MSI B550 Gaming Plus, anakart LED'i yanıyor PC açılmıyor

burak611

Kilopat
MSI B550 Gaming Plus anakartım var. Ryzen 5600X işlemci için BIOS flash ile en son sürüme sıkıntısız bir şekilde güncelledim. Sonra PC açıldı sorun yoktu. Şeytan dürttü beni RAM'lerimi 4000MHz yapmak istedim. BIOS'tan ayarları yaptım tekrar açılmadı PC. CPU ışığı beyaz bir şekilde anakartının üzerinde yanıyordu. Sonra buradan konulara baktım. CMOS sıfırladım. Olmadı. En son dedim flash BIOS'la eski BIOS atmaya çalışayim. O aşamada flash BIOS kırmızı ışığı yanıp sönüyor sürekli ama öncesinde 5 dk da ışık sönüyordu güncellemiştim şimdi ışık yanıp sönmesi durmuyor sürekli flash BIOS kırmızı ışığı yanıp sönüyor. Şu an 45DK'dır yanıp sönüyor. Bu esnada yine CPU beyaz ikaz ışığı anakartın yanık bir şekilde bekliyor. Şu an hala öyle. Ne yapmam gerekiyor bilginiz var mı? Yoksa servise mi gitmeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu süre zarfında anakartı tekrar BIOS güncellemeye zorladım. Ama flash belleğin veri alışverişi yaparken ışığı yanıp sönerdi. Bu denemelerin hiçbirinde yanıp sönmedi. CMOS sıfırlama için güç bağlantılarının hepsini çıkardım. Pili çıkardım. İki pine tornavida ile dokundum. Daha fazla ne yapabilirim bilmiyorum. Acaba tekrar BIOS atarken anakarta zarar vermiş olabilir miyim?

Hocam bilemiyorum fakat servise kesin olarak göndereceksen benim yaptığım bir eylemi öneririm son çare olarak, bilgisayarın açma tuşuna bastıktan sonra tornavidayla PC açık ve çalışır haldeyken konumdayken CMOS resetlemeye çalışın ben böyle düzeltmiştim tam olarak aynı sorunu yaşadım 1 2 RAM ayarı kurcalamıştım ve PC bir daha açılmamıştı sonra düzeldi sorunsuz kullanıyorum hala. Tornavida defalarca temas edip geri temassızlık yapmıştı bende yani elim titriyor o kadar yapabilmiştim düzeltmişti ama PC. Normalde PC açıkken CMOS reset önerilmez fakat yapanlarda var tabii araştırmıştım ve yapmıştım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu şekilde bekliyorum… :( Kırmızı ışığı yakalayamadık resimde normalde şu AB hala yanıp sönüyor…

İndirip denediğim sürümler üstten aşağı 3 sürümüde denedim. Dosyanın uzantısı MSI.ROM yaptım.
Flash belleği FAT32 formatladım. Güncelleme bir türlü bitmiyor. Denemediğim bir farklı flash bellek kaldı o da şu an elimde başka bellek yok maalesef.

PSU açık, yapıyorsunuz değil mi, yani LED nasıl yanacak gerçi, parçaları neden söktünüz, bu sistemde bir terslik var, RAM hızı değiştirmissiniz, BIOS sıfırlayınca düzelmesi lazım, farklı bir sorun var.

Hocam bilemiyorum fakat servise kesin olarak göndereceksen benim yaptığım bir eylemi öneririm son çare olarak, bilgisayarın açma tuşuna bastıktan sonra tornavidayla PC açık ve çalışır haldeyken konumdayken CMOS resetlemeye çalışın ben böyle düzeltmiştim tam olarak aynı sorunu yaşadım 1 2 RAM ayarı kurcalamıştım ve PC bir daha açılmamıştı sonra düzeldi sorunsuz kullanıyorum hala. Tornavida defalarca temas edip geri temassızlık yapmıştı bende yani elim titriyor o kadar yapabilmiştim düzeltmişti ama PC. Normalde PC açıkken CMOS reset önerilmez fakat yapanlarda var tabii araştırmıştım ve yapmıştım.

