MSI B650P Wi-Fi alınır mı?

Bütçe
6000
MSI B650-P Wi-Fi gayet de alınabilir anakart fakat Asrock B650M PG Riptide Wi-Fi modeline de bvakılabilir veyahut MSI B650M Mortar.

B650M DS3H denmiş performansı iyi ama VRM termalleri kötü. Sıcak ve nemli yerde yaşıyorsan aldığına pişman olabilirsin ancak performans konusunda baya iyi olduğunu söylemek lazım ki ram topolojisi en iyi B650'lerden biri.

7700X ile ne termal sikintisi cekecek B650M DS3H'de :ROFL: 7950X ile bile 78 derece calisiyor ustelik.

7A13BC3B-56F5-4942-A353-131CF97BA8CB.png

Kaldi ki 7700X, 7950X kadar sicak calismadigi icin aradaki sicaklik makasi daralacak. Yani yuksek guc tuketimlerinde 13 derece fark varsa daha az guc tuketiminde bu fark 6-7 derecelere kadar dusecek. Kisacasi 7950X de taksa, 7700X de taksa, 7800x3D de taksa B650M DS3H ile hicbir sorun yasamaz.

Bu arada fotograftaki test de 1 saat boyunca calisan Cinebench R23. Yani gunluk kullanimda bu kadar yuke bindiren bir kullanim olmayacak.

Son düzenleme:
Ryzen 7 5800X kullanıyorum ve VRM termal performansı en iyi X570 anakartlardan biri var elimde: MSI X570 Tomahawk Wi-Fi ve ne yalan söyleyeyim; undervolt etmeden önce en az 70 derece görüp throttle yiyordum sürekli. Üstelik, sıvı soğutmam da Lian Li Galahad 360, piyasadaki en iyi AIO'lardan biri.

Siz sıcak ve nemli bir yerde yaşamamış olabilirsiniz ancak şu bir gerçek ki o sentetik testler ortamdan bağımsız yapılıyor yani sizin deneyiminiz yaşadığınız ortama bağlı değişebiliyor.
Yoksa benim de hiçbir sıkıntı yaşamayıp throttle yemeden kullanmam gerekiyordu... sentetik testlere bakarsak. :D

Ayrıca 7700X, 7900X kadar ısınmasa bile 7000 serisinin IHS tasarımı çok kalın. Bu yüzden sıcak ve nemli yerlerde yaşayan arkadaşları uyarmakta bir sakınca görmüyorum.

Kaynak mı? Bkz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Emin olun VRM olayının pek bir önemi yok Zen4'te. Yaşadığın ortam sıcak olsa dahi pek bir etkisi olmayacak. 7700X 125A çekebiliyor stock haldeyken ama 125A'ya hiçbir zaman ulaşamıyor power limitten dolayı. 3 tane 50A mosfet bile yeterli olur teorik olarak bakılırsa.

Tekrar dediğim gibi şu anda anakartın hiçbir önemi yok ekstra özelliklerden başka. Bütün anakartların VRM'leri günlük kullanım için yeterli. Ve hiçbir oyunda işlemci 50-60A üstü çekmeyecek 7950X dahil.

Kendi 7700X'imle limitleri kaldırıp test yaptığımda dahi VRM'ler 60 dereceyi geçmedi 10 dakika yük boyunca. 132A, 200 W.

1685011233892.png

Ryzen 7 5800X kullanıyorum ve VRM termal performansı en iyi X570 anakartlardan biri var elimde. Ne yalan söyleyeyim; undervolt etmeden önce en az 70 derece görüp throttle yiyordum sürekli. Üstelik, sıvı soğutmam da Lian Li Galahad 360. Piyasadaki en iyi AIO'lardan biri.

Siz sıcak ve nemli bir yerde yaşamamış olabilirsiniz ancak şu bir gerçek ki o sentetik testler ortamdan bağımsız yapılıyor yani sizin deneyiminiz yaşadığınız ortama bağlı değişebiliyor.
Yoksa benim de hiçbir sıkıntı yaşamayıp throttle yemeden kullanmam gerekiyordu... sentetik testlere bakarsak. :D

Ayrıca 7700X, 7900X kadar ısınmasa bile 7000 serisinin IHS tasarımı çok kalın. Bu yüzden sıcak ve nemli yerlerde yaşayan arkadaşları uyarmakta bir sakınca görmüyorum.
Islemci sicakligi ile anakart VRM sicakliginin birbiriyle alakasi yok. Biz burada islemci sogutucu onermiyoruz, anakart oneriyoruz. Bahsettigin her sey islemciyle alakali.

Yaz ayinda Istanbul'da da 35-40 dereceler goruluyor ve ben 1 kere bile 5800X + B450 Tomahawk MAX ikilisiyle stres testinde ikisinin de throttle ettigini veya birinin throttle ettigini gormedim. Ustelik B450 Tomahawk MAX dedigimiz anakart orta seviye bir B450. B550 Gaming Plus'a gectigimde VRM sicakligim 215W overclockta bile 48 dereceydi. Burada kasa cok buyuk bir etken. Sende Warcry var, hava akisi konusunda basarili bir kasa degil. Bende ise Lancool II Mesh var, hava akisi konusunda en iyi kasalardan.

IHS kalinligi anakarti baglamaz, islemciyi ve islemci sogutucuyu baglar. Eger aldigin islemci sogutucu, pressure bakimindan dengeliyse sicaklik olumlu etkilenir. Dengesizse olumsuz etkilenir.

Ayrica bu attigim testte oda sicakligi 21 derece belirtilmis. Oyle bazi kanallar gibi 15-18 derece gibi komik bir sicaklik degeri degil. Hadi yasadigin sehir 35 derece olsun, ustune 14 derece ekle. Ee? Bu tek basina bir etken degil ki. Kasa var, kasayi koydugun yer var, hava sicakliginin 35 olmasi ile senin oda sicakliginin 35 olacagi sonucu da cikmiyor, odanda klima veya vantilator varsa bu da etkiler, var da var. Ve ustune bir de 1 saatlik Cinebench R23 gibi ultra gerceklik disi bir test gercegi de var.

VRM önemsizdir demek tahilsiz açıklama olmuş, maalesef....

Gayet de önemlidir. Bkz:

Zen4 olsun yada olmasın anakart alırken sadece VRM performansını değiştiremeyeceğinizi bilerek almanız gerekiyor. VRM performansı ne kadar iyi anakart alırsanız o kadar iyi anakart almış olursunuz.
Bu söylemimi destekleyen şeyler var. Bkz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
9:28: "The thermals actually do matter, not everyone has an AC while living in extremely hot places. This also increases the boards lifespan."
1:47: "VRM is a key feature of any motherboard and it's not something that can be upgraded. Well, not easily anyway, unless you're Buildzoid and you can mod the hell out of it"

Burada kasa cok buyuk bir etken. Sende Warcry var, hava akisi konusunda basarili bir kasa degil. Bende ise Lancool II Mesh var, hava akisi konusunda en iyi kasalardan.
Bendeki Warcry, sizin hazırladığınız şu listede:
Neredeyse S Tier klasmanına konacakmış... :D

Son düzenleme:
VRM önemsizdir demek tahilsiz açıklama olmuş, maalesef....

Gayet de önemlidir. Bkz:

Bendeki Warcry sizin hazırladığınız şu listede:
Neredeyse S Tier klasmanına konacakmış... :D
Zen4 için pek bir önemi yok ve bunun arkasındayım. Önceki nesiller için bu cümleyi kuramam ama Zen4 için kurabilirim.
@deadfellow bu durum 7000 serisine özel mi sadece? Merak ettim.
Zen4 için böyle. En kötü anakart bile 7950X'i oyunlarda throttle etmeden çalıştırabilecek kapasitede.

Zen4 için pek bir önemi yok ve bunun arkasındayım. Önceki nesiller için bu cümleyi kuramam ama Zen4 için kurabilirim.
Peki, güzel bir tartışmaydı, teşekkür ederim. Ben de söylediklerimin arkasındayım. Zen4 olsun ya da olmasın VRM termal performansı önemlidir. Bu cümlemi güçlendiren söylemleri zaten bir önceki yorumumda paylaştım.

Yeni konular

Geri
Yukarı