MSI G2412F monitör aldıktan sonra hangi testler yapılmalı?

@Hakanvlo Stok haliyle kotu, overdrive level 3 ile bir miktar black smearing ve ghosting ile o kadar da kotu olmayan bir konuma geliyor lakin R25i-30 kadar seri bir monitor degil. R25i-30 alip gec, R25F-30 kor secime uygun bir monitor degil.

Ayarlar hakkında kimse bir şey demediği için kendim kurcalayıp çözmeye çalışıyorum, gözüm alışamadı hala, ayarlardan tepki süresi olarak en hızlı seçtiğimde etrafın görüntüsü bulanıklaşıyor o yüzden de hızlıda bırakmak daha iyi benim için.
Her monitorun ayari kendinedir, bu sebeple sana ayar onersek de guzel olup olmayacaginin kararini sen verebilirsin cunku senin monitorun sana ozel, her monitorun kalibrasyonu farkli olur.

Su sitelerden monitorun parlaklik, kontrast ve renk ayarlamasini yapabilirsin.

Evet o konuda haklısınız ama daha önce monitör renk ayarlarıyla pek oynamadım. Önceki monitörüm doğal haliyle iyiydi. Bu ise ekstra sarı geldiği için 75 Mavi falan yaptım ama hala tam alışamadım.

@BerkayZ87 attığım ghosting videosuna ve panel modeline bakabilir misiniz?

@Pika2000 Sari geldiyse kirmizi ve yesili azaltman gerekir.

Yeterince iyi.
Soyle bir gariplik var ki bu modeli 1. jenerasyon LC238LF1F diye biliyorum ancak bu panelin 2024'te kullanilmasi garip, zira kendisi 2019 uretimi bir panel. FHBNF1K takisi biraz muallakta, tam olarak belli degil. LF1F diye biliyorum ben, 1-2 yerde oyle olduguna dair bilgi gormustum. Oyleyse G2412'den daha iyi, zira G2412'de LF4F var ve o a-Si TFT bir panel iken LF1F ise Oxide-TFT yani IGZO IPS bir panel. Oxide, a-Si'den daha iyi bir panel turu.

Sıcaklık değerlerinde Kırmızı: 42, Yeşil: 46, Mavi: 75 yaptım

Parlaklık: 35, Kontrast: 65, Keskinlik: 0

Hala emin değilim kurcalamaya devam ediyorum ama önceki monitöre yakın yapmaya çalışıyorum renkleri, çünkü bir kaç saat kullandım ve gözlerimin rahatsız olmasına sebep oldu.

@Pika2000 Sari geldiyse kirmizi ve yesili azaltman gerekir.

Yeterince iyi.

Soyle bir gariplik var ki bu modeli 1. jenerasyon LC238LF1F diye biliyorum ancak bu panelin 2024'te kullanilmasi garip, zira kendisi 2019 uretimi bir panel. FHBNF1K takisi biraz muallakta, tam olarak belli degil. LF1F diye biliyorum ben, 1-2 yerde oyle olduguna dair bilgi gormustum. Oyleyse G2412'den daha iyi, zira G2412'de LF4F var ve o a-Si TFT bir panel iken LF1F ise Oxide-TFT yani IGZO IPS bir panel. Oxide, a-Si'den daha iyi bir panel turu.
Yani eğer LF1F ise daha eski bir panel olsa bile daha mı iyi paneli? Terimsel kısımları anlamıyorum o yüzden pek bir şey diyemeyeceğim.

Sıcaklık değerlerinde Kırmızı: 42, Yeşil: 46, Mavi: 75 yaptım

Parlaklık: 35, Kontrast: 65, Keskinlik: 0

Hala emin değilim kurcalamaya devam ediyorum ama önceki monitöre yakın yapmaya çalışıyorum renkleri, çünkü bir kaç saat kullandım ve gözlerimin rahatsız olmasına sebep oldu.
Maviyi cok arttirirsan rahatsiz eder, mavi renk goz agritir. Zaten monitorlerdeki Low Blue Light gibi teknolojilerin temel amaci da mavi isigi azaltmak. Maviyi arttirmak yerine kirmizi ve yesili azalt.
Yani eğer LF1F ise daha eski bir panel olsa bile daha mı iyi paneli? Terimsel kısımları anlamıyorum o yüzden pek bir şey diyemeyeceğim.
Oyleyse iyi, lakin kesin bir kanitim yok FHBNF1K'nin LF1F olduguyla alakali.

Maviyi 50 ye çekip diğerlerini düşürmeyi deniyeyim.

Kırmızı: 36, Yeşil 39, Mavi 50 yaptım bakalım zamanla kendime göre ideal olan ayarı bulurum umarım.

Birde tepki süresi olarak Fastest seçildiğinde Fast'a kıyasla hızlı hareket gerçekleştiğinde etraf bulanıklaşıyor bu yüzdende Fast seçmem daha doğru sanırım.

Parlaklık ve kontrast konusunda peki Parlaklıkla mı oynamak daha mantıklı yoksa kontrast mı?

Keskinlik konusunda da emin değilim 0 bırakmak daha mı doğru ki?

Son düzenleme:
Bir de tepki süresi olarak Fastest seçildiğinde Fast'a kıyasla hızlı hareket gerçekleştiğinde etraf bulanıklaşıyor bu yüzdende Fast seçmem daha doğru sanırım.
En iyi performansi hangi mod veriyorsa o modda kullan, overdrive modlarinda en hizli olan her zaman en iyi performans verecek diye bir sey yok. Evet belki gercekten daha yuksek GtG sunar ama overshoot gibi problemlere yol acabilir.
Parlaklık ve kontrast konusunda peki parlaklıkla mı oynamak daha mantıklı yoksa kontrast mı?
Tercih meselesi. Attigim sitelerdeki ornek gorsellere bakarak ideal ayarlamayi saglayabilirsin.

Keskinlik konusunda da emin değilim 0 bırakmak daha mı doğru ki?
Ya 0 haliyle birak ya 1 yap daha fazlasi gereksiz.

En iyi performansi hangi mod veriyorsa o modda kullan, overdrive modlarinda en hizli olan her zaman en iyi performans verecek diye bir sey yok. Evet belki gercekten daha yuksek GtG sunar ama overshoot gibi problemlere yol acabilir.

Tercih meselesi. Attigim sitelerdeki ornek gorsellere bakarak ideal ayarlamayi saglayabilirsin.

Ya 0 haliyle birak ya 1 yap daha fazlasi gereksiz.
En iyi performansı hangisinin verdiğini nasıl anlayabilirim ki? Yani bana en iyi görünen anlamında mı yoksa onun bi göstergesi/testi var mı?

Parlaklık: 40 Kontrast: 70 Keskinlik: 0
Kırmızı: 39 Yeşil: 41 Mavi: 50
Çok kararsız olmanın zararları, sürekli değiştiriyorum ama zamanla kendime uygun ayarlar bulunur.

Renkler öbür monitöre kıyasla çok koyu geliyor çözemedim bir türlü.

Oyun modu rts falan seçince renkler bayağı değişiyor ama renk geçişleri kayboluyor, tek tek tüm özelliklere bakmayı denedim ama renk sıcaklıkları falan aynı görünüyor, parlaklıkla kontrastı aynı yapsam bile oyun modundaki gibi olmuyor renkler, oyun modu seçince değişen özellikleri eşitlesem bile renk farkı oluyor, çözemiyorum farkın sebebini.

Işık hüzmesi testinde böyle oldu, 2. resim eski monitörüm, 1. resim yenisi.

Çıplak gözle böyle görünmüyor anlamadım.

Kamerayla çektikten sonra böyle oluyor ama kendim böyle görmüyorum. Anlayamadım.

Eski monitörün solundaki düz çizgi şeklindeki sızma çıplak gözle de fark ediliyor ama geri kalan o yuvarlak beyazlık kırmızılıklar normalde yok. Kamerayla çekince ise var.

@Saint Lucia @BerkayZ87 İade etmem gerekiyor mu ki?

Son resimde parlaklığı 20 ye düşürdüm.

Dosya Ekleri

• IMG_20240416_194814.jpg
    IMG_20240416_194814.jpg
    102,5 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_20240416_194835.jpg
    IMG_20240416_194835.jpg
    111,6 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_20240416_201551.jpg
    IMG_20240416_201551.jpg
    96,6 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
İade etmem gerekiyor mu ki?

İade etmelik bir konu göremiyorum.
En iyi performans en iyi görüntü ayarı falan bunlara kafa pek yormanızı tavsiye etmiyorum.
Çünkü kusursuz monitör almadınız. Elinizde renk kalibrasyonu yapacak fiziksel alet dahi yok. Berkay hocamız yine bile iyi yardımcı olmuş.
Fakat unutmayın görüntü kişiye özgüdür. Size koyu gelen bana gelmeyebilir. MSI'yın genel olarak kırmızı tonu ağırdır. Çünkü kontrast oranı başarılı panellere sahip. Belki bu size garip geliyor olabilir.
IPS glow ise kamera ile net belli olmaz. Şu haliyle sorun göremiyorum.

İade etmelik bir konu göremiyorum.
En iyi performans en iyi görüntü ayarı falan bunlara kafa pek yormanızı tavsiye etmiyorum.
Çünkü kusursuz monitör almadınız. Elinizde renk kalibrasyonu yapacak fiziksel alet dahi yok. Berkay hocamız yine bile iyi yardımcı olmuş.
Fakat unutmayın görüntü kişiye özgüdür. Size koyu gelen bana gelmeyebilir. MSI'yın genel olarak kırmızı tonu ağırdır. Çünkü kontrast oranı başarılı panellere sahip. Belki bu size garip geliyor olabilir.
IPS glow ise kamera ile net belli olmaz. Şu haliyle sorun göremiyorum.

Renkleri zaten kendi seveceğim şekilde ayarlamaya çalışıyorum, koyu gelmesi pek hoşuma gitmedi o kadar.

IPS glow ve ışık sızması konusundan dolayı iade etsem mi diye düşündüm ama emin olamadım.

Geri
Yukarı