Başarılı Kurulum MSİ CX61 2OC-408 XTR El Capitan 10.11.4

Herkese Merhaba;
Forumda rehber hazırlayıp biz hiçbirşey bilmeyen kullanıcıları ticari amaç gütmeyip ücretsiz bir şekilde bilgilendirdiğiniz ve yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Sayenizde El capitan kurulumunu clover bootloader ile gerçekleştirdim. Bilgisayarım MSİ cx61 2oc-408 xtr kullanıyorum.
Bilgisayarımın özellikleri;
İŞLEMCİ : Intel Core i5-4200M 2.50GHz, (Turbo Bost Teknolojisi İle Max 3.10 GHz.)
RAM :4 gb DDR3 1600 Mhz. (Max.8 GB) RamSABİT
DİSK : 500 GB SATA (5400 Rpm)
EKRAN KARTI : Dahili : İntel Hd 4600 1536 MB
Harici : NVIDIA GeForce GT 720M 2 GB Ekran Kartı
EKRAN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ1366 x 768
Ses Kartı : ALC 662
Sistemi App Store üzerinden güncelledim.Şu anda 10.11.4 kullanıyorum.
Sistemi Multibeast programı üzerinden Clover Configurator ile UEFİ modunda kurulumunu gerçekleştirdim.Çalışan donanımlarım;
- Wireless : Atheros 9285 uygun kext ile sorunsuz çalışıyor.
- Ses : ALC 662 VoodooHda ile sorunsuz çalışıyor.
- Sistemin açılış süresi 40-45 saniyedir.
- Ekran kartı HD 4600 1536 mb olarak görüyor.Clover Configurator üzerinden fake id - intel gfx 0x04128086 ile ve kextini yükleyerek Çözünürlük ve saydam olarak muazzam çalışıyor.Graphics kısmında sadece intel edid ve inject intel işaretli.İg-platform-id kısmını boş bıraktım.
- Batarya kexti ile bataryamın ne kadar kaldığını görebiliyorum.
- Facetime , imessage SMBIOS üzerinden ayarlayarak orda da sorun yok.Hatta telefonuma gelen çağrıları mac'imden açıyorum :)

Sadece tek bir sorun yaşıyorum.HD 4600 ekran kartımda sorun yok.Fakat ekran parlaklığını ayarlamasını yapamıyorum. Çeşitli ayarları denedim.Sistem tercihleri-klavye-kestirmeler-Ekran bölümünden ekran parlaklığı tuşu atadım. Yine başarılı olamadım.Recep Bey'in hazırladığı dsdt yamalamak konusunu inceledim . Fakat programlama bilgim az olduğu için hem anlayamadım. Hem de başaramadım. Rehabman ACPI Backlight konusunu da inceledim orda da yine dsdt pathclemekten bahsediliyor. Ama yine beceremedim :) Clover klasörünün içindeki dsdt dosyaları yamalamam gerekiyor. Fakat bunu başaramadım. İsterseniz clover klasörünü de yükleyebilirim. Çünkü birçok kullanıcı bu konudan muzdarip :) Bu konuda sorun yaşayan kullanıcılara video veya daha basit bir dille rehber hazırlayarak bu durumu anlatıcak birileri varsa yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler Technopat Ailesi !

Son düzenleyen: Moderatör:
@montezuma Cevabınız için teşekkür ederim.Gerçi bu iki konuya baktım ama ubuntu'dan dosyayı alıp tekrar mac'e dönüp iasl ile birşeyler yapmaya çalıştım ama başarılı olamadım :) 2. bir sorum daha var.O da hemen hemen 55-60 saniye sürüyor mac'in açılması.UEFİ sistemde kurdum.Bunun yavaş açılmasındaki gaye sebep gpu kartım olan gt 720m'yi devre dışı bırakmamış olmamdan kaynaklanabilir mi ? Yani yine dsdt yamalamakla mı alakası vardır ? Teşekkürler.

HDD ile alakalıdır o. SSD ile değiştir farkı gör. Benim eski makinede 5400 RPM disk var. Açılması 1 dakika. SSD M2 olan makine açılması 8 saniye.

@montezuma Çok teşekkür ederim.Bu konu kafamı çok karıştırıyordu.En yakın zamanda ssd ile değiştireceğim :) İyi forumlar..
Not: El capitan yükleme sorunu yaşayan kullanıcılar olursa kullandığım kextleri ve plist dosyalarını yükleyebilirim.Bilginize.

HDD ile alakalıdır o. SSD ile değiştir farkı gör. Benim eski makinede 5400 RPM disk var. Açılması 1 dakika. SSD M2 olan makine açılması 8 saniye.
Merhaba bende Macos Monterey kurulumu yaptım. Daha hızlı olması için m2 ssd almayı düşünüyorum. herhangi bir okuma yazma hızı yüksek m2 disk alsam macosta sorun çıkarmı. bazı yerlerde windows görüyor macos görmüyor gibi yazışmalar var.

Yeni konular

Geri
Yukarı