MSI GP66 11UG-046XTR vs MSI 15 A5EFK-007TR

Uyarın için teşekkür ederim hocam düzenledim. Yorumun için de ayrıca teşekkür ederim. Peki ısınma konusuna ve ömür konusunda ne düşünüyorsun? AMD 7nm daha az ısındığını okuyorum.

11. nesil Intel işlemciler de nihayet 10 nm SuperFin üretimine düştükleri için çok ısınmıyorlar. Delta tasarım gereği ince bir ürün olduğu için tam yükte ısınması normal ama kesinlikle performans düşüşü olmayacaktır. GP66 Leopard kasa sebebiyle soğutma tarafında daha güçlü. Birde NVIDIA ekran kartları daha az ısınıyor. 5900HX kas gücü tarafında daha iyi bir işlemci normalde ancak dediğim optimizasyon olayı mevcut. Ömür konusunda bir fark olmayacaktır ikisi de uzun ömürlü bir ürün. Eğer GP66'yı çantamda taşımak benim için sorun olmaz, boyutları da abartı değil diyorsanız Leopard öneririm.

Ayrıca bağımsız yapımcıların oyunlarını oynamıyorsanız ve belli ki bütçeniz de fazla. Almışken en iyisini almak istiyorsanız kesinlikle yeni çıkan M1 Pro Macbook'lara bir bakın.

Taşınabilirlik ve kullanım süresi sizin için önemliyse MSI Delta 15'i tercih edin. Bu benim render farmım olacak benim için tek önemli şey performans diyorsanız GP66.

Adobe programları Intel optimizasyonlu doğru ancak 5900HX işlemciye sahip cihazlar PugetBench'in Photoshop testinde çok benzer sonuçlar verebiliyor. Örneğin burada 5800H'e sahip HP Omen 841 alırken, 11800H'e sahip Acer Helios 300 875 alıyor;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kısacası bu kadar üst düzey bir işlemcide arada olan fark göz ardı edilebilir. Sizi AMD olduğu için cihaz yarı yolda bırakmaz.
Hocam çok teşekkür ederim uğraşıp ektra bilgiler vermişsiniz. Öyle çok bi mimar gibi yoğun yüksek gereksinimli renderlar yapmıyorum. Benim işim illustrator ve photoshopla oluyor genelde.
11. nesil Intel işlemciler de nihayet 10 nm SuperFin üretimine düştükleri için çok ısınmıyorlar. Delta tasarım gereği ince bir ürün olduğu için tam yükte ısınması normal ama kesinlikle performans düşüşü olmayacaktır. GP66 Leopard kasa sebebiyle soğutma tarafında daha güçlü. Birde NVIDIA ekran kartları daha az ısınıyor. 5900HX kas gücü tarafında daha iyi bir işlemci normalde ancak dediğim optimizasyon olayı mevcut. Ömür konusunda bir fark olmayacaktır ikisi de uzun ömürlü bir ürün. Eğer GP66'yı çantamda taşımak benim için sorun olmaz, boyutları da abartı değil diyorsanız Leopard öneririm.
Tavsiyelerinizi göz önünde bulunduracağım hocam. Tüm yazdıklarınız için teşekkür ederim. 🙏
Ayrıca bağımsız yapımcıların oyunlarını oynamıyorsanız ve belli ki bütçeniz de fazla. Almışken en iyisini almak istiyorsanız kesinlikle yeni çıkan M1 Pro Macbook'lara bir bakın.
Ya açıkçası macbook ilgimi çekmiyor değil. Fakat ben bilgisayarda her türlü yazılımı denemeyi seven yeniliklere açık biriyim. Sürekli kurcalarım format atarım vs. Bir de mevzu oyun oyunca macbookları direkt eliyorum. İlerde imkanım olursa bir tane de macbook alıp starbucksta oturucam ama 😅

Yine de tavsiyeniz için teşekkür ederim.

Hocam çok teşekkür ederim uğraşıp ektra bilgiler vermişsiniz. Öyle çok bi mimar gibi yoğun yüksek gereksinimli renderlar yapmıyorum. Benim işim illustrator ve photoshopla oluyor genelde.

Tavsiyelerinizi göz önünde bulunduracağım hocam. Tüm yazdıklarınız için teşekkür ederim. 🙏

Ya açıkçası macbook ilgimi çekmiyor değil. Fakat ben bilgisayarda her türlü yazılımı denemeyi seven yeniliklere açık biriyim. Sürekli kurcalarım format atarım vs. Bir de mevzu oyun oyunca macbookları direkt eliyorum. İlerde imkanım olursa bir tane de macbook alıp starbucksta oturucam ama 😅

Yine de tavsiyeniz için teşekkür ederim.

Özellikle Photoshop ve Illustrator kullanıyorsanız kesinlikle bir daha düşünün M1 Pro çipli bir Macbook'u. Ürünün zaten muadili yok ve fiyatı dudak uçuklatıcı rakamlarda değil (Özellikle yurtdışından alma imkanınız olursa). Ülkemizde base modeli 23 bin lira civarı bir rakam üzerinden satışa sunuldu yani MSI Delta ile benzer bir fiyata gelecektir.
  • Ekranı %100 RGB, DCI-P3, fabrikada kalibre edilmiş ve 120 Hz.
  • Eski M1 çip zaten tek çekirdek performansında şu an en iyiydi ve Photoshop, Illustrator gibi uygulamalarda çok iyi performans sunuyordu. Yeni M1 Pro ve M1 Max çipler bu performansı geliştirmek ile kalmadı üzerine Intel'in çiplerinden %40 daha az enerji harcıyorlar.
  • M1 çipli Macbook'lar termal performansta rakipsiz gerçekten kucağınıza koyunca soğukluğundan şikayet ediyorsunuz.
  • Ağırlığı 1.6 Kg ve 21 saatlik kullanım ömrü var. 21 saatlik bir batarya zaten başlı başına inanılmaz ve üzerine fişe takılı değilken tam performans sunuyor.
  • Bunun dışında 1080p Webcam, çok iyi hoparlörler, dünya standardı malzeme kalitesi vb. konuş konuş bitmeyecek artılara sahip.
Bu yeni çipler ile Apple gerçekten Intel ve AMD'yi silip süpürdü. İncelemelerine bakın biraz gerçekten şu an bu cihaz yeni bir standard yarattı. Aynı fiyata alıcağınız cihazın size tek artısı Windows olması olucaktır. Ancak tabi bağımsız yapımcıların oyunlarını vs. oynamayı seviyorsanız macOS sizin için uygun olmayabilir.

Geri
Yukarı