Denedim şu an o da olmadı. Gerçekten inanılmaz. MSI'ya mı kızmalıyım burada bilmiyorum. AMD plaftorma geçtiğime mi kızayım bilemedim. 4000MHz yaptıysam ayarlardan bunu açamıyorsun en azından benim fabrika ayarlarıma dönebileceğim bir şey sun bana ya da RAM'ı eski değerlerine çekiver. Bende de hata var tabii. Ama sonuçları bu şekilde olmamalıydı. İnanılmaz gerçekten. Başka yöntem kaldı mı bilmiyorum.

PSU açık, yapıyorsunuz değil mi, yani LED nasıl yanacak gerçi, parçaları neden söktünüz, bu sistemde bir terslik var, RAM hızı değiştirmissiniz, BIOS sıfırlayınca düzelmesi lazım, farklı bir sorun var.

Parçaları sökme sebebim flash BIOS'u hiçbir şey takılı olmadan yapmam gerektiğini düşündüm. Takılı iken denediğimde sürekli sabit kırmızı ışık yanmıştı. Ne gibi sorun olabilir sistemde anlamadım. Sistem çalıştı BIOS'a girdim. Tek yaptığım RAM'i 4000MHz yapmam.

En son denediğim halini de attım.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    157,5 KB · Görüntüleme: 25
Denedim şu an o da olmadı. Gerçekten inanılmaz. MSI'ya mı kızmalıyım burada bilmiyorum. AMD plaftorma geçtiğime mi kızayım bilemedim. 4000MHz yaptıysam ayarlardan bunu açamıyorsun en azından benim fabrika ayarlarıma dönebileceğim bir şey sun bana ya da RAM'ı eski değerlerine çekiver. Bende de hata var tabii. Ama sonuçları bu şekilde olmamalıydı. İnanılmaz gerçekten. Başka yöntem kaldı mı bilmiyorum.

Parçaları sökme sebebim flash BIOS'u hiçbir şey takılı olmadan yapmam gerektiğini düşündüm. Takılı iken denediğimde sürekli sabit kırmızı ışık yanmıştı. Ne gibi sorun olabilir sistemde anlamadım. Sistem çalıştı BIOS'a girdim. Tek yaptığım RAM'i 4000MHz yapmam.

İşte bu yaptığınız sistemin açılmasına mani, sonrasında BIOS sıfırladığınızda, ilk açtığınızdaki gibi açılması lazım.

İşte bu yaptığınız sistemin açılmasına mani, sonrasında BIOS sıfırladığınızda, ilk açtığınızdaki gibi açılması lazım.
Bütün parçaları takılı halde fotoğrafını attım. Işığın yandığını hallinide attım şimdi.

Sanki anakart kendini komple kapattı. Hiçbir işlem yapmama izin vermiyor gibi. Şu an aklıma acaba PSU'dan mı diye soru geldi. Ama öyle olsa bir kere bu sistem çalışmazdı.

Bütün parçaları takılı halde fotoğrafını attım. Işığın yandığını hallini de attım şimdi.

Sanki anakart kendini komple kapattı. Hiçbir işlem yapmama izin vermiyor gibi. Şu an aklıma acaba PSU'dan mı diye soru geldi. Ama öyle olsa bir kere bu sistem çalışmazdı.

Ve şu anda yeni bir değişiklik olarak çalıştırtan sonra bu şekilde takılı sistem kendini kapatmaya başladı.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    162,4 KB · Görüntüleme: 30
Bütün parçaları takılı halde fotoğrafını attım. Işığın yandığını hallini de attım şimdi.
İşlemciye soğutucu takmazsanız, olmaz, açar açmaz 100 derece olur, kapatır kendini.

BIOS güncellemeyi bir kenara bırakın, bu sistemi toplayın, ekran kartını falan takın, her şey varken çalıştırın, sistemi.

İşlemciye soğutucu takmazsanız, olmaz, açar açmaz 100 derece olur, kapatır kendini.

BIOS güncellemeyi bir kenara bırakın, bu sistemi toplayın, ekran kartını falan takın, her şey varken çalıştırın, sistemi.
Tamam öyle deniyorum şimdi.

Artık pes mi etmeliyim? Sizi de çok yordum. Sonuç aynı resimde attım.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    145,9 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı