MSI GF65 Thin laptopa UV yapmak

24k

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar. MSI GF65 Thin 10SDR-638XTR adlı oyuncu laptopuna sahibim.

Özellikleri:
16 GB RAM
i5-10300H CPU
1660 Ti GPU.

Laptopu alalı aylar oluyor ve RDR2 - GTA 5 benzeri AAA oyunlarda sıcaklık değerleri 70-85 arasında seyrediyor (oyundan oyuna değişmekte). Forumlarda aynı laptopa sahip kişilerle, MSI servisiyle vs. konuşarak almıştım bu laptopu ve bu sıcaklık değerlerinin normal olduğunu, bilgisayarda hiçbir sorun yaratmayacağını söylediler ki dedikleri gibi de oldu. Fakat ister istemez alüminyum alaşım yapılı biri kasaya sahip olduğu için ister istemez ısıyı üst yüzeylere de taşıyor ki bu da bir süre sonra rahatsızlık yaratıyor.

Konuya dönecek olursak, Undervoltage işlemini gerçekleştirip sıcaklık değerlerini düşürmeyi planlıyorum fakat konu hakkında hiçbir bilgim yok, sistemden sisteme ayarların da farklı olduğunu duymuştum. Yardımcı olabilecek var mıdır?

ThorottleStop veya Intel Extreme Turning programı kurup voltaj değerlerini kademeli olarak düşürüp R20 ile test edeceksin.
Sonra, en az hata ve çökme seviyesinde olan voltaj değeri ile kullanacaksın.

35W TDP'ye kadar düşürmen mümkün.
hata, çökme derken :D bu tarz şeyler yaşanması normal sanırım
CihazTV kanalının turbo boost kapatma videosunu denedin mi ?
turbo boost neden kapatayım ki o mod açıkken oynuyorum zaten oyunları, ses konusunda herhangi bir sıkıntım yok

hata, çökme derken :D bu tarz şeyler yaşanması normal sanırım

İşlemci voltajını düşürürken bazen çökmeler veya hatalar olabilir onlar doğal.
Intel'in dediğine göre işlemcinin 35W TDP'ye kadar düşürmen mümkün.

Korkmana gerek yok sistem yanmıyor veya patlamıyor, sadece mavi ekran veya bazen uygulamaları açarken uyarı alıyorsun.

İşlemci voltajını düşürürken bazen çökmeler veya hatalar olabilir onlar doğal.
Intel'in dediğine göre işlemcinin 35W TDP'ye kadar düşürmen mümkün.

Korkmana gerek yok sistem yanmıyor veya patlamıyor, sadece mavi ekran veya bazen uygulamaları açarken uyarı alıyorsun.
Bilgim olmadığı için soruyorum pek deneme yanılma taraftarı olamadım açıkçası, hangi değerleri öneriyorsun - kaç mV yani

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
(Video 1)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
(Video 2)
.
Yorumlarda çok memnun olan monster kullanıcıları da bulunuyor ayni işlemciye sahip.

Bilgim olmadığı için soruyorum pek deneme yanılma taraftarı olamadım açıkçası, hangi değerleri öneriyorsun - kaç mV yani

Buna bakarak ayarları hakkında fikir edinebilirsin.

10875H ile UV denedim. Şöyle ki, bende sıcaklığa neredeyse hiç etki etmedi. XTU (UV yapılabilen İntel programı.) benchmark testinde UV'siz haline göre daha iyi bir sonuç elde ettim ve pil süresinde 20 dakika kadar fazla süre elde ettim. Fakat...
Benchmark testlerindeki gibi olmuyor her şey. Oyun oynarken rastgele bir zamanda oyun hata verip kapanabiliyor. Aynı şekilde Windows mavi ekran verebiliyor. Herhangi bir ağır iş açtığın zaman sistem stabil çalışmayabiliyor. Ben de bu yüzden eski ayarları geri yükledim ve başka bir program ile UV yapmayı denedim. Bu program ise throttlestop. Ve aynı şeyleri tekrar yaşadım. Sonuncunda ya ben beceremedim (Ki tek oynadığım ayar Cache ayarıydı -0.50 mV.) ya da benim işlemcim UV'ye uygun değil.
Forumda bunu çok güzel yapanlar var fakat bunu herşeyi ile bilmek gerekiyor. Yanlış bir ayar veya tam olmayan bir ayar sistemin stabilitesini bozuyor. Sana da önerim yapmaman. Sıcaklıkların zaten çok iyi. Laptopta da 70 derecenin altına herhangi bir ayar ile düşemezsin zaten çok düşük bir değer.

Son düzenleme:
(Video 1)
(Video 2)
.
Yorumlarda çok memnun olan monster kullanıcıları da bulunuyor ayni işlemciye sahip.
Turbo Boost derken extreme performance ayarından bahsediyorsun sanırım ve anladığım kadarıyla FPS e bir katkısı olmadan sadece gereksiz ısınmasını sağlıyor değil mi ?

1624199716491.png

10875H ile UV denedim. Şöyle ki, bende sıcaklığa neredeyse hiç etki etmedi. XTU (UV yapılabilen İntel programı.) benchmark testinde UV'siz haline göre daha iyi bir sonuç elde ettim ve pil süresinde 20 dakika kadar fazla süre elde ettim. Fakat...
Benchmark testlerindeki gibi olmuyor her şey. Oyun oynarken rastgele bir zamanda oyun hata verip kapanabiliyor. Aynı şekilde Windows mavi ekran verebiliyor. Harhangi bir ağır iş açtığın zaman sistem stabil çalışmayabiliyor. Ben de bu yüzden eski ayarları geri yükledim ve başka bir program ile UV yapmayı denedim. Bu program ise throttlestop. Ve aynı şeyleri tekrar yaşadım. Sonuncunda ya ben beceremedim (Ki tek oynadığım ayar Cache ayarıydı -0.50 mV.) ya da benim işlemcim UV'ye uygun değil.
Forumda bunu çok güzel yapanlar var fakat bunu herşeyi ile bilmek gerekiyor. Yanlış bir ayar veya tam olmayan bir ayar sistemin stabilitesini bozuyor. Sana da önerim yapmaman. Sıcaklıkların zaten çok iyi. Laptopta da 70 derecenin altına herhangi bir ayar ile düşemezsin zaten çok düşük bir değer.
Bütün fikrimi değiştirdin şu an açıkcası, ben şahsen 80-85 dereceleri yüksek görüyordum..

Turbo Boost derken extreme performance ayarından bahsediyorsun sanırım ve anladığım kadarıyla FPS e bir katkısı olmadan sadece gereksiz ısınmasını sağlıyor değil mi ?

Eki Görüntüle 1076071

Turbo Boost frekansı arttırarak performansı belli bir düzey artırır.
Kapatınca biraz etkiler ama öyle 10-20 FPS absürt bir değer değil.

Dragon Center üstünden Uç performans yerine dengeli moda alabilirsin.

Geri
Yukarı