MSI B550 Tomahawk SSD Yuvaları Nedir?

Bütçe
1500

FreiSeele

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba millet başlıkta yazdığım gibi MSI B550 Tomahawk anakart kullanıyorum, 2 yıl önce Adata XPG SX8200 M.2 SSD takmıştım sisteme anakartın en üst kısmında yer alan üzerinde lightning yazan yuvaya şimdi ise PCI 4.0 bir M.2 SSD almak istiyorum fakat aşağıdaki blok yuvanın ne olduğunu tam olarak anlamış değilim, üstteki M.2 yuvasından daha küçük durduğu için şüpheye düştüm internette de pek net bir bilgi bulamadım şema olarak gösterilmemiş hiç. Aşağıda bulunan yuva nedir PCI 3.0 mı yoksa 4.0 mı bilgilendirirseniz sevinirim ve PCI 4.0 SSD önerilerinizi bekliyorum.

Dosya Ekleri

• ölölölöl.png
    ölölölöl.png
    484,8 KB · Görüntüleme: 55
MSI'ın sitesinde yazdığına göre biri 4.0, biri 3.0
zzz.jpg

Alttaki 3.0, ustteki 4.0 destekliyor. Ustekinin daha uzun olmasinin sebebi daha genis bir SSD standardi sunmak istemesi yoksa alttaki de kisa degil.

Peki ben 4.0 yeni bir SSD alsam yukarıya taksam şu an bendeki 3.0 olanı da aşağı alsam slot değiştirdiğim için bilgisayar sıkıntı yaratır mı Windows onun içinde kurulu çünkü.

Ayrıca alacağım SSD olarak şu çok cazip geldi siz ne düşünüyorsunuz laptop için vs diye vurgulayarak yazmışlar neden anlayamadım farkı nedir ben kasaya takacağım.

Eki Görüntüle 1585114

O SSD'yi de gördüm o ve Kingston snv2s arasında kaldım. Açıkçası Kingston daha cazip duruyor F/P olarak 2TB versiyonu piyasanın epey altında diğerlerine nazaran ama laptop için diye vurgulamışlar o şekilde pazarlamışlar farkı nedir çözemedim.

Son düzenleme:
Peki ben 4.0 yeni bir SSD alsam yukarıya taksam şu an bendeki 3.0 olanı da aşağı alsam slot değiştirdiğim için bilgisayar sıkıntı yaratır mı Windows onun içinde kurulu çünkü.

Ayrıca alacağım SSD olarak şu çok cazip geldi siz ne düşünüyorsunuz laptop için vs diye vurgulayarak yazmışlar neden anlayamadım farkı nedir ben kasaya takacağım.

O SSD'yi de gördüm o ve Kingston snv2s arasında kaldım. Açıkçası Kingston daha cazip duruyor F/P olarak 2TB versiyonu piyasanın epey altında diğerlerine nazaran ama laptop için diye vurgulamışlar o şekilde pazarlamışlar farkı nedir çözemedim.

Laptop icin ayri uretilen SSD diye bir sey yok hocam burada olay standart. Sisteminizle olur attiginiz model ancak ben sizin yerinizde olsam elimde hazir SX8200 varken sistemi kurmak icin PCIe 4.0 bir SSD alirdim. Mesela KC3000.

Laptop icin ayri uretilen SSD diye bir şey yok hocam burada olay standart. Sisteminizle olur attiginiz model ancak ben sizin yerinizde olsam elimde hazir SX8200 varken sistemi kurmak icin PCI-e 4.0 bir SSD alirdim. Mesela kc3000.

Hocam şu an Windows Adata'da kurulu tekrardan format atmaya üşeniyorum şahsen ve alacağım SSD'yi alma amacım oyunları kurmak malum oyun boyutları aşırı büyüdüğü için artık yetmiyor, KC3000 oyunlarda ve PC açılışında çok bir fark yaratır mı sistem hızında falan bilemiyorum Kingston'un hızı da zaten bendeki Adata'ya çok yakın.

Hocam şu an Windows Adata'da kurulu tekrardan format atmaya üşeniyorum şahsen ve alacağım SSD'yi alma amacım oyunları kurmak malum oyun boyutları aşırı büyüdüğü için artık yetmiyor, KC3000 oyunlarda ve PC açılışında çok bir fark yaratır mı sistem hızında falan bilemiyorum Kingston'un hızı da zaten bendeki Adata'ya çok yakın.

Anakarti uzun bir sure degistirmeyi dusunmuyorsaniz iki SSD'nin de PCIe 3.0 olmasi, 4.0'a gecmeyi oldukca zorlastirir. Ancak simdi 4.0 bir SSD alirsaniz ileride Adata'dan cikip attginiz Kingston gibi 2TB bir SSD alabilirsiniz.

Anakarti uzun bir sure degistirmeyi dusunmuyorsaniz iki SSD'nin de PCI-e 3.0 olmasi, 4.0'a gecmeyi oldukca zorlastirir. Ancak simdi 4.0 bir SSD alirsaniz ileride Adata'dan cikip attginiz Kingston gibi 2TB bir SSD alabilirsiniz.

Yok şu an 4.0 alacağım zaten attığım 2TB SSD de 4.0 olduğu için tercih etmeyi düşündüm sadece hızı normal yani çok hızlı değil attığına nazaran hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı