MSI GL65 Leopard Pump-Out durumu

Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Öncelikle hepinize merhaba. GL65 Leopard 10SDR ürününe sahibim. i7 10750H ve GTX1660Ti ekran kartı bulunuyor. Sorun ekran kartında değil. Üstündeki die büyük olduğundan soğutma ve termal macun atma sorunu(pump-out etkisi) olmuyor ekran kartında. Ancak işlemciye gelirsek oldukça küçük bir dikdörtgen die üzerinde Cooler Master MasterGel Maker ile yayarak da çizgi şeklinde de nokta şeklinde de termal macun uygulasam bir şekilde bunu işlemci atıyor. Ve bu durum ayda bir oluyor yani maksimum 1 ay götürüyor macun. 1 Ay boyunca sentetik testte oyunda şunda bunda 75-80dereceyi geçmiyor, macun görevini fazlasıyla iyi görüyor, 1 ay bitiverince bir daha 95 dereceden inmeme sorunu baş gösteriyor. Sorum ve aslında sorunum şu: Pump-out yapmayan macun veya sürme yöntemi var mı? Bundan nasıl kurtulabilirim? Çünkü böyle güzel soğutma performansı olan laptopta macun gibi bir değişken yüzünden düşük performans almak istemiyorum.
Not:
  • Tüm bahsettiğim testler oyunlar turbo fan modu açıkken yapıldı.
  • Ayrıca CPU -105mV undervolt değerinde yani çoğu insanın uyguladığı güvenli eşiğin de altında bir undervolt olmasına karşın işlemci adeta yanıyor. Sistemin soğutma performansı çok güzel. Boru sayısı fazla, macun tazeyken Cinebench R23 testinde bile 90 dereceyi geçmiyor. Lakin bu durum 1 ay sonra GTA V açılırken bile 95 dereceye çıkmakla sonlanıyor. İşlemci bunun sonucunda gücünü aşağı çekiyor.
  • Daha önce Zalman STC-8 ve Cooler Master MasterGel Maker kullandım. Maker hala bir miktar duruyor ancak pek dayanacak gibi değil.
  • Bahsettiğim gibi uygulama şeklimde de hata yok az yapıp şerit halinde de uyguladım çok koyup üzerine de yaydım başlarda bezelye yöntemiyle yapıyordum ancak die açık olduğu ve ısı dağıtıcı olmadığı için her noktanın eşit macunlanması gerektiğini okudum ondan beri yayarak kullanıyorum.

Birçok macun kullandım ve kullandıklarım arasından en uzun süre verimlilik vereni Thermal Grizzly Kryonaut oldu. Bloka hasar verdiği yönünde paylaşımlar var ancak ben böyle bir şeye rastlamadım son 2 yıldır bunu kullanıyorum.

merhaba hocam aynı leptopa sahibim nasıl undervolt yapabildiniz ?
Hocam MSI BIOS üzerinden yapmaya izin veriyor. Aşağıdaki linkten yaptım ben de. -100mV bende çalıştı ancak her silikon farklı yanıt veriyor bu işleme. -60 veya 80 ile başlamanızı öneririm
Bu BIOS ayarları çok kritik sonuçlara yol açabileceğinden dikkatli kullanmanızı öneriyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam MSI BIOS üzerinden yapmaya izin veriyor. Aşağıdaki linkten yaptım ben de. -100mV bende çalıştı ancak her silikon farklı yanıt veriyor bu işleme. -60 veya 80 ile başlamanızı öneririm
Bu BIOS ayarları çok kritik sonuçlara yol açabileceğinden dikkatli kullanmanızı öneriyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Teşekkür ederim, denedim bu yolu da ancak ayar yapıp "save&exit" kısmına tıkladığım anda biostan atıp terkar başlıyor pc. 2-3 kere denedim ancak yapamadım.

Birçok macun kullandım ve kullandıklarım arasından en uzun süre verimlilik vereni Thermal Grizzly Kryonaut oldu. Bloka hasar verdiği yönünde paylaşımlar var ancak ben böyle bir şeye rastlamadım son 2 yıldır bunu kullanıyorum.
Thermal Grizzly Kryonaut Extreme macun da çok iyi iş yapabilir izlediğim testlerde sıvı-metal macundan sonra en iyi değerleri veren macun. tabi değerler sistemden sisteme değişcektir.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim, denedim bu yolu da ancak ayar yapıp "save&exit" kısmına tıkladığım anda biostan atıp terkar başlıyor pc. 2-3 kere denedim ancak yapamadım.

Thermal Grizzly Kryonaut Extreme macun da çok iyi iş yapabilir izlediğim testlerde sıvı-metal macundan sonra en iyi değerleri veren macun. tabi değerler sistemden sisteme değişcektir.
Ayarları yaptıktan sonra F10 ile kaydedip çıkmanız gerekiyor. Bende de aynı BIOStan atma sorunu oluşuyordu ben o şekilde çözdüm.
Kryonaut ve MasterGel Maker macunların ikisinin çok kıyaslandığını ve bazı yabancı sitelerde MasterGel Maker'ın daha uzun süre değiştirmeden gittiğinin söylendiğini gördüm. Ama bu macun bitince onu alıp denerim teşekkürler.

Ayarları yaptıktan sonra F10 ile kaydedip çıkmanız gerekiyor. Bende de aynı BIOStan atma sorunu oluşuyordu ben o şekilde çözdüm.
Kryonaut ve MasterGel Maker macunların ikisinin çok kıyaslandığını ve bazı yabancı sitelerde MasterGel Maker'ın daha uzun süre değiştirmeden gittiğinin söylendiğini gördüm. Ama bu macun bitince onu alıp denerim teşekkürler.
teşekkür ederim hocam. deniyorum hemen :)

teşekkür ederim hocam. deniyorum hemen :)
Denedim ancak leptop açılıp tekrar kapandı ve ayar kaydedilmedi. Sanırım bu ayarı hiç yapamayacağım. Sağlık olsun ..

Son düzenleme:

Bugün Cooler Master CryoFuze alıp denedim. Cinebench R23 testinde dahi 88 dereceyi geçmedi işlemci. (-105mV undervolt uygulanmış halde)
CryoFuze oldukça viskoz geldi bana. Yaymak zordu. 0.7Ml için yüksek fiyat ancak performansı muazzam. Kryonaut hakkında daha önce baktığım sitelerde MasterGel Maker'dan daha kısa sürede pump-out yaşandığını söylüyorlardı. Bu kez 14W/m-K değerli macunla deniyorum. Umarım yine pump-out yaşamam.

Bugün Cooler Master CryoFuze alıp denedim. Cinebench R23 testinde dahi 88 dereceyi geçmedi işlemci. (-105mV undervolt uygulanmış halde)
CryoFuze oldukça viskoz geldi bana. Yaymak zordu. 0.7Ml için yüksek fiyat ancak performansı muazzam. Kryonaut hakkında daha önce baktığım sitelerde MasterGel Maker'dan daha kısa sürede pump-out yaşandığını söylüyorlardı. Bu kez 14W/m-K değerli macunla deniyorum. Umarım yine pump-out yaşamam.
Hocam macunu kullanıp gözlemlerini yazar mısın ? Bende macunu değiştirdim ancak markasını bilmiyorum şuan sıcaklık değerlerim normal seyrediyor , daha önceki bakım yaptırdığım yer macunu kalitesiz kullanmış bu yüzden sıcaklık değerlerim yüksekti . Senin yaptığın gözleme göre 1-2 ay içerisinde macunu tekrar değiştirmeyi düşünüyorum .

Hocam macunu kullanıp gözlemlerini yazar mısın ? Bende macunu değiştirdim ancak markasını bilmiyorum şuan sıcaklık değerlerim normal seyrediyor , daha önceki bakım yaptırdığım yer macunu kalitesiz kullanmış bu yüzden sıcaklık değerlerim yüksekti . Senin yaptığın gözleme göre 1-2 ay içerisinde macunu tekrar değiştirmeyi düşünüyorum .
1 hafta sonra deneyimlerim oldukça pozitif, performans kaybı, 90 dereceye çıkma gibi bir durum asla yok, ama bildiğiniz gibi her macun böyle. CryoFuze oldukça rijit, katı bir formdaydı. Birçok kişi bunun sorun teşkil ettiğini söylemiş, yaymak zor demiş ancak ben yanında gelen spatulayla oldukça homojen, ince tabaka halinde dağıttım. Katı olması pump-out açısından güven verici bana kalırsa. Yer değiştirmesinin az olacağını düşünüyorum. İlk haftadaki gözlemlerim de bunu destekler nitelikte. Gelişme olursa paylaşırım.

Hocam CryoFuze bile dışarı taşmış işlemciden. Çareyi sıvı metalde buldum. Bugün uyguladım, sıcaklıklar Cinebench R23 testinde 79 80 civarından yukarı çıkmıyor. Sıvım metal olduğu için durumun tersine döneceğini zannetmiyorum ancak gözlemlerimi paylaşırım. CryoFuze gerçekten katı ve taşmayacak bir yapıdaydı ama o bile taştıysa silikon bazlı macunlardan uzak durmak gerekiyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı