MSI Gaming X TRIO RTX 4070 Ti Coil Whine Sorunu Nasıl Çözülür?

berkaysh55

Zeptopat
Daha fazla  
Ekran kartı
MSİ 4070 TI GAMİNG X TRIO
Merhaba.
Bu başlıkta başıma bela olan coil whine sesiyle birebir özdeşleşen fakat bu işin doktoru olmadığım için tam olarak tespit edemediğim bir sorunumu size anlatmak isterim.

Bu sesi ilk duyduğumda sanırsam Galax 1060 6 GB ekran kartı kullanıyordum. İnternette araştırma yaptım ve sesin coil whine olduğu kanısına vardım. Ciddi rahatsız edici ve kulaklık olmadan sürekli odak dağıtan bir ses. Kartı garantiye yolladım ve yenisini gönderdiler. Ses yine mevcut. Tekrar yolladım yine yenisi geldi. Ses yine devam ediyor. Sesin gelmesi oyunlardayken ekran kartı yüke bindiğinde oluyor.
Daha sonra bir süre ASUS 5500XT kullandım. Ses yine mevcut. ASUS 5600 XT geçtim ses devam ediyor. Zotac 2060 serüvenim oldu. Ses bu kartta arşa çıkıyor. Bu arada bu değişimlerin arasında komple kasa değiştirdiğim oldu, Power değiştirdiğim oldu ne yaptıysam olmadı. Priz değiştirdim olmadı. Elektrikçi çağırdım sigorta ve gelen akıma baktı stabil ve problem yok.

Dedim ki yeni bir kasaya geçeyim ne zamandır bir hevesim var büyük hevesle 4070 Ti'lı kasa topladım. Şaşırdık mı durumumuz yine aynı. Şu anda kullandığım ekran kartının video linki paylaşıyorum fakat burada duyduğunuz sesin en az 2 katını kendim duyuyorum.

En son yeni bir elektrikçi çağırdım aynı kontrolleri yaptı. Akım regülatörü kullanmamı önerdi. Kontrollerde bir sorun göremedi.
Siz benim durumumda olsanız ne yaparsanız cevaplarını oldukça merak ediyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Abim bobinlerin üstüne 502 damlat düzelir. Şaka bir yana bu sorunun bir çözümü yok. Sesin kaynağı bobinlerdir. Çok rahatsız edecek düzeyde ise garantiye yollayabilirsiniz.

Bu durum artik sektordeki urunlerin standarti haline geldi gibi, bende farkli urunlerimde de oluyor buna benzer. Artik duymazdan geliyorum. Eger net bi cozum sunulursa diye takip etme adina yorum biraktim :)

Kardeşim maalesef normal karta herhangi bir zararı yok ama evet bayağı gürültülü olabiliyor yük altında.
Benim de 2060'ım bayağı bir ağıt yakıyor 6700XT'ye geçeceğim değişen bir şey olacağını sanmıyorum.

O kadar kart değiştirdiysen güç kaynağındanda geliyor olabilir düzgün dinleme veya ses çıkarmadığı kesin bir ekran kartı ile deneme şansın varsa dene.

O kadar kart değiştirdiysen güç kaynağındanda geliyor olabilir düzgün dinleme veya ses çıkarmadığı kesin bir ekran kartı ile deneme şansın varsa dene.
O düzeyde bir sistemde saçma sapan bir PSU olacağını zannetmiyorum ama bunu çıkaran çıkarmayanı yok sadece bazıları az çıkarıyor özellikle ASUS'un yeni GPU'larında bobinleri daha yoğun tasarladıklarını bu yüzden daha az ses çıkardığını okumuştum.

Komple kasanın bütünü yeni, sorun 5.kartta da aynı devam.

Abim bobinlerin üstüne 502 damlat düzelir. Şaka bir yana bu sorunun bir çözümü yok. Sesin kaynağı bobinlerdir. Çok rahatsız edecek düzeyde ise garantiye yollayabilirsiniz.
4070 ti’a 402 pek güvenilir gelmedi. Böyle bir şeyi konduramam açıkçası.
Öneri için teşekkürler

O düzeyde bir sistemde saçma sapan bir PSU olacağını zannetmiyorum ama bunu çıkaran çıkarmayanı yok sadece bazıları az çıkarıyor özellikle ASUS'un yeni GPU'larında bobinleri daha yoğun tasarladıklarını bu yüzden daha az ses çıkardığını okumuştum.
SAPPHİRE,MSİ,GALAX,ASUS kullanmış biri olarak söylüyorum. Hepsinde sıkıntım oldu fakat ASUS bu konuda bobin sızlaması en az olandı.

Aslında benim uzun uzun anlatmamdaki sebep coil whine değildi. Elektrik tesisatında bir problem olduğunu düşünüyorum.

Akım regülatörü öneren oldu. Sizce bu çözüm sağlar mı?

Ek olarak mıknatıs iyi gelir diyenler duydum deneyenler var mı?

Son düzenleme:
Elimdeki sorunsuz kullanmış olduğum Palit GamingPro RTX 3070 Ti ve Palit GamingPro RTX 3080'den sonra MSI RTX 4070 Ti Gaming X Trio kartımı dün akşam taktım ve aynı sizdeki coil whine sorunu bende de oldu. Kartın performansına diyecek bir şey yok ancak ses biraz rahatsız edici. Keşke bu saçma ses standart haline gelmese... Ayrıca kasaya takarken işlemci sıvı soğutucusunu sökmek zorunda kaldım.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    264,8 KB · Görüntüleme: 109
  • 2.jpg
    2.jpg
    223,5 KB · Görüntüleme: 103
Elimdeki sorunsuz kullanmış olduğum Palit GamingPro RTX 3070 Ti ve Palit GamingPro RTX 3080'den sonra MSI RTX 4070 Ti Gaming X Trio kartımı dün akşam taktım ve aynı sizdeki coil whine sorunu bende de oldu. Kartın performansına diyecek bir şey yok ancak ses biraz rahatsız edici. Keşke bu saçma ses standart haline gelmese... Ayrıca kasaya takarken işlemci sıvı soğutucusunu sökmek zorunda kaldım.
Ben de o ekran kartını kasaya sığdırabilmek çok uğraştım. Sorun şuki bu ekran kartına sığabilecek çok kasa da yok 😬

Ben de o ekran kartını kasaya sığdırabilmek çok uğraştım. Sorun şuki bu ekran kartına sığabilecek çok kasa da yok 😬
Hocam ben bir kaç gündür kartı üzerindeki anahtardan silent moda alınca o sesi bir daha duymadım. Muhtemelen performansı biraz düşmüştür ama o sesten kurtulmak sevindirdi. Sizde de işe yarar muhtemelen.

Yeni konular

Geri
Yukarı