Rehber MSI cihazlarda IMON Tweak ile işlemci Power Throttle sıkıntısını çözme / watt sınırını kaldırma

Merhaba, yeni bir rehber ile karşınızdayım. MSI GF63 cihazımda EC Power throttle olduğundan dolayı çoğu oyunda FPS düşmesi problemi yaşıyordum ve bu IMON Tweak olayını yabancı kaynaklardan öğrendim ve kendi cihazıma uyguladım. Türkçe kaynak bulamadığımdan bununla alakalı bir rehber yapmak istedim. Öncelikle şunu belirteyim, bu işlem riskli bir işlem, riskleri kabul ediyorsanız yapmanızı öneririm ve bu işlemden sonra işlemciyi yüzde yüz yükte çalıştırmanızı kesinlikle önermiyorum, kendi cihazımı yükte çalıştırdığımda ekran dondu ve reset atmak zorunda kaldım. Oyunlarda Power throttle sıkıntısı yaşıyorsanız ve bu problemi çözemediyseniz yapacağınız en son şey bu olsun.

Peki ne işe yarıyor bu IMON Tweak? Bunun sayesinde işlemcinizi bir nevi kandırmış oluyorsunuz, çektiği watt değeri çok az gözüküyor ve böylece cihaz kendini fazla güç çektiğini anlayamadığı için limitleyemiyor. Şunu da belirteyim, bu işlemi sadece MSI cihazlarda yapabilirsiniz. (Başka markalarda yapılıyorsa bile yapılma şekli muhtemelen farklıdır.)

Öncelikle BIOS menüsünü açın ve Advanced kısmına gelin. Daha sonra LEFT ALT+F2+RIGHT CTRL+RIGHT Shift kombinasyonuyla gizli BIOS ayarlarını açın, tek seferde açılmayabilir, 2-3 kere basın tekte açılmazsa.

İlk olarak overclocking performance kısmına gelip overclocking feature'ı enabled yapın. İleride UV falan yapmak istediğinizde bu kilidi kaldırmanız işinize yarayacak, kaldırmakta bir zarar yok.

1695918191058.jpeg

1695918210108.jpeg

Daha sonrasında Power Performance kısmına gelin, CPU VR Settings kısmına girin ve Core/IA VR Settings kısmına girin. Şimdi zurnanın zırt dediği kısma geldik, ayarlamaları buradan yapacağız.

1695917888683.jpeg

1695917902624.jpeg

1695917913917.jpeg

1695917923360.jpeg

IMON SLOPE kısmını 50 yapın, böylece işlemci kullandığı watt'ın yüzde 50'sini göstermeyecek. Örneğin, 128W harcıyor ise 64W gözükecek. Daha sonrasında IMON Offset kısmını 31999 yani 32W yapıyoruz, bu sayede işlemcimizin kullandığı watt'ın 32 watt'ını daha göstermeyecek yani 64W'ı da 32'ye düşürmüş olduk. Bu kısmı 31999'den yüksek yapmaya çalışmayın. Son olarak IMON Prefix kısmını artı yerine eksi olarak değiştiriyoruz ve ayarları kaydedip çıkıyoruz. İşlemlerimiz bu kadar.

1695917855603.png

İlk başta söylediğim gibi işlemciyi yüzde yüz yükte kullanmanızı önermiyorum. Sensörü bir nevi kandırdığımız için çok yüksek miktarda enerji çekebiliyor ve problem yaratabiliyor, her sistemde problem olmuyor fakat yine de önermiyorum.

Eğer ThrottleStop üzerinden PL1 ve PL2 değerlerini ayarlamanıza rağmen hala Power throttle oluyorsa bu işlemi deneyebilirsiniz.

Bu işlemci yapmadan önce veya yaptıktan sonra, UV yapmanızı öneririm. Bu yaptığımız IMON Tweak işlemi sıcaklığı arttıracağı için UV sıcaklıklar için faydalı olacaktır. UV ve tuning işlemleri için @erengore hocamın rehberlerini kullanabilirsiniz.

Sorularınız varsa bana veya @LittleWarlocc @erengore hocalarıma sorabilirsiniz.

İyi Sosyaller!

Arkadaşlar bu deli işini ilk @Xevanior'a söylediğimde yapmayacağını söyledi. Ama galiba evdeki hesap çarşıya uymamış. 🥰

Eşsiz bilgilere yenisini ekledik forumda. Eline sağlık. 😊

Teşekkür ederim Eren hocam. Sizin gibi döktürmek mümkün değil ama faydalı olmaya çalışıyorum foruma. Bundan sonra 1 tane daha rehber yapmayı planlıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı