MSI GE75 Raider 9SF yüksek sıcaklık

_Gökbörü

Hectopat
Herkese merhabalar iki gün önce MSI GE75 Raider 9SF Gaming laptop modelini satın aldım daha oyun testleri dahi yapmadım fakat bugün oyun kurarken yaşadığım manzara beni korkuttu CPU sıcaklığı 95 dereceleri görüyor i7 9750H çok güçlü bir işlemci fakat çok yüksek sıcaklıklar da seyir ediyor sorularımsa şunlar;
1-) Undervolting işlemi garanti kapsamında bir işlem mı sorun yaşatırlar mı?
2-) Hiç Türkçe undervolting videosu bulamadım 9750H için yabancı yotuberların undervolt işlemlerini izledim en kötü videodaki islemleri adım adım uygulayacağım.
Ekstra olarak sıcaklık bu seviyedeyken klavye ve kasa ılık oluyor el yakan bir sıcaklık yok bilgisayarda performans düşüşü yok soğutması çok kuvvetli çalışıyor yükten çıkınca 45-50 derecelere gelmesi saniyeler alıyor fakat sayılar beni korkutuyor.

Yardımlarınızı bekliyorum.
20190829_181229.jpg
20190829_181010.jpg

👆Up

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasa çok ince ise bu sıcaklığa %100 kullanımda ulaşması çok abartılacak bir durum değil. Bireysel olarak yapabileceğiniz bir kaç şey var, bunlardan birincisi undervolt. Garanti süreciğini durdurmaz çünkü zaten işlemci günlük kullanımda kendi voltajını hedeflendiği şekilde artırıp azaltıyor. Undervolt yaptığınız zaman sadece belli bir seviyede kalmasını sağlıyorsunuz, firma sizin bu kişiselleştirme ayarınız için garanti sürecini durdurmayı tercih ederse çok saçma olur. Son olarak undervolt yaptığınız zaman muhtemelen sıcaklığın 90 altına ineceğini ve frekans hızında ciddi bir artış olacağını düşünüyorum; kesinlikle tavsiye ediyorum. Ekran kartı sıcaklığını belirtmeyi unutmayın, 85 dereceyi geçiyorsa cihazı termal bakım yapılmak üzere yetkisi servise iletin çünkü uzun süre kutu içerisinde bulunan cihazların termal macunu kuruyor.

Kasa çok ince ise bu sıcaklığa %100 kullanımda ulaşması çok abartılacak bir durum değil. Bireysel olarak yapabileceğiniz bir kaç şey var, bunlardan birincisi undervolt. Garanti süreciğini durdurmaz çünkü zaten işlemci günlük kullanımda kendi voltajını hedeflendiği şekilde artırıp azaltıyor. Undervolt yaptığınız zaman sadece belli bir seviyede kalmasını sağlıyorsunuz, firma sizin bu kişiselleştirme ayarınız için garanti sürecini durdurmayı tercih ederse çok saçma olur. Son olarak undervolt yaptığınız zaman muhtemelen sıcaklığın 90 altına ineceğini ve frekans hızında ciddi bir artış olacağını düşünüyorum; kesinlikle tavsiye ediyorum. Ekran kartı sıcaklığını belirtmeyi unutmayın, 85 dereceyi geçiyorsa cihazı termal bakım yapılmak üzere yetkisi servise iletin çünkü uzun süre kutu içerisinde bulunan cihazların termal macunu kuruyor.
Cihazın termal macunun da sıkıntı olduğunu düşünmüyorum hadi bende var diyelim internette bir sürü benchmark ve açılış videosu izledim genel olarak durum aynı kendim değiştirsem macunu oldum olası korkarım laptop açıp macun yenileme yapmaya yok statik elektrik deyip bir kullanıcı hatası deseler pc bilesenleri gibi de değil yekpare parçalar direk +10 bin masraf çıkartıyorlar örneklerine şahit oldum servise göndersem hayvan gibi davranıyorlar sağlam mal bozuk geliyor hele msi servisinin namı baya kötü şuanlık undervolt baya mantıklı geliyor aynı model ürünü 94 lerden 83-85 lere hatta 80 altına indiği videolar izledim. Fakat hiç tecrübem yok ilk kez yapacağım. Laptobu alalı 4 gün oluyor daha oyun denemesi dahi yapamadım o yüzden gpu sıcaklığını bilmiyorum videolarda ki gibi tahmini 80-85 arası seyir ediyordur hatta 75 lerde genelde çalışıyor benim derdim cpu
Undervolting işleminde emin olmamakla beraber sıkıntı çıkarabileceklerini düşünüyorum. Yinede bilen arkadaşlar söyleyecektir.
Konu dışı ama laptopu ne kadara aldınız?
Hepsi burada üzerinden kdv indiriminden aldım %18 deniyor ama net %15 sepette indirim tekabül ediyor 13.280 küsüre geldi

Son düzenleme:
soğutmayla ilgili monster laptobum da işlemci 83 geçmiyor.
Monsterlar biosdan undervolting işlemi yapılmış geliyor diye biliyorum i7 9750h tam güç te çalıştığında korkunç hızlara ulaşabiliyor laptop da bunu absorbe etmek oldukça güç.
Kullanıcı olarak ısıyı hissetmiyorum tasarımdan dolayı fakat beni korkutan dediğim gibi sayılar 90 lar insana direk korkutucu geliyor.

Monsterlar biosdan undervolting işlemi yapılmış geliyor diye biliyorum i7 9750h tam güç te çalıştığında korkunç hızlara ulaşabiliyor laptop da bunu absorbe etmek oldukça güç.
Kullanıcı olarak ısıyı hissetmiyorum tasarımdan dolayı fakat beni korkutan dediğim gibi sayılar 90 lar insana direk korkutucu geliyor.
Hocam fan oldukça gürültülü çalışıyor yüksek frekanslara çıkıyor.

Cooler Bost 5 gürültülü çalışıyor evet eğer aynı şartlarda aynı ghz. lerde durum buysa yazıklar olsun Msi'a daha oyun testlerini yapmadım ama oyunda da 90 ları göreceğime eminim
hocam istediğiniz oyun varsa test edeyim monster sogutması baya iyi dün 12 saat oynadık bende şaşırdım.

hocam istediğiniz oyun varsa test edeyim monster sogutması baya iyi dün 12 saat oynadık bende şaşırdım.
Elimde çok oyun yok internet bağlantım da olmadığı için çok kısıtlıyım eğer imkanınız varsa shadow of war ve monster hunterı sistemin izin verdiği en yüksek ayarlarda deneyebilirmisin birde hangi modeli kullanıyorsunuz monsterın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı