MSI GE620 DX ile Ubuntu 14.04 LTS Sorunu

ernu

Kilopat
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

MSI GE620 DX bir laptop'um var. Özellikleri aşağıdaki gibidir,

• CPU: i5-2450M 2.5 GHz
  • GPU: GT 635M / 2GB GDDR3
  • RAM: 6 GB / 1333 MHz
  • HDD: 1 TB WD
  • SSD: 120 GB HyperX 3K

Mühendislik öğrencisi olduğum için proteus, autocad, visual studio ve daha bir çok gerekli program için windows 7 kullanıyorum. Laptop'u 2011 yılında almıştım bu yüzden driverları en verimli windows 7'de çalışıyor. Bu yüzden SSD'ye windows 7 kurdum.

1 TB'lık HDD'ye ise hem linux kurdum hem de gündelik dosyalama olarak ayırdım. Yaklaşık 5-6 aydır da böyle kullanıyorum fakat Ubuntu'da bazı sorunlarım var. (Linux Mint, KDE v.b. her sürümü kullandım. En son Ubuntu'ya tekrar döndüm.)

Öncelikle ubuntu-tr forumlarında bir çok deneme yapmam rağmen düzelmeyen şu sorunlar var.
  1. Laptop hiçbir şekilde uyku moduna girmiyor. Mesela linux mint'da bu konuda herhangi bir sorun yoktu.
  2. Laptop en basit işlemlerde bile, örneğin: Chrome'da 4-5 sekme açıkken aşırı derecede fan sesi çıkartıyor. Soğutucu ile kullanmasam ısınma dayanılmaz boyutlarda olur. Yani basit işlerde bile laptop gereğinden fazla çalışıyor, güç harcıyor.

Şuan için en önemli beni rahatsız eden sorunlar bunlar. Sizce sistemimde bir uyumsuzluk mu var? Yoksa bunlar genel sorunlar mı?

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Neden Sandy Bridge ve GT 600 tabanlı sisteminizde Windows 7 kullanıyorsunuz? Bu bileşenlerin Windows 8 desteği daha gelişmiş zira. BIOS güncellemesi almayı deneyin.

Laptop'u aldığım dönemde windows 7'liydi. W8'de driver sıkıntılarım oldu ve düzgün bir crack bulamadığım için W7'ye dönmek zorunda kaldım.

Bumblebee kurun Güç kontrolü için Tlp, cpufrequtils, powertop gibi uygulamalar var.

Optimized power settings - Manjaro Linux

Yukarıdaki bağlantıdaki anlatım Manjaro için ama Ubuntu ile de benzeri şeyler yapılabilir. Dağıtımlar genelde ufak tefek farklılıklar ile birbirine benzer. Dizüstü bilgissayarımda Ubuntu yüklü ve Win. 7, 8.1'den daha serin ve kararlı çalışıyor.

Bumblebee kurun Güç kontrolü için Tlp, cpufrequtils, powertop gibi uygulamalar var.

Optimized power settings - Manjaro Linux

Yukarıdaki bağlantıdaki anlatım Manjaro için ama Ubuntu ile de benzeri şeyler yapılabilir. Dağıtımlar genelde ufak tefek farklılıklar ile birbirine benzer. Dizüstü bilgissayarımda Ubuntu yüklü ve Win. 7, 8.1'den daha serin ve kararlı çalışıyor.
Teşekkür ederim :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı