MSI GL65 Leopard 10SCXR nasıl kullanılmalı?

Nacttemhem

Hectopat
Yer
Temennim cennet
Arkadaşlar dün 6970TL'ye bu laptopu satın aldım. Şu an fiyatı epey arttı. Sağ olsun, bir arkadaş indirimde diye burada paylaşım atınca fark ettim öyle aldım.
MSI GL65 Leopard 10SCXR-032XTR Intel Core i5 10300H 8GB Fiyatı
İlk kez laptop kullanacağım ve size sorum işe şunlar olacak:
1-Laptopu uzun ömürlü bir şekilde kullanabilmek için nasıl kullanmalıyım?
2-şarjda iken oyun oynamak batarya ömrünü kısaltır mı veya bilgisayara zarar verir mi?
3-Yatağa koyup veya dizimizde laptopu çalıştırmak alt tarafı kapalı kalacağından ısınma sorunu, tozlanma yapar mı?
4-Bilgisayarı tasarruf modunda mı performans modunda mı kullanmalıyım?
5-Son olarak RAM ve SSD eklemesi yapacağım. MSI laptoplarda kendim açıp takmaya çalışsam garantisi gider mi?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

1- Diğer maddeler bunu cevaplar nitelikte.
2- Bataryası %99 ihtimalle çıkmıyor zaten. Oyun oynarken bataryada kullanın. Onun dışında dolunca çıkartın, %15-20 seviyelerinde şarja takın. Hatta mümkünse %90-95 seviyelerinde şarjı kesin.
3- Dizindeyken ya da yataktayken oyun oynamanı tavsiye etmem. Dizi/film izleme, surfing gibi şeyler sırasında performans gerekmeyeceği için sorun olmaz. Ama tabii ki de düzgün hava alamayacağı için ısınır.
4- İkisi de değil. Dengeli mod genel olarak yeterli. Gerektiğinde gücü artırır, gerekmediğinde keser.
5- MSI gitmez diyor. Yine de ServisPoint'e mail at ve bunu belgele. Ben SSD taktıktan sonra kamerası bozulduğu için garantiye yolladığımda garanti mührünün yenisini takmışlardı. Sonra onu bozup RAM taktım. Sonrasında garanti yolu gözükmedi şimdilik. Ama SSD'yi takmadan önce MSI Forum'da teyit ettim. ServisPoint'e sorup sormadığımdan emin değilim.

1- Diğer maddeler bunu cevaplar nitelikte.
2- Bataryası %99 ihtimalle çıkmıyor zaten. Oyun oynarken bataryada kullanın. Onun dışında dolunca çıkartın, %15-20 seviyelerinde şarja takın. Hatta mümkünse %90-95 seviyelerinde şarjı kesin.
3- Dizindeyken ya da yataktayken oyun oynamanı tavsiye etmem. Dizi/film izleme, surfing gibi şeyler sırasında performans gerekmeyeceği için sorun olmaz. Ama tabii ki de düzgün hava alamayacağı için ısınır.
4- İkisi de değil. Dengeli mod genel olarak yeterli. Gerektiğinde gücü artırır, gerekmediğinde keser.
5- MSI gitmez diyor. Yine de ServisPoint'e mail at ve bunu belgele. Ben SSD taktıktan sonra kamerası bozulduğu için garantiye yolladığımda garanti mührünün yenisini takmışlardı. Sonra onu bozup RAM taktım. Sonrasında garanti yolu gözükmedi şimdilik. Ama SSD'yi takmadan önce MSI Forum'da teyit ettim. ServisPoint'e sorup sormadığımdan emin değilim.
Cevabınız için teşekkür ederim. Özellikle 5. cevap benim için çok önemliydi. Dediğiniz gibi mail atmadan yapmayacağım herhangi bir işlem.

1. gerektiği zaman bakımlarını yap.
2-4. oyun oynarken sarja takıp ardından yüksek performans yapın. Diğer hallerde sarjdan çıkarın dengeli koyun güç ayarını.
3. ısınır ama çok ısıncağını sanmam.
5. bilmiyorum.

Laptopu prize takılı kullanın oyun oynarken. Hem işlemci hem ekran kartı frekans kıstığından bataryada iyi bir performans elde edemezsiniz. Ayrıca yeni nesil cihazlarda şarj %90 civarlarına ulaştığında batarya devre dışı kalıp cihaz gücü direkt prizden alıyor. Batarya bir nevi UPS görevi görüyor yani. Prize takılı iken cihazın yüksek performansta olduğundan emin olun. Dengeli ya da pil tasarrufu modunda işlemciniz frekans kısacağından FPS kaybı yaşayacaksınız. Diz, yorgan gibi kumaş yüzeylere koymaktan kaçının. Hava kanalları kapanacak ve tozlanma olacaktır. Sert ve düzgün bir yüzeyde kullanmaya dikkat edin. İyi forumlar.

5.sorunun cevabi

Merhaba,

MSI olarak, kullanıcıların RAM / SSD / HDD terfilerini kendilerinin yapmasını önermemekteyiz. Fakat kullanıcılar yine de RAM / SSD / HDD terfilerini kendileri yapmak isterlerse, cihazın alt kapağının açılması cihazı garanti dışı bırakmayacaktır. Montaj ücreti 35$+KDV’dir.

MSI garanti politikaları gereği aşağıdaki durumlarda MSI garanti içi onarım talebini red etme hakkını saklı tutar.

1. MSI’a ait olmayan hiçbir parça MSI garantisi altında değildir.

2. İşlem esnasında cihaza herhangi bir zarar verilmesi (Donanım ve/veya Yazılım olarak) durumunda ve/veya terfi yapılan parçanın oluşturabileceği sorun ve şikayetler kapsamında, MSI garantisi geçerli olmayacaktır.

Yukarıdaki maddelerden herhangi biri söz konusuysa, kullanıcılar cihazını ücret ödeyerek tamir ettireceklerdir.

Bilginizi rica ederiz,

Saygılarımızla,

Alıntılanan metni göster
Laptopun bataryasının daha uzun gitmesi için Dragon Center uygulaması uzerinden şarj ayarı genellikle %80 seç ve haftada birkaç defa laptopu şarjda kullanarak %30-40'lara kadar düşürup tekrar şarj et bir de laptopu kapattigin zaman ilk olarak adaptörün fişini prizden çek sonra kabloyu laptoptan çıkar direk voltaj kesilmemesi için laptopu acarken de ilk önce kabloyu laptopa takmani sonra adaptörün fişini prize takmani öneririm.

Arkadaşlar dün 6970TL'ye bu laptopu satın aldım. Şu an fiyatı epey arttı. Sağ olsun, bir arkadaş indirimde diye burada paylaşım atınca fark ettim öyle aldım.
MSI GL65 Leopard 10SCXR-032XTR Intel Core i5 10300H 8GB Fiyatı
İlk kez laptop kullanacağım ve size sorum işe şunlar olacak:
1-Laptopu uzun ömürlü bir şekilde kullanabilmek için nasıl kullanmalıyım?
2-şarjda iken oyun oynamak batarya ömrünü kısaltır mı veya bilgisayara zarar verir mi?
3-Yatağa koyup veya dizimizde laptopu çalıştırmak alt tarafı kapalı kalacağından ısınma sorunu, tozlanma yapar mı?
4-Bilgisayarı tasarruf modunda mı performans modunda mı kullanmalıyım?
5-Son olarak RAM ve SSD eklemesi yapacağım. MSI laptoplarda kendim açıp takmaya çalışsam garantisi gider mi?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba ben de şu anda almayı düşünüyorum da laptoptan memnun musunuz acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar, aynı laptop bende de var. Alalı 4 gün oldu. Çok araştırma yaptım ve batarya için nasıl kullanım yapmam gerektiğini biliyorum. Siz pilde ne kadar süre kullanabiliyorsunuz? Ben 1 saat ile 1buçuk saat kullanabiliyorum. Bu süre 6 hücreli 41WH pil için bana az geliyor. Sizde de süre bu şekilde mi?

Bu laptobu kullanan varsa tam yükte işlemci sıcaklığı kaç derece oluyor? Bir arkadaşım 2 hafta önce aynı bilgisayardan aldı, işlemci 99 derecede çalışıyor dedi.

Geri
Yukarı