MSI GF76 Katana GPU 86 dereceyi görüyor

86 derecede GPU kendini kısmaya başlar. Cihaza zarar vermez fakat performans adım adım düşer. 86 derece GPU CPU ısısını da etkiler ki CPU büyük ihtimalle daha yüksek derecelerde thermal throttling ile dayanmaya çalışıyor. O da performansa dezavantaj sağlar. GPU için 86 dereceye normal diyemeyiz. Throttle mekanizması cihazı tutmasa daha da artacak bu dereceler.

-İşlemciye undervolt yapılabilir. CPU ısısını düşürür. Birazcık GPU'yu da etkiler.
-Fanlar maxlanabilir.
-Cihazın altına yükseltme amaçlı bir şey konulabilir.
-Cihazın arka ve yan hava çıkışlarının duvarla veya başka bir cisimle olan mesafesi en az 15-20 cm olacak şekilde ayarlanabilir.
-Bunlara rağmen çözüm yoksa CPU ve GPU'ya underclock yapılabilir.
hocam ben de laptop var yazdığım üzere undervolt işlemini nasıl yapabilirim ve undervolt perofrmans düşürür mü? Bir diğer sorum ise laptopta fan hızı nasıl arttırılır? Hocam yükselti için bir soğutucu önerebilme şansınız var mı?

Son düzenleme:
hocam ben de laptop var yazdığım üzere undervolt işlemini nasıl yapabilirim ve undervolt perofrmans düşürür mü? Bir diğer sorum ise laptopta fan hızı nasıl arttırılır? Hocam yükselti için bir soğutucu önerebilme şansınız var mı?
1656299615992.png

Bu ayarı seçin ve ayarlar işaretine tıklayıp Cooler Booster'ı aktif hale getirin. Soğutucuya gerek olduğunu sanmıyorum çünkü benzer etkiyi cihazı yükseltmek sağlıyor. Altı boş yükselticiler hem daha ekonomik hem daha sessiz ve şık olarak çok yakın veya bazı soğutuculara göre daha iyi etki gösterecektir.
Kendin bu model için internette denenmiş değerleri girebilirsin ama verim alamayabilirsin aynı model de olsa. Undervolt için ayrı konu açabilirsin. Beni aşar. Düzgün Undervolt performansı düşürmez aksine artırabilir.

90 dereceyi aşmadığı sürece sorun olmaz, zaten bu bileşenler yüksek güç tüketiyor 85 Watt'lık bir ekran kartından söz ediyoruz, ısınması normaldir, uzun vadede 90 dereceyi aşarsa biraz sıkıntı olur. İnce kasalı dizüstüler için bu sıcaklığa alışmak gerekiyor.

Gaming notebookların hemen hemen hepsi 100 dereceye kalibredeir. 100 derece üzerine çıkıldığında ısı sönsörleri cihazı kapatır. 95 derece üzerine uzun süreli çılımadığı sürece sorun olmaz.

Eki Görüntüle 1432999

Bu ayarı seçin ve ayarlar işaretine tıklayıp Cooler Booster'ı aktif hale getirin. Soğutucuya gerek olduğunu sanmıyorum çünkü benzer etkiyi cihazı yükseltmek sağlıyor. Altı boş yükselticiler hem daha ekonomik hem daha sessiz ve şık olarak çok yakın veya bazı soğutuculara göre daha iyi etki gösterecektir.
Kendin bu model için internette denenmiş değerleri girebilirsin ama verim alamayabilirsin aynı model de olsa. Undervolt için ayrı konu açabilirsin. Beni aşar. Düzgün Undervolt performansı düşürmez aksine artırabilir.
Bu hangi uygulama hocam ya da BIOS mu?

Bu hangi uygulama hocam ya da BIOS mu?
MSI Dragon Center. Yeni haliyle MSI Center. Bunun sade ve gösterişsiz hali. Aynı ayarı bulabilirsiniz. Kuruludur diye düşünüyorum fakat eğer değilse:

1656359713306.png

Ayrıca 86 öyle bir zarar vermese bile termal kısma derecesi olduğundan limit kabul ediyorum. 85W ile başlayan kart 70/60 diye düşüyor 86'ya dayanınca. Denedim. 115W'lık kartım 90W'ları gördü ve tutundu fanları kısınca.

MSI Dragon Center. Yeni haliyle MSI Center. Bunun sade ve gösterişsiz hali. Aynı ayarı bulabilirsiniz. Kuruludur diye düşünüyorum fakat eğer değilse:

Eki Görüntüle 1433923

Ayrıca 86 öyle bir zarar vermese bile termal kısma derecesi olduğundan limit kabul ediyorum. 85W ile başlayan kart 70/60 diye düşüyor 86'ya dayanınca. Denedim. 115W'lık kartım 90W'ları gördü ve tutundu fanları kısınca.
Hocam peki attığınız linkten driver kısmını mı seçmem gerek?

Geri
Yukarı