Selamlar dostlarım, yeni almış olduğum laptop ve ikinci el yahut sıfır alacak diğer insanlar için bir inceleme niteliğinde olmasını temenni ederek sitede aratmama rağmen daha önce bu konuyu açan biri görmemenden dolayı, ilk olarak konuyu açıyorum. Sormak istediğiniz soruları mesaj yoluyla değil buradan iletirseniz almak isteyen kullanıcılar için de rehber niteliğinde olabilir.

Web Siteleri Linkler;
Msi Resmi Sitesi GF75 Thin
Max-Q Ekran Kartı Nedir?

Marka kıstas yorumum;​

Ürünün Özelliklerini sitesinden öğrenebilirsiniz benim üstünde durmak istediğim konu daha çok ürünün kullanıcıya yansıtııkları tarafında, birçok testte kağıt üzerinde yazan değerlerin pratikte söndüğünü görüyoruz, CPU Throttle konularında olduğu gibi. Aynı işlemciyi kullanan farklı model ve marka bilgisayarların performanslarının farklı olduğunu da görüyoruz, birçok kompleks yapı devreye giriyor, soğutma, anakart ve parça uyumluluğu kullanılan malzemelerin kaliteleri vs gibi. Ben daha önceki bilgisayarımda yaşadığım sorunların hiçbirini bu cihazda yaşamadım. Bunların içinde CPU'nun çok ısınıp kendi hızını kesmesi, Windows 10'un son sürümünü kullanmama rağmen uykudan uyunma proble mi, anakarttan dolayı oluşan mavi ekran hataları ve ürün satıldıktan sonra ilgilenilmemesi gibi problemlerle de karşılaşmadım. Çok basit bir örnek vermek gerekirse, ürün doğrulama ve garanti uzatma kısmında problem yaşayıp MSI Support'a mail attıktan sonra bu problemimin 13-14 saat gibi kısa bir sürede çözülmesiyle markanın ürün satılana kadar değil, satıldıktan sonra da arkasında durduğunu görmem ürünü aldıktan sonra marka ile ilgili ilk olumlu düşüncelerimi oluşturmaya başladı.

Ürünü neden aldım?​

Ürünü tercih etmemdeki en önemli sebep daha önceki yazıda da belirtmiş olduğum, önceki bilgisayarımın kronik problemleriydi. Gaming bir laptop alıyoruz, kısacası ben RGB klavyedeki tüm renkleri kullanan bir insan değilim ve renk tercihim de her zaman siyahın uyumlu olduğu kırmızıdan yana oluyordu. Üründe standart olarak gelen kırmızı klavye aydınlatması benim için problem yaratmıyordu bu yüzden. Klavyenin SteelSeries olması da tuş ömrü ve kalitesi açısından beni etkiledi, fakat touchpad için aynısını söyleyemeyeceğim. Günlük işlemleri zorlanmadan yerine getirebilecek bir touchpad mevcut fakat ayrıntılı işlemler için kesinlikle bir mouse ile kullanılması gerektiği kanaatindeyim. Tasarımı almamda çok etkili oldu bu su götürmez bir gerçek. Ürün bir önceki nesillere göre daha ince yapıda, bunun sebebi ekran kartının Max-Q mimarisi ile yapılmış olması. Önceki nesillere göre daha az yer kapladığı için ürünün ağırlığı da dolaylı yoldan düşüyor. Max-Q mimarisini bilmeyenler için yukarıya link ekledim. Üründe fazlaca aleminyum soğutma ızgaralarına yer verilmiş ve çift fanlı bir model olması, daha geç ısınacağından fan devirlerinin düşük hızda çalışması ve benim rahatsız olduğum önceki laptopumda yaşadığım fan sesi gürültüsünü ekarte ediyor. Notebooku 7/24 açık kullanan biri olduğum için ve aynı odada yatağımın olmasından dolayı da ses benim için çok önemli bir problemdi. Cihaz günlük kullanım film izleme, gibi konularda ECO modunda bazen fanlar çalışmıyor mu acaba dedirtecek kadar sessiz.

Özet olarak ürünü almamdaki kişisel tercihlerim;​

-Sorunsuz anakart ve cihaz modelinde kronik problem olmaması.
-Sessiz çalışması ve ağır yük altında cooler Boost teknolojisi, CPU throttle gibi olayları ekarte etmesi.
-SteelSeries klavye kullanılması ve numpadlerin kaliteli olup esnememesi.
-Hafifliği ve ürünün rakiplerine göre çok ince olması, oyun harici günlük kullanımda da portatif olması.
-Yardımcı programlar ve oyun modları, diğer notebooklardan daha kapsamlı gelen yazılım destekleri.
-Kaliteli malzeme kullanılması ve aldıktan sonra da oluşmuş olsa marka güveni.

Ürünü tercih edeceklerin bilmesi gerekenler;​

-Ürünün üzerinde 8+ saatlere kadar gidebilecek bir batarya olduğunu düşünen varsa bu ürünü tercih etmesin. Klavye ışıkları ekran parlaklık ve Eco modoundayken ürünün en fazla 3-3, 5 saat kadar dayandığını gözlemledim.
-IPS ve FHD panel farkı, ürün FHD yani TN panel olarak gelmekte, renk doygunluğunun üst seviye olmasını isteyen kullanıcıların ürünü almadan önce IPS ve FHD panel farkını araştırıp alması daha verimli olacaktır.
-32 GB'a kadar RAM kapasitesi olmasına rağmen ürün üzerinde 8 GB RAM ile birlikte geliyor. Günümüz oyunlarının Ultra ve High ayarlarda arka planda çalışan uygulamalarla birlikte 8 GB RAM yetersiz kalabilir. Kullanıcıya bağlı olarak ileride RAM yükseltilmesi gerekebilir.

Cihazımın resimleri;​

Önden 2.jpg

Önden.jpg

Çapraz.jpg

Usb Mikrofon ve Ethernet Portları.jpg

Tam Kapalı.jpg

Güç Girişi HDMI portu ve Usb Portları.jpg

Arkası Son.jpg

Arkası ve Egzos Çıkışları.jpg

Arkası.jpg

Dosya Ekleri

• Yandan Tam Açık.jpg
    Yandan Tam Açık.jpg
    822,9 KB · Görüntüleme: 145
Merhabalar hocam, yaptığınız açıklamalar çok yardımcı ve açık bir şekilde ifade edilmiş bunun için teşekkür ederim. Benim 2 sorum olacaktı size. Daha önce bir Laptop satın almadığım için soruyorum, ekstra bir harici laptop soğutucu fan almak gerekir mi? ve Yurt Dışından bu modeli almayı düşünüyorum, İngilizce klavyeyi Türkçe klavyeye msi servisi veya herhangi bir teknik servis dönüştürebilir mi? Harflerde sembollerde karışıklık olur mu yani eğer böyle bir şey mümkünse

Yeni konular

Geri
Yukarı