MSI GE60 veya Lenovo Y5100 ?

son_goku

Kilopat
Makaleler
12
Yer
İzmit
Daha fazla  
Bir notebook almayı düşünüyorum. İki model arasında kararsız kaldım: İntel Core İ7 4700MQ işlemcili, 16 GB RAM’li, GTX765M grafik kartlı MSI GE60 ve İntel Core İ7 4700MQ işlemcili, 8 GB RAM’li, GT750M grafik kartlı LENOVO Y5100. LENOVO marka notebookda sisteme ikinci bir GT750M grafik kartı takmak mümkünmüş. Ama kafamda bazı soru işaretleri var: Öncelikle bir arkadaşım LENOVO marka bilgisayarların "dandik" olduğunu söyledi. Bu doğru mu? Uzun zaman önce SLI ve Crossfire sistemlerde Anti-Aliasing gibi bazı özellikleri açabilmek için grafik kartlarından birini kapatmak gerektiğinden, bu sistemleri tavsiye etmediğini yazmıştın. Bu sorun düzeltildi mi yoksa hala devam ediyor mu? LENOVO'yu alırsam Vatan Bilgisayardan alacağım. Onlar mı teknik servise gönderip ikinci grafik kartını taktıracak? Ek grafik kartının maliyeti ne kadar olacak? Bilgisayara format atarken SLI'yı Windows'a nasıl tanıtacağım? İkinci grafik kartını takınca 3D performansı 1.6 kata kadar artıyormuş. Bu durumda MSI marka notebooka ne kadar fark atar? Ve en önemli sorum: Hangisinin monitörü daha kaliteli? Kaliteden kastım tepki süresi ve Autocad kullanacağım için özellikle ama özellikle renk doygunluğu. Not:LENOVO'nın monitörü Led , MSI'nın ise Anti-Glare

Öncelikle Lenovo “dandik” değildir. Lenovo, IBM’in PC bölümünü satın almış ve IBM kalitesini sürdürmeye çalışan bir firmadır. Menşei Çin’dir. SLI konusuna gelince: Anti-Aliasing sorunları artık çözüldü fakat dizüstü bilgisayarda SLI tavsiye etmiyorum. İki adet GT 750M demek daha çok güç tüketimi, daha çok ısınma ve daha ağır bir sistem demek. Üstelik buna karşın “1.6 kat performans artışı” her oyunda mümkün değil. Çoğu oyunda SLI desteği halen daha tam olarak yok. O yüzden özellikle dizüstü bilgisayarlarda SLI tavsiye etmiyorum. Her iki cihazda da LED panel mevcut ve kalite konusunda devasa bir fark yok. Teknik servis ise her iki firmanın kendi teknik destek firması tarafından sağlanır fakat bir arıza durumunda cihazınızı aldığını yere gönderirsiniz. Prosedür böyle işler.

Bende de MSI GE60 mevcut. GTX 765M ve i7 4700MQ. Her şey iyi de memnun olmadığım yerleri de var. Oyun oynarken cooler boost açıyorum her zaman. Dışarı alev atsa da PC pek ısınmıyor. Fakat bu cooler boost laptopun fanını toz dolduruyor. Hayır yani alali 4 ay oldu, arkadan 4 tane vida açarak baktım, toz dolmuş. Diğer son vidayı açamıyorum çünkü onu açarsam kağıt yırtılır ve garanti dışı kalır.

Yani fanı kafamıza göre temizleyemiyoruz. Laptop lazım, servis de en az 15 günde veririz dedi, iyice kıl oldum. Anladım ki oyun oynamak için laptop alınmaz. Ha tabiki MSI daha performanslı ama biliniz ki malzeme kalitesi vasat. Leğen plastiği sanki.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı