MSI Gaming X Trio RTX 3070 Ti 16.900 TL

Yerinde olsam 40 serisini beklerim 2080 Super var zaten anlamsız bence.
40 serisi 2022 sonlarına doğru çıkacak. Türkiye'de ise yaz bitişinden sonra kur uçmuş hep. Ayrıca, ilkbahar boyunca yukarı doğru trend alacak ve yazın yine yukarı doğru trend alan kur baskılanmaya çalışacak. Yaz aylarında baskılanmaya çalışıp, dolar satıldığı için yaz bitişinden sonra kur uçuyor. Satın almak için en doğru zaman şimdi.
Yalniz bu sefer haklısın 2080 super varmis zaten ya 40 serisini bekle ya da 3080 3090a falan geç. 👍
Maalesef yukarıdaki açıkladığım ekonomik mesele yüzünden yine haklı değil hocam.
Ryzen kullanıp da AMD hateri olan bir arkadaşın haklı olma ihtimali Amazon'un batma ihtimalinden daha düşük. :D
Ben de bunu attım ve senin yazdıklarının aynısını yazdım zaten? Neden bir daha atarak ve yazdıklarımın aynısını yazarak kalabalık yapıyorsun? Onun yerine yazdığımı beğenebilirsin. Dur sen de haklı olduğum halde her yazdığıma gülücük konduran değil misin? :D

40 serisi 2022 sonlarına doğru çıkacak. Türkiye'de ise yaz bitişinden sonra kur uçmuş hep. Ayrıca, ilkbahar boyunca yukarı doğru trend alacak ve yazın yine yukarı doğru trend alan kur baskılanmaya çalışacak. Yaz aylarında baskılanmaya çalışıp, dolar satıldığı için yaz bitişinden sonra kur uçuyor. Satın almak için en doğru zaman şimdi.

Maalesef yukarıdaki açıkladığım ekonomik mesele yüzünden yine haklı değil hocam.
Ryzen kullanıp da AMD hateri olan bir arkadaşın haklı olma ihtimali Amazon'un batma ihtimalinden daha düşük. :D

Ben de bunu attım ve senin yazdıklarının aynısını zaten? Neden bir daha atarak ve yazdıklarımın aynısını yazarak kalabalık yapıyorsun? Onun yerine yazdığımı beğenebilirsin. Dur sen de haklı olduğum halde her yazdığıma gülücük konduran değil misin? :D

Dolar alirsin olur biter TL degilde dolar tutsun.

Dolar alirsin olur biter TL degilde dolar tutsun.
O iş öyle olmuyor işte kardeş. :D
%18 KDV var. 10 bin TL'lik ürüne eklersek 1800 TL diye etki ederken, 100 bin liralık ürüne eklersek 18 bin TL diye etki ediyor.
Yani sen dolar almakla kâra falan geçtiğini veya para kaybetmediğini düşünüyorsan yanılıyorsun. Dolar arttıkça, fiyatlar artıyor. Fiyatlar arttıkça karşıya giden para yüzde olarak hesaplandığı için daha da büyüyor. Yani, başka bir deyişle alım gücün düşüyor.

O iş öyle olmuyor işte kardeş. :D
%18 KDV var. 10 bin TL'lik ürüne eklersek 1800 TL diye etki ederken, 100 bin liralık ürüne eklersek 18 bin TL diye etki ediyor.
Yani sen dolar almakla kâra falan geçtiğini düşünüyorsan yanılıyorsun. Fiyat arttıkça karşıya giden para daha da büyüyor.

Al sat yaparsan kara geçersin dolar enflasyondan korur sadece ama kartlar dolar bazlı düsme ihtimalide var.

Al sat yaparsan kara geçersin
Al Sat yaparak batanlar da var haberin olsun. O iş o kadar kolay olsa herkes evde oturur al sat yapardı.
dolar enflasyondan korur
Dolar enflasyondan korumaz işte bunu anlatmaya çalışıyorum.
Fiyatlar yükseldikçe devletin, firmaların payı daha da büyüyor. 10 dilimlik pastadan mı daha fazla pay düşer yoksa 100 dilimlik pastadan mı? Alım gücün düşüyor bilader alım gücün.

RTX 3080 burada 1500 euroya tekabül ederken, Almanya'da 900€. Neden çünkü adamların gözünde RTX 3080 700 birim para. Bizde ise 15000 birim. 700 birime %18 ekleyince buradaki 15000 birime %18 eklersen daha düşük olacağı belli. Neyin tartışması bu anlamadım ki.
kartlar dolar bazlı düsme ihtimalide var.
ETH 2.0 çıkınca belki düşer ama o zaman da kur yükseldiği için 40 serisi kartlar bugünki 30 serisi gibi uçuk fiyatlı kartlar olur.

Son düzenleme:
Al sat yaparak batanlar da var haberin olsun. O iş öyle kolay iş değil.

Fiyatlar yükseldikçe devletin, firmaların payı daha da büyüyor. 10 dilimlik pastadan mı daha fazla pay düşer yoksa 100 dilimlik pastadan mı? Alım gücün düşüyor birader alım gücün.

RTX 3080 burada 1500 euroya tekabül ederken, Almanya'da 900€. Neden çünkü adamların gözünde RTX 3080 700 birim para. Bizde ise 15000 birim. 700 birime %18 ekleyince buradaki 15000 birime %18 eklersen daha düşük olacağı belli. Neyin tartışması bu anlamadım ki.

ETH 2.0 çıkınca belki düşer ama o zaman da kur yükseldiği için 40 serisi kartlar bugünkü 30 serisi gibi uçuk fiyatlı kartlar olur.

Dostum sonuna kadar haklısın vallahi 3050 cikacagi zaman arkadas diyordu 4K-5k olur, ben 7-8K'dan asagi olmaz deyince abartma demisti. Al iste gördük fiyatlar 2-3 hafta düştü simdi tekrar cikisa geçti. Yani bu piyasa daha seçime kadar böyle dua edelim daha da kotulesmesin. Ben bile TUF 3060 Ti aldim aralik sonunda bir ara bayağı endiselendim fiyatlar düşünce yani, 40 serisine bel baglamak bence cok saçma. Çünkü bu piyasada atiyorum 4060 cikis fiyati en az 15k olur 4090'ı soylememe gerek yok evi arsayi satip alirlar artik.

Son düzenleyen: Moderatör:
Al sat yaparak batanlar da var haberin olsun. O iş o kadar kolay olsa herkes evde oturur al sat yapardı.

Fiyatlar yükseldikçe devletin, firmaların payı daha da büyüyor. 10 dilimlik pastadan mı daha fazla pay düşer yoksa 100 dilimlik pastadan mı? Alım gücün düşüyor birader alım gücün.

ETH 2.0 çıkınca belki düşer ama o zaman da kur yükseldiği için 40 serisi kartlar bugünkü 30 serisi gibi uçuk fiyatlı kartlar olur.

Al sat ben yaptigin icin dedim evet Türkiye gibi yerde alım gucu dusuyor ama ben iyi bir indirim gormedikce kart alma taraftari degilim.
Örnek RTX3080 12 GB 18.300TL'ye aldım sırf ucuz diye yoksa almazdım.

ben iyi bir indirim gormedikce kart alma taraftari degilim.
Örnek RTX3080 12 GB 18.300TL'ye aldım sırf ucuz diye yoksa almazdım.
Zaten böylesi hiperenflasyon ortamında indirim beklemen lazım. Satışlar düşüktür, illa ki indirim gelecektir. Benim topladığım bilgisayarın indirimli hali 43 bin lirayken indirimsiz hali 50 bin lira. 40-45 hatta 60 bin lira civarı satılan hazır sistemlerden de kat be kat daha iyi.
Al sat ben yaptigin icin dedim
Al sattan kastın RTX 3080 12GB ise 22K gibi ucuz fiyatlara vermedikçe elinde patlayabilir hatta bazen çok daha ucuza satsan bile alınmayabilir. Alım gücü düştükce millet ölücülüğe yatıyor.

Bu ülkede her şey riskli.

Zaten böylesi hiperenflasyon ortamında indirim beklemen lazım. Satışlar düşüktür, illaki indirim gelecektir. Benim topladığım bilgisayarın indirimli hali 43 bin lirayken indirimsiz hali 50 bin lira. 40-45 bin lira civarı satılan hazır sistemlerden de kat be kat daha iyi.

Al sattan kastın RTX 3080 12 GB ise 22K gibi ucuz fiyatlara vermedikçe elinde patlayabilir hatta bazen çok daha ucuza satsan bile alınmayabilir. Alım gücü düştükce millet ölücülüğe yatıyor.

Bu ülkede her şey riskli.

Dolar al sati yapıyorum yav kart değil :) kartla uğraşılmaz şirket olmadıkça.

Yalniz bu sefer haklısın 2080 super varmis zaten ya 40 serisini bekle ya da 3080 3090a falan geç. 👍
2080 Super kartı neden değiştiriyorsunuz?
Yerinde olsam 40 serisini beklerim 2080 Super var zaten anlamsız bence.
2080 Super ekran kartımı sattım, 1050 Ti kullanıyorum uzun zamandır ve şimdi değiştirmek istiyorum render almak için güçlendirmem gerekiyor.
Bunu alabilirsiniz. Ryzen 5600x alıp RAM'leri yükseltin. Ryzen sistemde daha yüksek frekans her zaman daha iyidir. M.2 SSD veya sıvı soğutma da alabilirsiniz. Benim tercihim RAM veya M.2 SSD yerine sıvı soğutma olurdu çünkü 3200MHz ile 4000MHz arasında hayati fark yok ve 5600x güçlü bir işlemci, fazla ısınır. O yüzden soğutmaya ihtiyacınız olacak. Bu sebeple, M.2 SSD 2.planda kalır.

Konu dışı ama kasadan memnun musunuz?
Kasadan çok memnunum. Tavsiyen için teşekkürler satın alacağım zaman tekrardan etiketlerim sizi sormak amaçlı, size de uygunsa.

Yeni konular

Geri
Yukarı