MSI GS65 Stealth ısınma sorunu

Pimienta

Hectopat
Yaklaşık 1 önce aldığım GS65 9SE RTX2060 i7 9750 işlemcili bir laptop. PUBG'de orta düzey ayarlarda işlemci Dragon Center'da ne kadar 94-95 derece civarını gösterse de Intel xtu üzerinden pik değeri 100 dereceye kadar çıktı. Aşırı derecede FPS droplar yaşıyorum ve işlemci sıcaklık dolayısıyla devamlı thermal thorttle olması sebebiyle frekanks değerlerini de 2.50-3.0 arasına kadar cache değerleri 1.0'a kadar düşüyor. Ekran 144 Hz olmasına rağmen adeta 40-50 HZ veriyormuş gibi utana sıkala hadi oyna diyor laptop resmen. Bu arada bu sıcaklıkları fankar cooler Boost'tayken gözlemliyorum. Undervolt yaptığım zamanda aşırı derece performans düşüyor. Laptop geçen senenin modeli acaba macunların kurumuş olma ihtimali var mı? Tam da yasak geldiği vakitte deneme şansın buldum. Sizce ne yapılmalı? Kullanan arkadaşların fikirleri, gördüğü değerleri aktarabilirse sevinirim.

1 senedir kullanıyorsanız macun değişimi şart. Undervolt ayarlarınız nasıl? Normalde işlemciye undervolt uygulanması sonucu 95 derecelerden 82-83 derecelere inmesi gerekir CPU sıcaklığının. Bu da işlemcinin sürekli turbo frekans değerinde kalmasını destekler ve performans artar. Undervolt'u nasıl ve ne derecede uyguladığınızı yazarsanız bakabiliriz duruma.

1 Senedir kullanıyorsanız macun değişimi şart. Undervolt ayarlarınız nasıl? Normalde işlemciye undervolt uygulanması sonucu 95 derecelerden 82-83 derecelere inmesi gerekir CPU sıcaklığının. Bu da işlemcinin sürekli Turbo frekans değerinde kalmasını destekler ve performans artar. Undervolt'u nasıl ve ne derecede uyguladığınızı yazarsanız bakabiliriz duruma.

Yanlış izah ettim sanırım. Laptop geçen senenin modeli ben alalı yaklaşık 20 gün kadar oldu yani aktif olarak 20 gündür kullanılıyor tabii eğer benden önce kullanan olmadıysa :) undervolt ile 75 derecelere kadar düşüyor gayet güzel ama performansta düşüyor orantılı şekilde. Geldi geleli bir türlü ısınamadım laptopa Premium bir laptop alalım kafamız rahat olsun arkamıza bakmayalım dedim, dün render programı kurarken bile 3 defa ard arda kısa süreli donma yaşadım iyice soğuttu kendinden beni. Artık üretimde bir sıkıntı olduğuna dahi inaniyorum, ürün 20K civarlarındaydı ben 13K gibi bir fiyata aldım belki de onun getirdiği bir şüphe.

Yanlış izah ettim sanırım. Laptop geçen senenin modeli ben alalı yaklaşık 20 gün kadar oldu yani aktif olarak 20 gündür kullanılıyor tabii eğer benden önce kullanan olmadıysa :) undervolt ile 75 derecelere kadar düşüyor gayet güzel ama performansta düşüyor orantılı şekilde. Geldi geleli bir türlü ısınamadım laptopa Premium bir laptop alalım kafamız rahat olsun arkamıza bakmayalım dedim, dün render programı kurarken bile 3 defa ard arda kısa süreli donma yaşadım iyice soğuttu kendinden beni. Artık üretimde bir sıkıntı olduğuna dahi inaniyorum, ürün 20K civarlarındaydı ben 13K gibi bir fiyata aldım belki de onun getirdiği bir şüphe.
Hocam undervoltla nasıl perfonmans düşüyor? İşlemci ısınmadığı için frekans düşürmez. Bu sayede perfonmansın artması gerekmiyor mu?

Hocam undervoltla nasıl perfonmans düşüyor? İşlemci ısınmadığı için frekans düşürmez. Bu sayede perfonmansın artması gerekmiyor mu?

-0.125 cache ve Core değerlerinde biraz kullandım frekanslar 4 GHz'e kadar çıkıyor ve yeterli bir performans benim için ama nedense performansta düşüklük yaşıyorum. -0.150'lere kadar çektim herhangi bir şekilde mavi ekran hatasıda almadım cinebech aifa gibi programlardan kontrol ettim yük altında 78 derece Max. Hiç geçmedi ama bir sıkıntk var çözemedim. PUBG oynarken bile minik minik donmalae yaşıyorum çok anlık saliselik resmen mouse sol tuşu basmıyor ard arda kullanınca minik donmalardan kaynaklı olduğunu zannediyorum. Bu arada undervolt için önce xtu’yu kullandım sıcaklık olarak çok etkilemedi sonrasında ThrottleStop ile ayarlama yaptığım zaman derecelerde bu kadar düşüş gördüm. Ayrıca undervolt ilk defa gerek duydum dolayısıyla ilk defa yapıyorum fakat iyice araştırıp yurt dışı forumlardan da aynı şekilde bu model laptop kullanan insanların ayarlarını göz önünde tutup referans alarak yaptım ama ona rağmen anlayamadığım bir problem var. Çok daha performanslı olması gerektiğine inanıyorum böyle bir laptopun.

-0.125 cache ve Core değerlerinde biraz kullandım frekanslar 4 GHz'e kadar çıkıyor ve yeterli bir performans benim için ama nedense performansta düşüklük yaşıyorum. -0.150'lere kadar çektim herhangi bir şekilde mavi ekran hatasıda almadım cinebech aifa gibi programlardan kontrol ettim yük altında 78 derece Max. Hiç geçmedi ama bir sıkıntk var çözemedim. PUBG oynarken bile minik minik donmalae yaşıyorum çok anlık saliselik resmen mouse sol tuşu basmıyor ard arda kullanınca minik donmalardan kaynaklı olduğunu zannediyorum. Bu arada undervolt için önce xtu’yu kullandım sıcaklık olarak çok etkilemedi sonrasında ThrottleStop ile ayarlama yaptığım zaman derecelerde bu kadar düşüş gördüm. Ayrıca undervolt ilk defa gerek duydum dolayısıyla ilk defa yapıyorum fakat iyice araştırıp yurt dışı forumlardan da aynı şekilde bu model laptop kullanan insanların ayarlarını göz önünde tutup referans alarak yaptım ama ona rağmen anlayamadığım bir problem var. Çok daha performanslı olması gerektiğine inanıyorum böyle bir laptopun.
Oyun içi frekans değerlerini gözleyin. Core Boost açık mı? Oyun içi frekans değerleri önemli bu noktada.

Hocam o GS Stealth serisinin kasası incedir ve sıcaklığı hissedersiniz belli bir zaman sonra. Soğutucu veya turbo fan modunu açarak kullanmanızı tavsiye ederim.

Oyun içi frekans değerlerini gözleyin. Core Boost açık mı? Oyun içi frekans değerleri önemli bu noktada.

Nereden kontrol edebilirim açık olup olmadığını acaba?
Hocam o GS Stealth serisinin kasası incedir ve sıcaklığı hissedersiniz belli bir zaman sonra. Soğutucu veya Turbo fan modunu açarak kullanmanızı tavsiye ederim.

Oyuna veya render almaya başladığım an itibaryle sıcaklık 1 dakika içerisinde 95'lere geliyor hocam zaten başta bahsettiğim gibi cooler bostta olmasıma rağmen.
Dalgalanmaların hepsi throttling CPU paket sıcaklığıda devamlı 70-85 arası oynadığım oyun League of Legends. Cpu kullanımı max %32, xtuda yalnızca core ve cache değerlerini -0.135 yapılmış hali.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    1,5 MB · Görüntüleme: 57
Son düzenleme:
Nereden kontrol edebilirim açık olup olmadığını acaba?

Oyuna veya render almaya başladığım an itibaryle sıcaklık 1 dakika içerisinde 95'lere geliyor hocam zaten başta bahsettiğim gibi cooler bostta olmasıma rağmen.
Dalgalanmaların hepsi throttling CPU paket sıcaklığıda devamlı 70-85 arası oynadığım oyun League of Legends. Cpu kullanımı max %32, xtuda yalnızca core ve cache değerlerini -0.135 yapılmış hali.
Yaklaşık bir ay olmuş.Son durum nedir? Sorunu çözebildiniz mi ?

Yeni konular

Geri
Yukarı