MSI GL63 ekran görüş açısına göre renk bozulması

Mertcan Tarkan

Hectopat
Öncelikle herkese merhaba;

Ben Mertcan Tarkan.

Technopat Youtube kanalınızda MSI marka dizüstü bilgisayarlar için detaylı incelemeler sunmuşsunuz. Teşekkürler, bu vesile ile Technopat Sosyal'e ulaştım.

Konuyu açma nedenime gelecek olursam; yaklaşık bir hafta önce aldığım MSI dizüstü bilgisayarıma hala alışamadım. Dizüstüm ile ilgili kafamı meşgul eden sorularım var.

Burada, şu sorularıma cevap bulabilirsem memnun olacağım; olabildiğince kısa ve anlaşılır yazmaya çalıştım ve imkanlar dahilinde yaşamış olduğum sorunları ve kafamdaki soruları buraya aktarmaya çalıştım. Zaman ayıracağınız için şimdiden çok çok teşekkür ederim.

[1] Paneli yaklaşık 20-25 derece öne doğru eğince, görüntü rahatsız edici derecede sarımtırak oluyor. Bu sarımtırak görüntü normal mi?
Bir önceki dizüstü bilgisayarımda 1920x1080 FuLL HD LED LCD Glossy Wedge panel vardı; her açıdan baktığımda bu şekilde renk bozulması hiçbir şekilde görmüyordum.

90 derece açı ile cepheden görüntü:

jggp7D.jpg

Ekranı öne doğru bükünce:

BaaNBQ.jpg

Ekranın ne kadar öne büküldüğünü görmek açısından:

oXXpMR.jpg

[2] Sistemin açılışı, çalışması çok yavaş. Zaman zaman aşırı disk kullanımları gözlemliyorum. Diski meşgul eden uygulamalar değişiyor (Bu, yeni açılan veya çalışan bir web tarayıcısı, dosya gezgini, üçüncü parti bir uygulama olabildiği gibi, aynı zamanda, arama, güvenlik merkezi, hızlı getirme gibi her hangi bir Windows hizmeti de olabiliyor.)

Bilgisayar Windows 10 kurulu olarak geldi. Norton ve bazı gerek duymayacağım yazılımları kaldırdım. Windows güncellemelerini yaptım. Aygıt yöneticisi vasıtasıyla internette sürücü yazılımlarını tek tek arattım ve güncelleme gerektirenleri güncelledim. MSI ürün destek sayfasından en son sürüm BIOS'u indirip prosedürdeki gibi güncelledim. Yine MSI destek sayfasından Sürücüleri ve Firmware yazılımlarının sürümlerini aygıt yöneticisinden ve yüklü uygulamalardan kontrol ederek gerekli olanları yükledim. Battery Calibration yazılımının son sürümünü indirip batarya kalibrasyonunu gerçekleştirdim. Windows hizmet ve arka plan uygulamaları, ayarlardaki gizlilik ile ilgili (telemetry vb) tek tek gözden geçirdim ve kullanmadığım veya ihtiyaç duymadığım tüm bileşenleri kapattım veya devre dışı bıraktım. Hakkında bilgi sahibi olmadığım hiçbir şeye müdahale etmedim.

[3] Disk kullanımını etkileyen ve sistem açılışı ve performansını etkileyen bu durum acaba HDD'den veya bağlantıları ile ilgili bir sorundan kaynaklı olabilir mi? Bir kaç kez aşağıdaki testleri tekrar ettim ama hep yakın yakına sonuçlar elde ettim. Bu değerler normal mi sizce? Sıralı okuma, sıralı yazmadan nasıl daha düşük olabiliyor? Bu değerleri nasıl yorumlamak gerekir.

(NOT: Windows başlatıldı, 10 dk beklendi, hiç bir uygulama açılmadan ve internet bağlantısı yok iken testler yapıldı.)

EmmN1B.jpg

System: Windows 1803 (İS Derlemesi 17134.556)
DISPLAY: 15.6" Full HD (1920x1080), 94% NTSC wide-view panel
STORAGE: 1TB 5400rpm HDD (WDC WD10SPZX)
Laptop modeli ve özelliklerine şu bağlantıdan bakabilirsiniz.

Test ettiğim görsel ise şudur:
V99NnB.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarınızda TN panel olduğundan gayet normal bir durum. TN panellerde direkt karşıdan bakmıyorsanız bahsettiğiniz durumla karşılaşırsınız. IPS panel olduğunda ise daha kaliteli görüntü alırsınız ve geniş açılardan ekranda bozulma olmaz.

Edit: sistemin hızlanması içinse SSD kullanmalısınız.

Bilgisayarınızda TN panel olduğundan gayet normal bir durum. TN panellerde direkt karşıdan bakmıyorsanız bahsettiğiniz durumla karşılaşırsınız. IPS panel olduğunda ise daha kaliteli görüntü alırsınız ve geniş açılardan ekranda bozulma olmaz.

Edit: sistemin hızlanması içinse SSD kullanmalısınız.
Hımmm peki.

Bu model bilgisayarın ekranı ve HDD modeli için pek inceleme internette göremedim.

Peki HDD için yazma ve okuma test değerleri nasıl?
HD tune benchmark testinde transfer değerlerinde ani düşmeler var ve crystaldiskmark okuma değerleri yazma değerlerine göre düşük. Tüm bunları nasıl yorumlamak gerekir? (SDD almayı düşünüyorum ama bilgisayarda sorun olmadığından da öncelikle emin olmak istiyorum. )

Edit: Konu başlığından HDD ile ilgili kısım kaldırılmış? Konu altında Moderatör düzenlemesi yazıyor; halbuki benim sorularım sadece bilgisayar paneli ile ilgili değil. Bu şekilde konu başlığı olunca, açmış olduğum konu haliyle eksik görünüyor.

Benim bilgisayarımda SSD takılmadan önce aşırı yavaş açılış kapanış, klasörlerin açılışı o kadar yavaştı ki oyunları söylemiyorum bile. Şuan 240 GB'lık bir SSD aldım sorunum çözüldü sende böyle yapabilirsin. Tabi senin M.2 slotun vardır M.2 slotlu bir SSD alman daha mantıklı.

Hımmm peki.

Bu model bilgisayarın ekranı ve HDD modeli için pek inceleme internette göremedim.

Peki HDD için yazma ve okuma test değerleri nasıl?
HD tune benchmark testinde transfer değerlerinde ani düşmeler var ve crystaldiskmark okuma değerleri yazma değerlerine göre düşük. Tüm bunları nasıl yorumlamak gerekir? (SDD almayı düşünüyorum ama bilgisayarda sorun olmadığından da öncelikle emin olmak istiyorum. )

Edit: Konu başlığından HDD ile ilgili kısım kaldırılmış? Konu altında Moderatör düzenlemesi yazıyor; halbuki benim sorularım sadece bilgisayar paneli ile ilgili değil. Bu şekilde konu başlığı olunca, açmış olduğum konu haliyle eksik görünüyor.
TN panellerin NTSC oranına göre kalitesi değişir. NTSC oranı ne kadat yüksekse okadar kalitesi artar. Piyasada genel anlamda %45 NTSC oranlı TN panelli aptoplar var ve bunlar kötü bir paneldir. %94 NTSC olanlar kalitelidir ama bir İPS ekran kalitesi kadar değildir.

HDD konusuna gelecek olursak. Win10 kullanıcıysanız eğer kesinlikle SSD kullanmanız gerekli. Win8 Win10 gibi işletim sistemleri piyasaya çıkmadan önce SSD teknolojisi ile denediği ve uyarlandığı için HDD lerde problem çıkarıyor. Genel olarakta bu problem %100 disk kullanımı şeklinde karşımıza çıkıyor. Buda özellikleri iyi olan bir bilgisayarın hantallaşmasına sebep oluyor. Bu problemin bir kaç yöntemle çözümü mümkün gibi görünsede pek fayda etmiyor. Kesin çözüm SSD eklemek laptoba. Malesef yeni yazılımlar ve teknolojiler bizleri bu tür ürünleri almaya zorluyor.

TN panellerin NTSC oranına göre kalitesi değişir. NTSC oranı ne kadat yüksekse okadar kalitesi artar. Piyasada genel anlamda %45 NTSC oranlı TN panelli aptoplar var ve bunlar kötü bir paneldir. %94 NTSC olanlar kalitelidir ama bir İPS ekran kalitesi kadar değildir.

HDD konusuna gelecek olursak. Win10 kullanıcıysanız eğer kesinlikle SSD kullanmanız gerekli. Win8 Win10 gibi işletim sistemleri piyasaya çıkmadan önce SSD teknolojisi ile denediği ve uyarlandığı için HDD lerde problem çıkarıyor. Genel olarakta bu problem %100 disk kullanımı şeklinde karşımıza çıkıyor. Buda özellikleri iyi olan bir bilgisayarın hantallaşmasına sebep oluyor. Bu problemin bir kaç yöntemle çözümü mümkün gibi görünsede pek fayda etmiyor. Kesin çözüm SSD eklemek laptoba. Malesef yeni yazılımlar ve teknolojiler bizleri bu tür ürünleri almaya zorluyor.
Herhangi bir parçanın ekranın arkasından yaptığı bir baskı sonucu veya ekranın arkasındaki bir montajdan veyahut imalattan kaynaklı bir arıza vb bir durum sınucu olabilir mi? Çünkü şu haliyle (eğer bu durum normalse) cidden bu gibi bir panele sahip ürünler çok kalitesiz. Resim ekledim ama telefondan çektim ve gerçekte bu görüntüden daha sarımtırak görünüyor.

bVVaYd.jpg

Ama cepheden bakınca hiç bir sorun yok.

dvva0V.jpg

Son düzenleme:
GL serisi MSI'ın giriş seviyesi laptoplarından biridir. Dolayısıyla kullanılan panelin de TN panel olması normal. Attığınız resimlerde sıkıntı yok, giriş seviyesi bir laptopun TN panelinin bu kalitede olması normaldir.

Herhangi bir parçanın ekranın arkasından yaptığı bir baskı sonucu veya ekranın arkasındaki bir montajdan veyahut imalattan kaynaklı bir arıza vb bir durum sınucu olabilir mi? Çünkü şu haliyle (eğer bu durum normalse) cidden bu gibi bir panele sahip ürünler çok kalitesiz. Resim ekledim ama telefondan çektim ve gerçekte bu görüntüden daha sarımtırak görünüyor.

bVVaYd.jpg

Ama cepheden bakınca hiç bir sorun yok.

dvva0V.jpg
Laptobunuzun renk gamutu %94 buda canlı ve renk doğruluğu yüksek anlamına gelir. Ama TN panel olduğu için görüş açıları kısıtlıdır. Sarı görünmesi masaüstüne ki ekran renklerinden kaynaklanabilir. Beyaz yada siyah masaüstü resmi ile baktığınızda nasıl bir görüntü elde ediyorsunuz?

Laptobunuzun renk gamutu %94 buda canlı ve renk doğruluğu yüksek anlamına gelir. Ama TN panel olduğu için görüş açıları kısıtlıdır. Sarı görünmesi masaüstüne ki ekran renklerinden kaynaklanabilir. Beyaz yada siyah masaüstü resmi ile baktığınızda nasıl bir görüntü elde ediyorsunuz?
Arka planı salt siyah yaparak 10 sn'lik kısa bir video çektim. Klavye aydınlatmaları kapalı.
Aslında daha 4. saniyede ekran değişiyor ama gece olduğu için ve telefondan çekim olduğu için tam görülmüyor.

(Bu arada, video neden ters yüklenmiş anlamadım.)

Arka planı salt siyah yaparak 10 sn'lik kısa bir video çektim. Klavye aydınlatmaları kapalı.
Aslında daha 4. saniyede ekran değişiyor ama gece olduğu için ve telefondan çekim olduğu için tam görülmüyor.

(Bu arada, video neden ters yüklenmiş anlamadım.)

Ekranının normal dostum. Klasik TN panel belli bir açıdan sonra görüş gidiyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı