer fps sabitleme seçeneği varsa monitörünüzün yenileme hızının yarısına sabitleyip programı çalıştırıyorsunuz. 3D oyunlar için AMD FSR, NIS ve LS1, 2D-piksel tarzı oyunlar için Tam Sayı, En Yakın Komşu ve xBR öneriliyormuş. Aynı zamanda emülatör varsa ordaki oyunları da 60 fps oynamanızı sağlıyor. Aynı zamanda Anime4K ile internetteki herhangi bir videoyu 60 fps izlemenizi sağlıyor ki benim favorim oldu.

Dosya Ekleri

• resim_2024-05-18_134518591.png
    resim_2024-05-18_134518591.png
    10,2 KB · Görüntüleme: 68
Son düzenleme:
Bu seçenekler bulunuyor. Oyunlarınızda eğer FPS sabitleme seçeneği varsa monitörünüzün yenileme hızının yarısına sabitleyip programı çalıştırıyorsunuz. 3D oyunlar için AMD FSR, nıs ve LS1, 2D-piksel tarzı oyunlar için tam sayı, en yakın komşu ve xbr öneriliyormuş. Aynı zamanda emülatör varsa oradaki oyunları da 60 FPS oynamanızı sağlıyor. Aynı zamanda anime4k ile internetteki herhangi bir videoyu 60 FPS izlemenizi sağlıyor ki benim favorim oldu.

Az önce denedim arkada kapanıyor uygulama oyuna girip başlattığımda normal mi?

Kapanmaması lazım, en fazla sistem tepsisine küçülebilir ama kapanmaz. Steam'de sürekli "oynuyor" olarak gözükürsünüz.

2.7 sürümü indirdim çalıştı ama FPS düşürüyor Ryujinx emulator FIFA 23'te 60 FPS'ten 25e GTA SA definitve Edition'da 40tan 15e nedeni nedir?

Hem online oyunlarda, hem offline oyunlarda, hem hali hazırda 100 üzeri fps aldığım oyunlarda, hem de ultra ayarlarda 40-50fps aldığım oyunlarda kendisini denedim. Kesinlikle fps arttırıyor ve bunu sonuna kadar hissettiriyor, akıcılık sağlıyor.
Aynı zamanda dizi - film - youtube gibi videolar için de açabiliyorsunuz. Herhangi bir videoyu 60 fps haline getiriyor ve aşırı akıcı izlemenizi sağlıyor. Neden bu kadar ucuz anlamadım ama her bilgisayarda mutlaka bulunması ve sürekli kullanılması gereken bir şey olduğunu düşünüyorum. Resmen seyir zevkim arttı ve bilgisayarımın ömrü uzadı.

Ancak gerçekten fps sorunları yaşayan insanlar için verimli bu uygulama. Hali hazırda 60+ fps aldığınız bir oyunda kullanmanızı tavsiye etmiyorum.

Oyununuz ya pencereli ya da pencereli tam ekran olmak zorunda. Pencere Seçenekleri'nden ben otomatik olanı kullanmanızı, alttakinden de en-boy oranını seçmenizi öneririm. Bunları karşıladıktan sonra ya Ölçekleme Türü'nden birini ya da Kare Oluşturma seçeneklerinden birini seçmelesiniz. Aynı anda hem Ölçekleme Türü hem de Kare Oluşturma çalışır ama sıkıntı yaratır. İşleme Seçenekleri'nde sadece FPS Göstergesi açık kalabilir, diğer seçenekler sıkıntı yaratabiliyormuş. Ben Yakalama API'ını DXGI kullanıyorum, GPU'mu da elle seçtim, görüntü çıkışı da otomatik. Daha sonra ister oyun açıkken kısayol olan Ctrl+Alt+S tuşuyla oyundayken ölçeklemeyi başlatabilirsiniz, isterseniz programdan "Ölçekle" tuşuna basıp oyuna tıklayıp 5 saniyenin ardından ölçeklemeyi başlatabilirsiniz(bu sayede farkı daha net görebilirsiniz). Steam sayfasında Discord sunucusu bulunmakta, linkine tıklayınca Steam filtrelemesine takılıp Topluluk sayfasına atabilir, linki kopyalayıp tarayıcınıza yapıştırırsanız Disord sunucusuna girebilirsiniz, yardımcı olurlar daha teknik sorularınızda.
Oyunlarda çok işime yaramadı ama anime falan izlerken kare oluşturmayı açıyorum ve akıcı bir şekilde izliyorum. Tek sevdiğim yanı bu oldu.

Hem online oyunlarda, hem offline oyunlarda, hem hali hazırda 100 üzeri fps aldığım oyunlarda, hem de ultra ayarlarda 40-50fps aldığım oyunlarda kendisini denedim. Kesinlikle fps arttırıyor ve bunu sonuna kadar hissettiriyor, akıcılık sağlıyor.
Aynı zamanda dizi - film - youtube gibi videolar için de açabiliyorsunuz. Herhangi bir videoyu 60 fps haline getiriyor ve aşırı akıcı izlemenizi sağlıyor. Neden bu kadar ucuz anlamadım ama her bilgisayarda mutlaka bulunması ve sürekli kullanılması gereken bir şey olduğunu düşünüyorum. Resmen seyir zevkim arttı ve bilgisayarımın ömrü uzadı.
Hocam hangi ayarları kullanıyorsunuz genelde?

Yeni konular

Geri
Yukarı