MSI GL63 8SD Sisteme RAM ve SSD Takviyesi

JustHoldMe

Decapat
Daha fazla  
Selamlar Technopat ailesi,

Öncelikle okumaya vakit ayırdığınız için şimdiden teşekkür ederim. Arkadaşlar, ben bilgisayarımı yaklaşık 2 ay kadar önce yurt dışından aldım (incelemek isteyenler için buyrun link: GL63 (8th Gen Intel® Core™ processor / GeForce® GTX 16 series) | Laptops - The best gaming laptop provider | MSI Global). O sıralar yeteri kadar param olmadığı için SSD ve RAM'den kısmak durumunda kaldım. Elime yavaş yavaş para geçmeye başladı, ben de önce hangisini alayım sorusunu kendime sormaya başladım; çözüm bulamayınca da sizlerin fikirlerini almayı mantıklı buldum.

İlk sorum şu, sizce önce SSD mi almalıyım yoksa RAM mi takviye etmeliyim?
(Almayı planladığım SSD: Adata Xpg Pro Asx8200pnp-512gt-c 3d Nand 512 Gb Nvme M.2 Ssd - n11.com)

İkinci sorum ise şudur ki eğer RAM almamı tavsiye ediyorsanız sizce 16 GB mı almalıyım, yoksa 32 GB mı?
(RAM olarak da HyperX Impact almayı düşünüyorum)

Not: Eğer benim planlamış olduğum ürünler yerine daha iyi olduğunu düşündüğünüz tavsiyeleriniz varsa paylaşmanız beni çok mutlu eder.

Not: İçinde şu an Kingston 8 GB DDR4 2666MHz RAM bulunmakta.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aldığınız GL63SD'de SSD yoksa ilk önceliğiniz SSD olmalı çünkü yazılımların yüklenmesinde müthiş bir hıza sahip olursunuz. Bellek olarak da 16GB HyperX Impact yeterli olur.

Önceliğiniz kesinlikle SSD olmalı. Bende GL63 serisi kullanıyorum ve tahminimce sizde de nwme SSD takmak için bir slot vardır. İlk işiniz o slotu doldurmak olmalı. Ram için ise eğer 8 gb ram tek parçaysa diğer ram slotunuz boş demektir ve oraya bir 8gb daha ekleyebilirsiniz -ki bu sizi oldukça iyi idare edecektir. Eğer 2x4gb ise ikisini de söküp yerine bir adet 16gb takmanızı tavsiye ederim. Daha sonra eksikliğini hissederseniz (ki hiç sanmıyorum), diğer slot boş kalır ve oraya da bir takviye yapma şansınız olur.

Önceliğiniz kesinlikle SSD olmalı. Bende GL63 serisi kullanıyorum ve tahminimce sizde de nwme SSD takmak için bir slot vardır. İlk işiniz o slotu doldurmak olmalı. Ram için ise eğer 8 gb ram tek parçaysa diğer ram slotunuz boş demektir ve oraya bir 8gb daha ekleyebilirsiniz -ki bu sizi oldukça iyi idare edecektir. Eğer 2x4gb ise ikisini de söküp yerine bir adet 16gb takmanızı tavsiye ederim. Daha sonra eksikliğini hissederseniz (ki hiç sanmıyorum), diğer slot boş kalır ve oraya da bir takviye yapma şansınız olur.
Çok teşekkür ederim değerli görüşlerinizi benimle paylaştığınız için. Dediğiniz gibi ssd almaya karar verdim ve konuda bahsettiğim ADATA XPG SX8200 512GB SSD'yi sipariş verdim. RAM konusunda da tek slot 8GB RAM'e sahibim, yalnız yanına bir 8GB daha alıp takviye etme konusunda şüphelerim var. Yani mevcut RAM ile uyumsuzluk vs. olur mu endişesi içerisindeyim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı