MSI GE73VR 7RF Raider düşük GPU kullanımı

Nedense bu soruna ne Türk forum siteleri ne de yabancı forumlarda çözüm bulmuş değilim. Kimse yardımcı olamıyor hep aynı şeyler söylenip duruluyor. İnsanlar anlamıyor durumu yada anlamak istemiyorlar. ''yeni nesil grafik kartları tam performansta kullanmak zorunda değil, kart o oyun için çok fazla olduğundan gereksinim duymuyor vs vs cevaplar alıyoruz sürekli. ''

Basit bir açıklama yapayım belki anlarsınız demek istediğimi ..
Diyelim Mario oynuyoruz benimkinden kötü bir sistemin var ekran kartın %99 kullanılıyor 200 fps alıyorsun full ayarlarda. Bütün ayarları düşürüyorsun oluyor fps 300 mesela. Benim çok güçlü bir sistemim var monitörüm 120 herz veya 144 herz falan. Aynı oyunu açıyoruz ben full ayarlara getiriyorum ekran kartım çok iyi ya hani kendi kendine ayarlıyor kullanımını gerek duymuyor tam performansta çalışmaya kendini %40 larda kullanıp bana 90 130 arası fps veriyor. Ya diyorum hayvan gibi güçlü bilgisayar aldım arkadaşım mario da yüksek ayarlarda 200 fps ayarları düşürünce de 300-400 fps alıyor. Hadi diyorum neyse bende bütün ayarları low yapayım da 300-400 fps alırım diyorsun ama ne oluyor sen ayarları düşürünce ekran kartın diyor ki hahaha ben çok güçlüyüm bu ayarları da iyice düşürdü hemen kullanımımı %40 dan %20 lere düşüreyim de ben buna yine 90-130 arası fps vereyim. neyine yetmiyor ki.

Ben online fps oyun oynayan birisiyim ve msi ın bana sunmuş olduğu 120 herz lik bir monitöre sahibim. Online fps oynayanlar bilir internet ping oranının ve yeni nesil 120 herz 144 herz lik monitörlerin nasıl fark yarattığını. Adamı daha erken görüp vurmak vs avantajları. Hadi ben 120 ve üzeri fps i geçtim bazı anlar 80 lere falan düştüğün bildiğin oyun kasıyor gibi oluyor. Sen bas parayı al i7 7700HQ işlemcili 16 gb DDR4 ram li 256 gb ssd 1 tb hdd ve 6 GB GTX1060 ekran kartlı 17.3" 120 herz panelli bir laptop. Gelsin sana ayarları en yüksek de yapsan en düşük de yapsan 80-150 arası fps. Aynı oyunun coop moduna girdiğimde 40 ları bile gördüm defalarca. Diyeceksiniz ki oyunda sıkıntı vardır. Oyunda sıkıntı yok çünkü aynı oyunda masaüstü sistemden oynayan arkadaşımınla testini yaptığımızda 200 altında fps almadı ayarları düşürdüğünde hatta 300 lerde dolaşıyordu. Ekran kartı GTX970 bu arada arkadaşımın. Full ayarlara getirdiğinde %99 da çalışıp 200 civarı fps veriyordu. Ayarları düşürdüğünde Kullanım yüzdesini düşürdüğü halde 300 civarıydı.

Sonuç olarak bu sorunu sadece ben yaşamıyorum acaba MSI'ın laptoplarında olan bir sorun mu Nvdia'nın GTX10 seri kartlarında olan bir sorun mu yoksa Win10 dan kaynaklı bir sorun mu bilmiyorum. Benim düşüncem bu sorun bu üçüyle alakalı çünkü bu sorun sadece bir oyunla denenmiş değil birçok oyunda aynı sorunu yaşatıyor ve genel olarak bu sorunu yaşayanların ortak özellikleri MSI bir laptoba sahip olmaları ve GTX10 serisi kartları barındırmaları. Bende GTX1060 var bir başlasında 1070 başkasında 1050ti yabancı forumlarda 1080 kartı olup düşük fps alanları bile gördüm.

Umarım derdimizi anlamamakta direten arkadaşlar için 2. paragrafta düzgünce anlatabilmişimdir.

Meselenin marka ve modelle alakası yok. Genel açıklamada, bilmeniz yararlı olan sebepler şu şekilde:
- Her oyun motoru yüksek FPS desteklemiyor.
- Her oyun aynı şekilde kodlanmıyor. Özellikle eski oyunlarda bazen FPS açık, bazen gizli şekilde kod içerisinde kilitli, bazen de belirli aralıkta ayarlanabilir.
- İşletim sistemi sürümü ve DirectX sürümü neyin nasıl kullanıldığını etkiler.
- Her oyun kodunda verimsizlik ve iç kod darboğazı olabilen bölümler vardır.
- İşlemci ne kadar iyi olursa olsun oyun ya da uygulama kullanmayabilir, aşırı kullanabilir ya da verimsiz kullanabilir.
- Uygulama ve sürücü ikilisi arasında uyumsuzluk, darboğaz durumu ya da kısıtlayıcı durumlar olabilir.
- Ekran kartı ya da işlemcilerde zararlı olup sistemi bozabilecek aşırı kullanımlara karşı kök yazılım seviyesinde önlemler vardır. GPU BIOS'u örneğin. Kart yanmasın diye Coil Whine olmasın diye programlanmış önlemler olabilir.

Özetle evrensel olarak her oyun ve uygulamayı alıp daha güncel ve güçlü bir sisteme takıp, daha iyi performans elde edemezsiniz. Ayarları dener, sistemi güncel tutar ve tekrar denersiniz. Sonuçlar deneyime bağlı olarak testler ile paylaşılır.

Bu sayılan durumlar istisnai olabileceği gibi genel de olabilir. Özel olarak sizin sisteminizde, denediğiniz uygulamanın performans limitine neden geldiğini analiz etmek bir ters mühendislik çalışması gerektirir.

Oyun geliştiricisine, donanım ve yazılım geliştiricilere sisteminizden detayli döküm rapor eşliğinde soru iletebilirsiniz. Yeterince yaygın ve çözümü fizibilite açısından uygun ise bir yama ile çözülebilir.

Ben beta bir oyunda fare yavaş hareketi için geliştirici ile görüşmüş, hem yavaş hareket, hem de düşük FPS'nin oyun kodu ve mevcut GPU sürümüm ile fare sürücüsünün birleşiminden kaynaklanan bir hatadan kaynaklandığını öğrenmiştim. 90'larin oyunlarında, bazı oyunlarda oyun içi dünya hızı, oyunun CPU frekansına bağlıydı. 200 MHz üstü frekansta modern işlemcilerde oyun x1000 hızda çalışıyordu ve DosBox'ta bunun için bir düzeltme ayarı vardı.

Tavsiyem burada verilen yazılım tavsiyelerine ne kadar basit görünürse görünsün uymanız olacaktır. Büyük çoğunlukla sorunlar bu kadar karışık değil, basit ayar ve sürüm hatalarından kaynaklanır.

Özellikle bizim testlerde gösterdiğimiz FPS'ler kullanıcıların güncel işletim sistemi, sürücü ile aynı ayarlarda rahatça erişebileceği değerler. Bu durumlarda sorun genellikle sistemde bu tür detayların atlanması, eski sürüm iyi yahu denmesi ya da aynı anda çalışan başka bir uygulamanın engeli oluyor. Bazen bize de bir hata denk geliyor biz de sizlerle paylaşıyoruz, ayrıca geliştiriciye bildiriyoruz.

Son düzenleme:
Meselenin marka ve modelle alakası yok. Genel açıklamada, bilmeniz yararlı olan sebepler şu şekilde:
- Her oyun motoru yüksek FPS desteklemiyor.
- Her oyun aynı şekilde kodlanmıyor. Özellikle eski oyunlarda bazen FPS açık, bazen gizli şekilde kod içerisinde kilitli, bazen de belirli aralıkta ayarlanabilir.
- İşletim sistemi sürümü ve DirectX sürümü neyin nasıl kullanıldığını etkiler.
- Her oyun kodunda verimsizlik ve iç kod darboğazı olabilen bölümler vardır.
- İşlemci ne kadar iyi olursa olsun oyun ya da uygulama kullanmayabilir, aşırı kullanabilir ya da verimsiz kullanabilir.
- Uygulama ve sürücü ikilisi arasında uyumsuzluk, darboğaz durumu ya da kısıtlayıcı durumlar olabilir.
- Ekran kartı ya da işlemcilerde zararlı olup sistemi bozabilecek aşırı kullanımlara karşı kök yazılım seviyesinde önlemler vardır. GPU BIOS'u örneğin. Kart yanmasın diye Coil Whine olmasın diye programlanmış önlemler olabilir.

Özetle evrensel olarak her oyun ve uygulamayı alıp daha güncel ve güçlü bir sisteme takıp, daha iyi performans elde edemezsiniz. Ayarları dener, sistemi güncel tutar ve tekrar denersiniz. Sonuçlar deneyime bağlı olarak testler ile paylaşılır.

Bu sayılan durumlar istisnai olabileceği gibi genel de olabilir. Özel olarak sizin sisteminizde, denediğiniz uygulamanın performans limitine neden geldiğini analiz etmek bir ters mühendislik çalışması gerektirir.

Oyun geliştiricisine, donanım ve yazılım geliştiricilere sisteminizden detayli döküm rapor eşliğinde soru iletebilirsiniz. Yeterince yaygın ve çözümü fizibilite açısından uygun ise bir yama ile çözülebilir.

Ben beta bir oyunda fare yavaş hareketi için geliştirici ile görüşmüş, hem yavaş hareket, hem de düşük FPS'nin oyun kodu ve mevcut GPU sürümüm ile fare sürücüsünün birleşiminden kaynaklanan bir hatadan kaynaklandığını öğrenmiştim. 90'larin oyunlarında, bazı oyunlarda oyun içi dünya hızı, oyunun CPU frekansına bağlıydı. 200 MHz üstü frekansta modern işlemcilerde oyun x1000 hızda çalışıyordu ve DosBox'ta bunun için bir düzeltme ayarı vardı.

Tavsiyem burada verilen yazılım tavsiyelerine ne kadar basit görünürse görünsün uymanız olacaktır. Büyük çoğunlukla sorunlar bu kadar karışık değil, basit ayar ve sürüm hatalarından kaynaklanır.

Özellikle bizim testlerde gösterdiğimiz FPS'ler kullanıcıların güncel işletim sistemi, sürücü ile aynı ayarlarda rahatça erişebileceği değerler. Bu durumlarda sorun genellikle sistemde bu tür detayların atlanması, eski sürüm iyi yahu denmesi ya da aynı anda çalışan başka bir uygulamanın engeli oluyor. Bazen bize de bir hata denk geliyor biz de sizlerle paylaşıyoruz, ayrıca geliştiriciye bildiriyoruz.
Cevabınız için teşekkürler. Zaten ben bunun bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Bu msi laptop tarafından yapılan otomatik bir ayar gibi. Laptop GPU kullanımını %100 olarak kendi ayarlıyor. aynı oyundan aynı mekanda ULTRA ve LOW ayarlarda aldığım 2 ekran görüntüsüyle açıklayayım.
Screenshot (11).jpg

Screenshot (16).jpg

1. ekran görüntüsü ULTRA , 2. ekran görüntüsü VERY LOW ayarlarda çekildi. GPU kullanımı ULTRA ayarlarda %90 altına düşmezken VERY LOW ayarlarda %30 civarında. Şimdi iyi işte kardeşim ULTRA ayarlada 60 FPS oynuyorsun sorun nerde diyebilirsiniz. Sorun bu tarz oyunlarda oyuncu sayısından kaynaklanan FPS düşüşünü grafikler ile toparlayamamak. Büyük savaşlarda VERY LOW ayarlada 10 20 FPS alıyorum... Çünkü sevgili laptobum %30'luk bir kullanımın bu oyunda bu ayarlarda bana yeteceğini düşünüp ona göre ayarlıyor. İşte bütün sorun bu.

Son düzenleme:
Cevabınız için teşekkürler. Zaten ben bunun bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Bu msi laptop tarafından yapılan otomatik bir ayar gibi. Laptop GPU kullanımını %100 olarak kendi ayarlıyor. aynı oyundan aynı mekanda ULTRA ve LOW ayarlarda aldığım 2 ekran görüntüsüyle açıklayayım.
Eki Görüntüle 336397
Eki Görüntüle 336400
1. ekran görüntüsü ULTRA , 2. ekran görüntüsü VERY LOW ayarlarda çekildi. GPU kullanımı ULTRA ayarlarda %90 altına düşmezken VERY LOW ayarlarda %30 civarında. Şimdi iyi işte kardeşim ULTRA ayarlada 60 FPS oynuyorsun sorun nerde diyebilirsiniz. Sorun bu tarz oyunlarda oyuncu sayısından kaynaklanan FPS düşüşünü grafikler ile toparlayamamak. Büyük savaşlarda VERY LOW ayarlada 10 20 FPS alıyorum... Çünkü sevgili laptobum %30'luk bir kullanımın bu oyunda bu ayarlarda bana yeteceğini düşünüp ona göre ayarlıyor. İşte bütün sorun bu.

Ben de bunu demek istiyorum işte Ali Güngör e. Ultra ayarlara getiriyorsun %94 kullanıma çıkıyor 54 fps veriyor ve oyun akıcı olmuyor yada seni tatmin etmiyor kasıyor gibi hissediyorsun. Diyorsun ki very low yapayım da çok akıcı bir şekilde oynayayım 120 üzeri fps alırım falan. Bir bakıyorsun yine aynı fps 54 hatta yerine göre 20-30. Peki neden ? Çünkü sen very low yapınca anında ekran kartı kullanımı %20-30 lara düştü ve bunu kendi otomatik ayarladığı için oldu. Doğal olarak fps aynı kaldı. Sorun tamamiyle bundan ibaret ekran kartı kendi içinde bir kurala göre çalışıyor. Ve bunu neredeyse çoğu oyunda yaşıyoruz kimsenin problem yaşamadığı güncel veya eski oyunlar farketmiyor.

Lütfen şu sorunumuza çözüm odaklı yaklaşarak yardımcı olmaya çalışın. Benim sizden tek istediğim eğer varsa bir oluru ve eğer nasıl yapılacağını biliyorsanız şunu demeniz: "Şunu şunu yaparsan ekran kartını tam performansta kullanıp max fps leri alabilirsiniz." Varsa böyle bir bilginiz biri cevaplasın da biz de rahatlayalım eğer yoksa mümkün değil böyle birşey ekran kartını kendi isteğinle %99 kullanamazsın diyorsanız kadere razı geliriz napalım :D

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı