MSI Bravo 15 B5DD laptopta elektrik çarpması

• Konuyu başlatan Prism
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 791
Üzerinizde bulunan statik elektriği atıp deneyin. Tavsiyem toprağa dokunun. Hava soğuk biliyorum fakat denemekte fayda var. Olmazsa dediğiniz gibi tesisata bakılabilir.
Hocam, toprağa dokunmadım fakat hırkadan kaynaklı statik elektrik olabileceğini düşündüğümden hırkayı çıkarttım. Ayrıca 3'lü Viko marka priz aldım. Yaklaşık 2 saattir laptop prize bağlı, ara sıra dokunuyorum klavyeye daha hiç çarpma olmadı. Eğer 3lü priz ile de çarpma olursa haber vereceğim bu sefer otele.

Tamamdır hocam. Duruma göre yazarsınız.

Tamamdır hocam. Duruma göre yazarsınız.
Hocam, otel tarafından elektrik kontrol edildi, dediklerine göre kaçak falan yok. Sürekli panduf ve hırka ile geziyorum evde, bundan dolayı statik elektrikten yapabiliyor olma ihtimalinin olduğunu yoksa laptoptan kaynaklı bir sorun olduğunu söylediler.

Yakında evime gideceğim. Evime gidince orada bi kontrol edeceğim yine bu elektrik çarpması oluyor mu diye. Oluyorsa servis yolu gözükmüştür demek sanırım.

Bu sabah ilk başta sol elimi klavyeye götürdüm, elektrik çarptı. Sonrasında sağ elimi götüreyim dedim yine elektrik çarptı. Adaptörden çıkardım laptopu pilde kullanıp bakacağım bir de çarpıyor mu diye.
@gen2 Eğer yanılmıyorsam pilde çarpmıyor. Sadece adaptörde çarpıyor. Bu durumda laptopta sorun olmadığı kesinleşiyor sanırım. Galiba 2 ihtimal kaldı; adaptör ve priz. Teknik servisi arayıp laptopu oraya vermeme gerek var mıdır?

Not: Bu konuyu internetten araştırdığımda, elektrik çarpmasının bazı kişilerin canını çok yaktığı ve hatta laptopun touchpadinden ışık çıktığını söyleyenler olduğunu gördüm. Bende kesinlikle böyle bir şey yok. Işık falan yok, bazen fişteyken klavyeye dokununca anlık elektrik çarpıyor. Canımı çok az acıtıyor diyebilirim, hatta acıtmadan çok rahatsız ediyor.
Not 2: Az önce belki prizden sorun olabilir diye daha önceden kullanmadığım 2 farklı prizde laptopu adaptöre bağladım fakat elektrik bile gelmedi. Prizlerde sorun olabileceğini düşündüm ben de bir de o elektrik gelmeyen prizlere telefonumu bağlayayım dedim, sıkıntısız şarj etti telefonumu.

Adaptörde sorun olduğunu düşünmeye başladım, tekrardan her zaman kullandığım prize takayım dedim orada sıkıntısız elektrik alıyor.
Kafam iyice kurcalandı. @Radeon RX 5500M @Ray Kurzweil sizin bu konu hakkında fikirleriniz var mıdır hocalarım?
%99 prizde topraklama sorunu var. Topraklamanın doğru yapılmadığı yerlerde oluyor bu tip sorunlar.

%99 prizde topraklama sorunu var. Topraklamanın doğru yapılmadığı yerlerde oluyor bu tip sorunlar.
Hocam, bugün geldiler kontrol ettiler kontrol kalemi ile prizi, laptopu, her yeri falan, kaçak yok dediler. Üzerindeki statik elektrikten olabilir veya laptopunda bir sorun vardır dediler. 1 hafta sonra evime gideceğim. Evimde böyle bir sorun yaşamazsam sanırım sorunun otelin elektrik tesisatında olduğu kanıtlanıyor, evimde de bu sorunu yaşarsam da servis yolu gözükmüş oluyor gibi.

Bu arada laptopu bu şekilde kullanmamın bir zararı olur mu? Genelde şarjı azalırsa kapatıp şarja takıyorum, herhangi bir çarpma olmasın diye açacaksam şarjdan çekiyorum pilde kullanıyorum.

Hocam, bugün geldiler kontrol ettiler kontrol kalemi ile prizi, laptopu, her yeri falan, kaçak yok dediler. Üzerindeki statik elektrikten olabilir veya laptopunda bir sorun vardır dediler. 1 hafta sonra evime gideceğim. Evimde böyle bir sorun yaşamazsam sanırım sorunun otelin elektrik tesisatında olduğu kanıtlanıyor, evimde de bu sorunu yaşarsam da servis yolu gözükmüş oluyor gibi.

Bu arada laptopu bu şekilde kullanmamın bir zararı olur mu? Genelde şarjı azalırsa kapatıp şarja takıyorum, herhangi bir çarpma olmasın diye açacaksam şarjdan çekiyorum pilde kullanıyorum.
Üzerinizdeki statik elektrikten de olabilir ama bir kere çarpıldıktan sonra tekrar çarpılmanız tuhaf. Bunun için elektrik boşaldıktan sonra da sürekli statik elektrik üretmeniz lazım. Yün kıyafet mi giyiyorsunuz?

Üzerinizdeki statik elektrikten de olabilir ama bir kere çarpıldıktan sonra tekrar çarpılmanız tuhaf. Bunun için elektrik boşaldıktan sonra da sürekli statik elektrik üretmeniz lazım. Yün kıyafet mi giyiyorsunuz?
Hocam, kıyafet yün mü değil mi bilmiyorum fakat 2 gündür çarpılmıyorum. 2 gün önce bi 5 saniyeliğine el parmak uçlarımla toprağa dokundum. Statik elektrikten olma ihtimali daha ağır basmaya başladı.

Eğer yine çarparsa bu sefer sadece pilde kullanacağım eve gidene kadar. Fakat 2 gündür çarpma falan yok. Şu anda laptop prize takılı iken yazıyorum size.

Yeni konular

Geri
Yukarı