Çözüldü MSI GE 60 2PC BIOS ekranına ulaşılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

newdrkhckr

Kilopat
Ekran kartı
Nvidia GTX 850M
Anakart
MS-16GF
İşlemci
Intel i5 4200H
Selam

Öncelikle asıl soruna gelmeden konuyla alakası olabileceğini düşündüğüm geçmişteki bilgilerden bahsedeyim.

2 ay kadar önce başlıktaki laptopumun termal macununu değiştirdim. Yeni SSD aldım. Daha da detaylı bilgi vermek gerekirse: Bu modelde önceden anakarttaki SATA3 yuvasında 1 adet HDD vardı. Yeni aldığım SSD'yi bu yuvaya taktım. HDD'yi de bir Caddy yardımı ile CD-ROM'un SATA yuvasına taktım ve kullanıyordum.

Yeni SSD ile beraber Legacy BIOS'tan UEFI BIOS'a geçiş yaptım ve sıfır Windows 10 kurulumu yaptım.
Ek olarak BIOS'a veya Boot Manager'a girerken şifre girmem gerekiyor (Çok önceden belirlemiştim sonradan nasıl deaktif edilir bulamadığım için kalmıştı)

Bu bilgilerin ışığında asıl soruna geçecek olursak:

Son 1 aydır Mavi ekran hataları almaya başladım. Hatalar genel olarak Google Chrome'da yeni bir sekme açtığım zaman ortaya çıkıyordu. (Toplamda +30 sekme)

Mavi ekrandan sonra bilgisayar yeniden başlarken BIOS ekranı geliyordu ve Boot sırası değişmiş oluyordu. Ben tekrardan ilk sıraya Windows'un kurulu olduğu SSD'yi seçip tekrar başlatmam gerekiyordu.
İşin garip tarafı bazen boot edilebilecek birimler arasında SSD veya HDD çıkmıyordu. Bu durumda şu yöntemlerdi deniyordum:
  • SSD'yi söküp takmak
  • HDD'yi söküp takmak
  • HDD'yi çıkarıp denemek
  • BIOS ayarlarından UEFI'yi legacy ye çevirip sonra tekrar UEFI yapmak
Bu işlemleri yaptıktan sonra boot device olarak SSD görünmeye başlıyor ve sorun çözülüyordu.

Fakat dün yine bir mavi ekran hatasından sonra yine BIOS ekranı geldi, şifreyi yazdım, yine boot aygıtları düzgün görünmüyordu, yukarıdaki işlemleri uyguladım, fakat buna rağmen uygun boot aygıtı çıkmadı. Hatırladığım kadarıyla 1. sırada 'Network' vardı. Kaydedip rebootladıktan sonra ise bilgisayar MSI logosununda kalmaya başladı.

Hiçbir tuş ile (ESC'den Del'e kadar tüm tuşları denedim, normalde BIOS için Del tuşunu kullanıyordum.) BIOS'a ya da boot Manager'a ulaşamıyorum.

Bilgisayar açılıyor fanlar dönüyor işlemci ısınıyor fakat hiçbir tuş algılanmıyor MSI logosunda kalıyor.

Sorunumu anlattığıma göre kendi öncelikle kendi düşüncelerimi paylaşayım,

Turbo fan tuşu ve klavye arka ışığı açma kapama tuşu çalışıyor MSI ekranındayken.
Network üzerinden boot etmeye çalıştığını sanmıyorum çünkü önceden network üzerinden boot ederken 'Start PXE...' benzeri bir yazı geliyordu şu anki durumda böyle bir yazdı yok sadece MSI logosu.

Bunun dışında çözüm için şu ana kadar denediğim yöntemler:
  • Klavyenin bozulmuş olması ihtimaline karşı USB bir klavye ile denedim
  • Bütün aygıtları (USB aygıtları, HDD, SSD, klavye, Trackpad, Wi-Fi kartı...) söktüm taktım ve bu durumları kombinasyonlayarak denedim.
  • Anakart üzerinde bulunan pilin kablosunu çıkardım taktım ve denedim
  • RAM yuvasını değiştirdim.
  • SSD veya HDD olmadan denedim

Yani anlaycağınız hem donanımdan kaynaklı olabilecek hem de BIOS/EC'den kaynaklı olabilecek bir sıkıntı yaşıyorum.

Bilgisayar 9 Yaşına basıcak. Şu ana kadar bana hiçbir problem yaşatmamıştı.
Sizce sorun nedir? Çözüm olarak başka neleri denemeliyim. BIOS'a nasıl ulaşabilirim?

Aklımda;
  • RAM değiştirmek
  • USB'den boot etmeyi denemek (Umutlu değilim)
Fikirleri kaldı. Fakat iyi kötü fark etmeksizin sizin de düşüncenizi ve önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Yeni RAM ve BIOS pilini söküp takmak da fayda etmedi. Cihazı servise verdim. BIOS çipini yeniden programladılar ve sorun çözüldü.
  • SSD veya HDD olmadan denedim
Bunu önerecektim ki zaten yapmışsınız. BIOS pilini sökün, cihaz pilini sökün, şarjı sökün ve 5dk bekleyip geri takın. Olmazsa dediğiniz gibi RAM ile de denersiniz ama ortada donanımsal bir arıza var gibi.

Geri
Yukarı