MSI GL63 ekran görüş açısına göre renk bozulması

Ekranının normal dostum. Klasik TN panel belli bir açıdan sonra görüş gidiyor.
Benim durum çok farklı, cepheden 90 dere açıyla ekrana bakarken bile açık renkler çok açık, koyu renkler çok koyu görünüyor. Öne doğru ekranı bükünce aniden, sanki ekrandan sarı ışık fışkırıyor. Ekranı arkaya doğru bükünce ise aniden kararıyor, geçişler çok keskin. Cepheden dikey eksende oynama yapmadan yanlara doğru bakışta hafif hafif matlaşıyor, olması gerektiği gibi.
Youtube'dan da NTSC Wide-View vs IPS-Level vs IPS ekran karşılaştırmalarına baktım, geçişler yavaş oluyor yani benimki gibi keskin bir şekilde bir anda olmuyor. Şöyle de bir durum var: ekran bir süre sonra anormal bir biçimde gözlerimi yoruyor, kurutuyor. Sanki güneşe bakıyormuşum da gözlerimi kısma gereği hissine kapılıyormuşum gibi; parlaklığı düşürmek de işe yaramıyor.
Bir de çalıştırılabilir Linux sistem üzerinden bilgisayarı başlatmayı deneyip test edeceğim. Değişen bir şey olur mu bakıp göreceğim artık.

Bu arada, konuya ilgi gösteren herkese çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
MSI True Color'da hangi seçeneği kullanıyorsunuz?

366860

Aynı şekilde Dragon Center uygulamasından da ayarlayabilirsiniz.

366862

Live ubuntu-18.04.1-desktop-amd64 USB üzerinden sistemi başlattım; bahsettiğim sorunlar fark edilir derecede azaldı yalnız görüntü sürücüleri yüklü olmadığı için renk ve doygunluk inanılmaz derecede kötüydü. Bilmiyorum ekran görüş açısına göre renk bozulmasında belki Dragon Center'ın etkisi vardır veya belki de Windows 10'un; emin değilim.
MSI True Color'da hangi seçeneği kullanıyorsunuz?

Eki Görüntüle 366860

Aynı şekilde Dragon Center uygulamasından da ayarlayabilirsiniz.

Eki Görüntüle 366862
MSI True Color bende yüklü değil; MSI ürün destek sayfasında da yer almıyor.
Dragon Center'da Standart ve Movie modlarını kullanıyordum. Office seçeneği bana biraz daha sağlıklı geldi.
TrueColour 2 yazılımını şu linkten indirdirip kurdum. Gerçekten gelişmiş bir arayüzü var.
Dragon Center profil arayüzünden RGB'yi kapalı konuma getirdim. Erişim açısından kolay olsun diye MSI True Color kısayolunu Dragon Center arayüzüne ekledim. Masaüstü uygulaması ile birlikte şimdilik bu şekilde çalışıyor gibi görünüyor. Görüş açısındaki sarımtıraklık değişmese de en azından ekranın rahatsız edici etkisi nispeten azaldı diyebilirim.

7aarQN.png

True Color aracını gösterdiğin için teşekkür ederim. @Eryd 👍

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı