MSI GE63 Laptop ısınma problemi

mechnc

Centipat
Merhaba arkadaşlar,
Yakın zamanda MSI GE63 Raider RGB 9SF modelini aldım. Bilgisayar ilk kullanımdan itibaren sistem yük altında olmasa bile fanı aktif çalışıyordu. Özellikle CPU fanında hiç durma olmuyordu neredeyse. (Shift Comfort ve Fan Auto durumunda oyun açılınca sadece kendi optimize edip Turbo'ya alıyordu)

MSI dragon Center'dan ulaştığım verilere göre;
Sistem boşta iken
CPU temp: 50-60 C
GPU temp: 40-45 C
CPU Fan: 0-2500 RPM
GPU Fan: 0 RPM
Sistem yük altında(uzun süreli kullanım değil 2 dk içinde eriştiği değerler)
CPU temp: 90-100 C
GPU temp: 70-80 C
CPU Fan: 5000-5500 RPM
GPU Fan: 3500-4000 RPM
Oda Sıcaklığı 19-20 C
Sistem yük altında olduğu durumdan kastım PUBG veya AC Origins gibi herhangi bir oyunu açtığından yaklaşık ilk 5 dk içinde başlayan ve sabit devam eden değerler. İşlemci yükü yüzde 30’larda ekran kartı yüzde 90-95’lerde olmasina ragmen oyunda işlemci ekran kartından 25 derece sıcak oluyordu ortalama.
Sistemin voltaj degerleriyle oynamak istemedim çünkü laptop daha 10 günlük ve garanti kapsamından çıkmasını istemedim. Ayrica daha önce hiçbir cihazda boyle bir şey yapmadım. Bu yüzden laptopu iade talebiyle aldığım satıcı şubeye görürdüm ve ürün servise gitti ve yanıt bekliyorum. Ama sizlerin de fikrini almak istedim.
Ben yazları sıcak bir yerde yaşıyorum ve sıcaklık en azından 25 derece artıyor. Aldığım ürün içinde yüksek enerji kullanan ekipmanlar bulundursa da (i7-9750H, RTX 2070.. ) 5 dklik kullanımda bu değerleri almam normal mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
CPU'lar GPU'lardan neredeyse her zaman daha fazla ısınır. Aynı watt'ı çekseler bile işlemcinin Core'ları ufacık bir alana konulmuş dip dibe milyarlarca soba gibidir. GPU'da ise bunlar geniş bir alana yayılmıştır.
1599px-coffee_lake_overview.svg.png
images.png

Şimdi aradaki farkın normal olduğunu anladığımıza göre normal sıcaklık değerlerine geçelim. GPU'nun da CPU'nun da Max çalışma sıcaklığı kendi sitesinde belirtiliyor. Mesela CPU 100 dereceyi geçmediği sürece bir sorun yok. Ayrıca belirtilen değerler işlemcinin yanacağı değerler değil. Her üründe bir tolerans değeri vardır. 100 yazıyorsa yüksek ihtimal 110'a kadar kalıcı hasar görmez. Zaten yeni nesil bir işlemciyi sınır sıcaklığının üzerine 1 saniye bile olsa çıkaramazsiniz kendini kapar. Bu sicaklik sınırlarının başka bir sebebi de belirli sıcaklıklarda transistörlerin davranışı belirsizlestigi için işlemci 2+2=10^8 gibi saçmalıklar yapar. Amaç bunu önlemek bu sebeple belirli voltaj ve sıcaklık sınırları konulur. Herhangi bir micro islemcinin de data sheetini okursanız bu durumun tüm transistör içeren yapılarda geçerli olduğunu anlarsınız. Şimdi işlemcinin 100 derecede bile riske girmediğini de anladığımıza göre sizin cihazınıza gelelim.

İlk olarak i7 9750H işlemcisi 45 watt yazsa da 75 watt'a kadar çekebilen bir işlemci. 6 tane dip dibe Core'a sahip. Haliyle bu kadar güç tüketen bir işlemcinin, yukardaki Core diyagramini hatırlarsak, ufacık yüzey alanından soğutulması çok zor.
Peki bunları biz değil MSI düşünmeli değil mi? Sonuçta biz tüketiciyiz bize ne bunlardan.

İşte sorun burada başlıyor. Bu cihazı üreten mühendis de sen ne bilecen diyor ve şirketi de maximum kârda tutmak için soğutucuları ucu ucuna tasarlıyor. Yani 95-100 derecede o işlemci tam performansa yakın +-%10 çalışıyorsa tamamdır. Ama kullanıcı da tam olarak 0 bilgiye sahip değil (en azından belli bir kısmı) ve işin geri kalan detaylarını bilmediği sadece sıcaklıkla ilgili 3-5 bilgiye sahip olduğu için Aboo! Cihaz yanıyor! diye rahatsız oluyor.

Yani eğer performans testlerinde benzer işlemciler ile +-%10 aynı performansı alıyorsanız ve sıcaklıklar böyle ise bir sorun yok demektir. Cihazınız tasarlandığı şekilde çalışıyor.

Peki MSI mühendislerinin tasarımı hoşumuza gitmedi. İlla soğutmak istiyoruz. Nasıl yaparız?
En kolay yöntem Undervolt.
Undervolt giden voltajı azaltır. Dolaylı olarak Güç = Akım x Voltaj yani çıkan sıcaklık azalır. Tehlikesiz bir işlemdir. Cihaza zarar verme gibi bir durumu yoktur. Tek zararı eğer fazla undervolt yaparsanız mavi ekran alırsınız bu da cihazı kapatıp açınca geçer. Garanti dışı da bırakmaz çünkü Windows'a format attıktan sonra tespit edilemez.

İkinci yöntem klasik laptop soğutucu, ama Gaming modellerde pek işe yaramaz. Zaten fanlar tam devir dönerken genelde sorun yüzey alanından(heatpipe ile CPU/GPU) ya da termal macunun ısı iletkenliğinden kaynaklanır. Ama denemeye değer.

Üçüncü yöntem kaliteli termal macun kullanmak.

Son olarak da, risklidir, sıvı metal macun kullanmak. Tabi bunu garantisi biten modellere öneririm. Yeni cihaza asla.

CPU'lar GPU'lardan neredeyse her zaman daha fazla ısınır. Aynı watt'ı çekseler bile işlemcinin Core'ları ufacık bir alana konulmuş dip dibe milyarlarca soba gibidir. GPU'da ise bunlar geniş bir alana yayılmıştır.
Eki Görüntüle 496841Eki Görüntüle 496842
Şimdi aradaki farkın normal olduğunu anladığımıza göre normal sıcaklık değerlerine geçelim. GPU'nun da CPU'nun da Max çalışma sıcaklığı kendi sitesinde belirtiliyor. Mesela CPU 100 dereceyi geçmediği sürece bir sorun yok. Ayrıca belirtilen değerler işlemcinin yanacağı değerler değil. Her üründe bir tolerans değeri vardır. 100 yazıyorsa yüksek ihtimal 110'a kadar kalıcı hasar görmez. Zaten yeni nesil bir işlemciyi sınır sıcaklığının üzerine 1 saniye bile olsa çıkaramazsiniz kendini kapar. Bu sicaklik sınırlarının başka bir sebebi de belirli sıcaklıklarda transistörlerin davranışı belirsizlestigi için işlemci 2+2=10^8 gibi saçmalıklar yapar. Amaç bunu önlemek bu sebeple belirli voltaj ve sıcaklık sınırları konulur. Herhangi bir micro islemcinin de data sheetini okursanız bu durumun tüm transistör içeren yapılarda geçerli olduğunu anlarsınız. Şimdi işlemcinin 100 derecede bile riske girmediğini de anladığımıza göre sizin cihazınıza gelelim.

İlk olarak i7 9750H işlemcisi 45 watt yazsa da 75 watt'a kadar çekebilen bir işlemci. 6 tane dip dibe Core'a sahip. Haliyle bu kadar güç tüketen bir işlemcinin, yukardaki Core diyagramini hatırlarsak, ufacık yüzey alanından soğutulması çok zor.
Peki bunları biz değil MSI düşünmeli değil mi? Sonuçta biz tüketiciyiz bize ne bunlardan.

İşte sorun burada başlıyor. Bu cihazı üreten mühendis de sen ne bilecen diyor ve şirketi de maximum kârda tutmak için soğutucuları ucu ucuna tasarlıyor. Yani 95-100 derecede o işlemci tam performansa yakın +-%10 çalışıyorsa tamamdır. Ama kullanıcı da tam olarak 0 bilgiye sahip değil (en azından belli bir kısmı) ve işin geri kalan detaylarını bilmediği sadece sıcaklıkla ilgili 3-5 bilgiye sahip olduğu için Aboo! Cihaz yanıyor! diye rahatsız oluyor.

Yani eğer performans testlerinde benzer işlemciler ile +-%10 aynı performansı alıyorsanız ve sıcaklıklar böyle ise bir sorun yok demektir. Cihazınız tasarlandığı şekilde çalışıyor.

Peki MSI mühendislerinin tasarımı hoşumuza gitmedi. İlla soğutmak istiyoruz. Nasıl yaparız?
En kolay yöntem Undervolt.
Undervolt giden voltajı azaltır. Dolaylı olarak Güç = Akım x Voltaj yani çıkan sıcaklık azalır. Tehlikesiz bir işlemdir. Cihaza zarar verme gibi bir durumu yoktur. Tek zararı eğer fazla undervolt yaparsanız mavi ekran alırsınız bu da cihazı kapatıp açınca geçer. Garanti dışı da bırakmaz çünkü Windows'a format attıktan sonra tespit edilemez.

İkinci yöntem klasik laptop soğutucu, ama Gaming modellerde pek işe yaramaz. Zaten fanlar tam devir dönerken genelde sorun yüzey alanından(heatpipe ile CPU/GPU) ya da termal macunun ısı iletkenliğinden kaynaklanır. Ama denemeye değer.

Üçüncü yöntem kaliteli termal macun kullanmak.

Son olarak da, risklidir, sıvı metal macun kullanmak. Tabi bunu garantisi biten modellere öneririm. Yeni cihaza asla.
Açıklamanız için teşekkür ederim.Cihaz yeni olduğu için termal macun konusunda bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum.Internette bu sıcaklık değerlerini 1-2 saatlik kullanım sonunda alanlar var ama ilk 5 dk içinde alanı okumadım henüz hele ki 10 günlük bir bilgisyarda.Ayrica çevre sıcaklığı suan kis ayında olduğumuz için makul düzeylerde yazın oluşacak sıcaklığın etkileri daha farklı olacaktır.Bilgisayar bu sıcaklıklara 5500 rpmde devamlı dönen bir fana ragmen kısa surede ulaşıyor ve fan sesi çok rahatsız edici boyutlarda.İşlemcinin limitlerine yaklaşması hatta yüzde 10 luk dilime girmesi dediginiz gibi en azindan 1 saat kullanım sonunda olurdu bence ilk 5 dkda olmamalı.Voltaj ayarlama durumunu da detaylıca araştıracağım.'Ayrica CPU tam performansta değil yüze 50 kullanımı geçmeyen düzeyde çalışıyor '

Son düzenleme:
Bilgisayar yeni diye termal macunu iyi olacak diye düşünme. Genelde bütün markalar en kalitesiz macunları kullanıp baştansavma uyguladıkları için kaliteli bir termal macunu usülünce uygulamak fark yaratabiliyor.

Bilgisayar yeni diye termal macunu iyi olacak diye düşünme. Genelde bütün markalar en kalitesiz macunları kullanıp baştansavma uyguladıkları için kaliteli bir termal macunu usülünce uygulamak fark yaratabiliyor.
Garantiden çıkmaması için termal macunu ben yenileyemem,yeni bir bilgisayarda da termal macun düzgün sürülememişse servisin değiştirip göndermesine razı gelmek doğru olmaz çünkü ayıplı üründür bence öyle bir durumda ve iade talebimin kabul edilmesini beklerim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı