MSI Gaming X GTX 1070 GPU sıcaklığı

AlperenKöken

Centipat
Ben 2. el MSI Gaming X GTX 1070 aldım. 8 ay garantisi var. Ama bana satan eleman ne fatura ne kutu ne de garanti belgesi verdi. Seri No'dan yollayabilirsin dedi inanmadım. Gittim aradım MSI'yı faturayla alıyoruz. Fatura yoksa para vermek zorundasınız dediler. Şaşırmadım buna neyse sonra işte yakın arkadaşla kartı test ettik. Biraz konuşunca bana engel falan attı bu satan arkadaş. Zaten çok geç cevap yazıyordu. Hep görüldü atıyordu. İyicene güvenini kaybettirdi.
Boşta 50-51 derece.
CS GO'da (direkt oyuna girince 60-63 derece oldu.) 5 dk oynayalım dedik. 67'yi falan gördü.
Başka bir oyun daha girdikte adını hatırlayamıyorum. Benim 1070 bile Ultra'da 40 -50 FPS alıyordu.
Sıcaklık 73'ü gördü 5 dakikada.

Evet sıcaklıklar normal de. 1-2 dakikada 60'ı geçmesi garip geldi. (Oyunlarda)

Bir de 60 dereceyi geçince fanlar haldır küldür dönüyor. Rahatsız ediyor sesi.
Hani direkt 60'ı görmese fanlar dönmüyor hiç zaten. Ama 60'ı geçince sanki fanlar tüm güç dönüyormuş gibi ses çıkartıyor.
(Biliyorum fanları zaten 60'dan sonra devreye giriyor. Sadece tüm güç dönüyormuş gibi geldi.)

Funmarkta 75 derecenin yukarısına çıkmadı.
Ama 75'e 5 dakika içinde geldi.

Sizce bu değerler normal mi?

Bir de yakın arkadaşın ASUS Dual 1060 3GB'si vardı. Onuda test ettik. Fanları hep aynı devirde döndü.

(Bu arada driverlerini elbette ki kurarak test ettik.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Kart zaten 63 derece fan açıyor, o nedenle GPU'ya yüklenen oyunlarda 60'ı geçmesi normal. Bazı oyunlarda hiç fan bile açmaz mesela arma 3.
Normalde çok sessiz bir kart ama sizinki ses yapıyorsa fanları yıpranmış demektir. Daha önce mining yapıldıysa termal macunu eskimiş olabilir.
Stres testlerinde yüzde 70 fan hızı varsa 5 derece normal, ful devirde çalıştığına şahit olmadım ben hiç.

Ben 2. el MSI Gaming X GTX 1070 aldım. 8 ay garantisi var. Ama bana satan eleman ne fatura ne kutu ne de garanti belgesi verdi. Seri No'dan yollayabilirsin dedi inanmadım. Gittim aradım MSI'yı faturayla alıyoruz. Fatura yoksa para vermek zorundasınız dediler. Şaşırmadım buna neyse sonra işte yakın arkadaşla kartı test ettik. Biraz konuşunca bana engel falan attı bu satan arkadaş. Zaten çok geç cevap yazıyordu. Hep görüldü atıyordu. İyicene güvenini kaybettirdi.
Boşta 50-51 derece.
CS GO'da (direkt oyuna girince 60-63 derece oldu.) 5 dk oynayalım dedik. 67'yi falan gördü.
Başka bir oyun daha girdikte adını hatırlayamıyorum. Benim 1070 bile Ultra'da 40 -50 FPS alıyordu.
Sıcaklık 73'ü gördü 5 dakikada.

Evet sıcaklıklar normal de. 1-2 dakikada 60'ı geçmesi garip geldi. (Oyunlarda)

Bir de 60 dereceyi geçince fanlar haldır küldür dönüyor. Rahatsız ediyor sesi.
Hani direkt 60'ı görmese fanlar dönmüyor hiç zaten. Ama 60'ı geçince sanki fanlar tüm güç dönüyormuş gibi ses çıkartıyor.
(Biliyorum fanları zaten 60'dan sonra devreye giriyor. Sadece tüm güç dönüyormuş gibi geldi.)

Funmarkta 75 derecenin yukarısına çıkmadı.
Ama 75'e 5 dakika içinde geldi.

Sizce bu değerler normal mi?

Bir de yakın arkadaşın ASUS Dual 1060 3GB'si vardı. Onuda test ettik. Fanları hep aynı devirde döndü.

(Bu arada driverlerini elbette ki kurarak test ettik.)

Termal macun kurumuş olmasın. Mining yapılmış olabilir.

5 dakikada o değerler çıkması normal değil. Oyunlarda 80 dereceyi geçmediği sürede sorun teşkil etmez. Sonuçta 2. el kart alıyorsun. Maalesef böyle durumlarla karşılaşmak kötü. Oyun oynarken görüntü gitmesi, masaüstünü kullanırken ekranda karelenme gibi sorunları yoksa güzel. Garantiye yollama gibi düşüncen yoksa, ekran kartının macununu yenileyebilirsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı