MSI GE62 2QL RAM ve M.2 SSD upgrade

Bayram Kurtuluş

Centipat
Daha fazla  
Meslek
İngilizce Öğretmeni
1589393861234.png
Merhaba Merhaba sevgili Technopat sakinleri.
Elimde MSI GE62 2QL marka bir Gaming laptop mevcut. SolidWorks'de basit çizimler yapmaya çalışıyorum ve 8 GB RAM'in artık yeterli gelmediğini hissetmeye başladım. Laptopa 8 GB RAM ve hazır başlamışken bir de M.2 SATA3 SSD almayı planlıyorum. Yaptığım araştırmalarda Dual Channel RAM kullanabilmenin türlü zorlukları olduğunu öğrendim.

CPU-Z SS'leri ve almayı düşündüğüm parçalar;
2. el aynı marka RAM: (seri numarası 1 harfle farklı )Hynix 8gb Ddr3l 1600mhz Pc3l-12800s Notebook Ram Bellek 1.35v - n11.com
Diğer RAM:
M.2 SATA SSD:
Upgrade yaparken yapmam gerekenler hususunda yardımcı olabilecek arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.
RAM ve SSD tavsiyelerinizi bekliyorum. İyi günler dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk olarak eğer sisteminizde bir SSD varsa bu M.2 'yi almanıza gerek yok. Zira Okuma / Yazma hızları hemen hemen bir SSD ile aynı. Ancak sizin tercihinizdir. RAM konusuna gelirsek, Sizdeki RAM DDR3 ancak almak istediğiniz ram ise DDR3L yani düşük voltaj ile çalışan RAM ve benim bildiğim kadarıyla 2'si birlikte çalışmıyor.

İlk olarak eğer sisteminizde bir SSD varsa bu M.2 'yi almanıza gerek yok. Zira Okuma / Yazma hızları hemen hemen bir SSD ile aynı. Ancak sizin tercihinizdir. RAM konusuna gelirsek, Sizdeki RAM DDR3 ancak almak istediğiniz ram ise DDR3L yani düşük voltaj ile çalışan RAM ve benim bildiğim kadarıyla 2'si birlikte çalışmıyor.
Hocam CPU-Z den baktığımda ramlerin gü tüketimi 1.35V olarak göründüğü için öyle bir arama yaptım. ben de emin olamadım o konuyu. Sistemimde SSD namına hiçbir şey yok maalesef o yüzden bir m2 nin iyi gideceğini düşünüyorum.

Eğer bir mekanik disk varsa kesinlikle almanızı tavsiye ederim. Ram konusunda bende pek birşey bilmiyorum. Ancak kendi yaşadığım bir olay; kendi laptoplarımdan birine DDR3L yerine tek modül DDR3 bellek taktım ancak çalışmadı. Laptop biraz eski ondan olabilir belki. Ancak garantisi olan bir siteden alıyorsunuz. İsterseniz alın, eğer sorun yaşarsanız iade edebilirsiniz. Voltaj konusunda doğru söylüyorsunuz, aynı voltajdalar.

Eğer bir mekanik disk varsa kesinlikle almanızı tavsiye ederim. Ram konusunda bende pek birşey bilmiyorum. Ancak kendi yaşadığım bir olay; kendi laptoplarımdan birine DDR3L yerine tek modül DDR3 bellek taktım ancak çalışmadı. Laptop biraz eski ondan olabilir belki. Ancak garantisi olan bir siteden alıyorsunuz. İsterseniz alın, eğer sorun yaşarsanız iade edebilirsiniz. Voltaj konusunda doğru söylüyorsunuz, aynı voltajdalar.
Hocam son kendi laptopumla aynı seri numarasına sahip aynı fabrika çıkışlı bir tam buldum "Helvacı" arkadaşımızın gönderdiği sahibinden linkinde fakat satıcı halen dönüş yapmadı. Onu almayı düşünüyorum geri dönüş olumlu olursa. Ve kesinlikle bir ssd alacağım Hddler artık işletim sistemi için miladını doldurdu.
Attığınız linkteki Kingston marka bellek olmaz. 1.35 Volt bellek almanız gerekiyor. Voltajı 1.5 olan bellekler de var, linteki Kingston gibi. Onlardan almayın uyumsuz olabilir. İlk attığınız linkteki belleği alabilirsiniz. %100 garantisi yok ama büyük olasılıkla uyumlu olacaktır.

Hocam satıcıyı tanıyor musunuz acaba? mesaj attım fakat halen dönüş yapmadı.

Geri
Yukarı