MSI Dragon Center'de Sport ve Turbo Mod Ne İşe Yarıyor?

Enes Tüken

Hectopat
Daha fazla  
İyi Günler,
MSİ Gaming Laptop aldımda birkaç sorum olacaktı bu MSI Dragon Center'da Shift Mode diye bir ayar var bunu Sport Mod'a ve sürekli Sport Mod'da kalması laptopum için bir sorun oluşturur mu? Ayriyeten turbo mod ne işe yarıyor ve eğer turbo moda alırsam bilgisayarımın uzun süre turbo modda kalması sorun oluşturur mu?
Untitled.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Sport Modu: Hem CPU'nun hem de GPU'nun çalışma frekansları artırılır. Ayrıca fan devir hızı artar.

Comfort Modu: CPU turbo etkinleştirilir ancak GPU frekansı aynı kalır.

Green Modu: CPU turbo devre dışı bıraklır, CPU ve GPU düşük frekanslarda çalışır ve fanlar minimumda döner.

SHIFT profilleri arasındaki geçişi Fn + F7 tuşlarına basarak veya Dragon Gaming Center üzerinden yapabilirsiniz.

Kardeşim sana biraz sorum var msi laptop fisinden cikinca eco moduna giriyor ya uzun omur için ancak bu olaydan dolayı fps düşüyor sport moduna alırsam sarjin dayanma suresi ne kadar azalır?
Kardeşim sana biraz sorum var msi laptop fisinden cikinca eco moduna giriyor ya uzun omur için ancak bu olaydan dolayı fps düşüyor sport moduna alırsam sarjin dayanma suresi ne kadar azalır?

Test edebilirsiniz hocam laptopunuzun marka modelini yazmadığınız için kaç hücreli batarya kullanıldığını ve ne tür bir donanımı desteklediğini öngöremiyoruz. Fakat çok fark etmiyor 1050ti ve üstü ekran kartlarında, yalnızca max-q olan ekran kartları normal cihazlara göre daha az güç tüketir. Fakat max q koyulan cihazlar da ince olduğu için batarya hücrelerinin sayısı daha az olabiliyor. En mantıklısı deneyerek bulmanız, ayrıca oyunları oynarken prize takılı oynamanız oyunlardan aldığınız fps'i çok fazla etkiler. Hatta prizden çıkartınca sport ve turbo moda alamazsınız. Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir. Başka sorunuz varsa dragon center ile ilgili yardımcı olabilirim.

Test edebilirsiniz hocam laptopunuzun marka modelini yazmadığınız için kaç hücreli batarya kullanıldığını ve ne tür bir donanımı desteklediğini öngöremiyoruz. Fakat çok fark etmiyor 1050 Ti ve üstü ekran kartlarında, yalnızca Max-Q olan ekran kartları normal cihazlara göre daha az güç tüketir. Fakat Max Q koyulan cihazlar da ince olduğu için batarya hücrelerinin sayısı daha az olabiliyor. En mantıklısı deneyerek bulmanız, ayrıca oyunları oynarken prize takılı oynamanız oyunlardan aldığınız FPS'i çok fazla etkiler. Hatta prizden çıkartınca Sport ve Turbo moda alamazsınız. Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir. Başka sorunuz varsa Dragon Center ile ilgili yardımcı olabilirim.

Öncelikle iyi akşamlar laptopum MSI GF65 Thin 9sexr (i7 9750H ve RTX2060) modeli ben mimarlık için kullanacağım. Arada da oyun için. Sorum bataryam laptopta gömülü olduğu için çıkartıp sadece prizde kullanamıyorum PC'yi. Bataryamda ölsün istemiyorum ama bazı çizimler 7 8 saat sürdüğü oluyor ne yapmalıyım Dragon Center'daki modları neyde kullanmalıyım?

Öncelikle iyi akşamlar laptopum MSI GF65 Thin 9sexr (i7 9750H ve RTX2060) modeli ben mimarlık için kullanacağım. Arada da oyun için. Sorum bataryam laptopta gömülü olduğu için çıkartıp sadece prizde kullanamıyorum PC'yi. Bataryamda ölsün istemiyorum ama bazı çizimler 7 8 saat sürdüğü oluyor ne yapmalıyım Dragon Center'daki modları neyde kullanmalıyım?
Pili çıkarmanıza gerek yok. Yeni nesil dizüstü bilgisayarlarda zaten şarj adaptörü takıldığında pili otomatik olarak devre dışı bırakarak masaüstü bilgisayar moduna alıyor. Ama illaki pili çıkarmak istiyorsanız, pil soketini dizüstü bilgisayraın alt kapağını sökerek oradaki pil bağlantı soketini sökün. Ben denemedim ve ne sonuç vereceğini de bilmiyorum. Bu bilgiye de zaten SATA HDD takmak için bilgisayarın pil soketini güvenlik amacıyla çıkarılması gerektiğini öğrenerek ulaştım.

Test edebilirsiniz hocam laptopunuzun marka modelini yazmadığınız için kaç hücreli batarya kullanıldığını ve ne tür bir donanımı desteklediğini öngöremiyoruz. Fakat çok fark etmiyor 1050 Ti ve üstü ekran kartlarında, yalnızca Max-Q olan ekran kartları normal cihazlara göre daha az güç tüketir. Fakat Max Q koyulan cihazlar da ince olduğu için batarya hücrelerinin sayısı daha az olabiliyor. En mantıklısı deneyerek bulmanız, ayrıca oyunları oynarken prize takılı oynamanız oyunlardan aldığınız FPS'i çok fazla etkiler. Hatta prizden çıkartınca Sport ve Turbo moda alamazsınız. Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir. Başka sorunuz varsa Dragon Center ile ilgili yardımcı olabilirim.

Hocam merhaba bende de eco comfort Sport Turbo modları var. Laptop en yüksek performansta ayrica Dragon Center üzerinden de comfort veya üstüne aldıgımda problem olmuyor fakat eco moduna aldığım an laptop acayip yavaşlıyor ne Edge'e giriyorum ne de şarkı acabiliyorum masaüstünde oldugum halde kasma donma yapıyor. Sizce sebebi nedir?
Termal macun yeni değistirildi ve fanlar temizlendi.
Not: Cihaz boştayken ve comfort moddayken 63 65 derecelerde oynuyor bence gereksiz fazla ayrıca eco moda alınca güzel şekilde 50ye falan geliyor zaten benim amacım da ecoya alıp dereceyi düşürmek peki ben hep sıcak mı kullanacagim? Ayrıca madem benim sorun normal diyelim peki MSI neden eco mod denen şeyi koyar ki zaten kasıp donmalar oluyor fareyi hareket bile ettiremiyorum misal.

Geri
Yukarı