MSI B550 Tomahawk ile 3700X ve 5500XT sistem uyumlu mudur?

kralkesh

Femtopat
Daha fazla  
Sistem: B550 Tomahawk, Ryzen 3700X işlemci, MSI 5500XT 8 GB OC ekran kart, Samsung PM981A M.2 SSD, 600W PSU, G.Skill Ripjaws V 8+8 GB 3600 RAM, MSI 100R kasa.
Sorun: Bilgisayarı açtığımızda ekran bazen gelmiyor ancak her zaman bu sorun olmuyor, reset atınca düzeliyor zaten. Bilgisayar açılış süresi 20 sn sürmekte. Bunun haricinde Boot Debug LED bazen kafasına göre yanıyor ancak sistem sıkıntısız çalışıyor. BIOS güncelleme yapmadım, herhangi bir overclock da yapmadım. Sadece XMP ayarına tıklayarak RAM'i 3600 yaptık. Devamında Windows kurdum ve orijinal ayarlarını değiştirmedim / sadece XMP 3600 yaptım.
Technopat kanalını izleyerek ve araştırarak oluşturduğum sistemde güncellemeleri de tamamladım ancak uyumsuzluk sorunu olduğunu düşünmekteyim. i3 işlemcili bilgisayarla aynı açılış süresine sahip olması düşündürücü.Boot Debug LED yanması sonrasında bileşenlerin yuvalarına oturduğunu da kontrol ettim. Bu LED'de hep yanmıyor, bazen bilgisayarı açınca kapatana kadar yanıyor. Kapatıp tekrar açınca sönüyor, zaten yandığı zaman da sistemde bir sorun oluşmuyor.
Dragon Center uygulamasını ve diğer MSI uygulamalarını kurarak sürücüleri de güncelledim, ertesi gün Dragon Center'ı bir daha açamadım. Heralde virüs olarak gördüğü için, anakart ve işlemcinin RGB uygulamaları da açılmıyor şu anda.
Sizlerin önerisinin BIOS güncellemesi olacağını düşünerek araştırdım ve sıkıntılı bir süreç olduğunu, BIOS sonrası ekranın açılmadığını yazdıklarını gördüm. Bu sebeple BIOS'da güncelleme olayından korkmaktayım. Kısacası yanlış bir karar verdiğimi düşünüyorum marka tercihinde, geleceğe yatırım olarak ihtiyacımın çok üzerinde bir sistem toplamıştım. Uyumsuz olduğunu düşündüğünüz bir parça veya diğer önerileriniz için beklemedeyim, tüm kablolar soketler vb. donanım tek tek kontrol ettim hepsi de sağlam. Amacım benden sonra alacak olanlar da sıkıntı yaşamasın bu sebeple, saygılar.

IMG_20201213_211710.jpg

IMG_20201213_211541.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Sizde yazmışsınız biliyorum ama internette ağustos'ta yayınlanan bir BIOS sürümünün çözdüğünü gördüm bence en sona güncellemelisiniz.
Sizde yazmışsınız biliyorum ama internette ağustos'ta yayınlanan bir BIOS sürümünün çözdüğünü gördüm bence en sona güncellemelisiniz.
Buda sanırım bu "7C91vA3" sürüm oluyor. A.30 sürümü

Buda sanırım bu "7C91vA3" sürüm oluyor. A.30 sürümü
En azından resetle açılıyor , diğer kullanıcıların bahsettiği gibi bios sonrası hiç açılmaz ise ekran diye korkuyorum . Bu konularda çok bilgi sahibi de değilim araştırmak dışında bildiğim birşey yok

En azından resetle açılıyor, diğer kullanıcıların bahsettiği gibi BIOS sonrası hiç açılmaz ise ekran diye korkuyorum. Bu konularda çok bilgi sahibi de değilim araştırmak dışında bildiğim bir şey yok.

Açıkcası BIOS sonrası hiç açılmama sorununu anlayamadım sonuçta bu bir yazılım ilk başta bazı hataları olabilir, tabii bu sizin tercihiniz ancak denemekten zarar gelmez. Bu arada eğer açılmayan arkadaşların konularını paylaşırsanız belki onların sorunları ile sizin sorunlarınız aynı değildir inceleriz.

Açıkcası BIOS sonrası hiç açılmama sorununu anlayamadım sonuçta bu bir yazılım ilk başta bazı hataları olabilir, tabii bu sizin tercihiniz ancak denemekten zarar gelmez. Bu arada eğer açılmayan arkadaşların konularını paylaşırsanız belki onların sorunları ile sizin sorunlarınız aynı değildir inceleriz.
Güncelleme sonrası ekran açılmıyor yazmışlar , forumda yeni olduğumdan dolayı forum kullanımını bilmiyorum ve bulup paylaşamıyorum şimdilik. İlginize teşekkür ederim ilerleyen süreçte güncellemeyi öğrenerek söylediklerinizi uygulayacağım

Güncelleme sonrası ekran açılmıyor yazmışlar , forumda yeni olduğumdan dolayı forum kullanımını bilmiyorum ve bulup paylaşamıyorum şimdilik. İlginize teşekkür ederim ilerleyen süreçte güncellemeyi öğrenerek söylediklerinizi uygulayacağım
Beni de bilgilendirirseniz sevinirim, çok kompleks bir süreç değil bu arada elinizi korkak alıştırmayın :D

Açıkçası BIOS güncelleme o kadar da riskli bir durum değil. En azından aklınızda kalacağına BIOS'u güncelleyin ve ne olacağını görün. Belki de sizin sorununuz BIOS güncellemesiyle düzelecektir kim bilir. Denemeye değer.

Donanım güncellemelerini yaptıktan sonra ve windows kendini güncelledikten sonra bilgisayar kendini topladı. Ekranımın gidip gelme sorunu da kablo kaynaklı çıktı. Evde kullandığım düğmeli priz var, prizi açar açmaz kasanın güç tuşuna basarsam anakartın boot debug ledi yanıyor. Priz düğmesini açıp birkaç saniye sonrasında kasanın güç düğmesine basarsam sorun çıkmıyor. Kısaca pc kaynaklı bir arıza kalmadı şu anda. Kasayı yerinden kımıldatınca ekranın ilk açılışta gelmediğini farkettim. Bu hayli zaman aldı, reset attığımda ekran geliyor kabloda sıkıntı olmaz diye düşünmüştüm. Ama hdmi kablomda sıkıntı varmış, şu anda cihazın 20 saniyede açılması dışında kafa karıştıran durumu yok. Ryzen 3 veya intel i3 işlemcili cihazların 10 saniye gibi sürelerde açılması düşündürüyor, kendi sistemimde uyuşmazlık mı var?

Geri
Yukarı