MSI GT70 Ekran Kartı Değiştirme ve Fan Sorunu

Sefa44

Decapat
MSI GT70 ONC marka laptop kullanıyorum. Ekran kartı ise Nvidia GTX 670m 2 GB. Ekran kartını söktüğüm için şu an fanlar son gaz çalışıyor ve rahatsız edici ses çıkartıyor. Aynı model ya da daha üst ekran kartı almak zorundayım. Aynısını bulabileceğim yer ya da yerine kullanabileceğim daha üst model ekran kartı öneriniz var mıdır? Fanları şimdilik durdurabilmem için bir yöntem var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dizüstü bilgisayarlar da ekran kartlarını yükseltme yapmak mümkün değil diye biliyorum. Aynı model ekran kartını İnternet üzerinden sipariş edebilirsiniz.

Ekran kartınız MXM bir modül ise, fotoğrafını çekip paylaşmanızı öneririm, böylece MXM modüllü diğer ekran kartları ile karşılaştırma yapılabilir, çünkü muhtemelen dizüstü bilgisayarınızın soğutma çözümü ekran kartınız üzerindeki çip ve bellek düzenine göre ayarlanmıştır. Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir başka durumda, dizüstü bilgisayarınızın güç tasarımı, mevcut kartınızından daha fazla güç tüketen bir ekran kartı takmamalısınız.

Dizüstü bilgisayarlar da ekran kartlarını yükseltme yapmak mümkün değil diye biliyorum. Aynı model ekran kartını İnternet üzerinden sipariş edebilirsiniz.

Güç tüketimi ve mimarisi uygun bulunabilirse MXM alt yapısında değişim olabiliyor.

Ekran kartınız MXM bir modül ise, fotoğrafını çekip paylaşmanızı öneririm, böylece MXM modüllü diğer ekran kartları ile karşılaştırma yapılabilir, çünkü muhtemelen dizüstü bilgisayarınızın soğutma çözümü ekran kartınız üzerindeki çip ve bellek düzenine göre ayarlanmıştır. Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir başka durumda, dizüstü bilgisayarınızın güç tasarımı, mevcut kartınızından daha fazla güç tüketen bir ekran kartı takmamalısınız.

Evet MXM modül. Yüzeysel bilgim var fakat detaya inemiyorum. bana aynı model olmasada seçeneklerin artması açısından yerine alabileceğim modelleri söyleyebilirseniz sevinirim
Fotoğrafta yanan kısım belli oluyor üst kısımda.

Dosya Ekleri

• 20180904_111049.jpg
    20180904_111049.jpg
    187,8 KB · Görüntüleme: 105
MSI GT70 0NC Upgrade Price List
Buradaki sitede seçenekler sunulmuş, içlerinden en mantıklısı "GTX 970M MXM 3.0b" modeline yükseltmeniz olacaktır. Bellek modüllerinin sıralamaları farklı gibi görünüyor, resim üst tarafındaki modüllerde bir problem yaşamazsınız ancak, dizüstü bilgisayarınızın soğutma çözümünde sağ taraftaki bellek modüllerini kapatan kısmın boşlukta kalan kısımınları da kapatması için soğutucu bloğun da yükseltme kitini almanız gerekebilir.
GTX 970M MXM 3.0b için sadece kart fiyatı olarak. Ebay üzerinde 250$-320$ arasında satış fiyatları mevcut. Türkiyedeki distribütör firmaları araştırabilirsiniz. Termal pad ve soğutucu bloğun yükseltme kitini de almanız gerekecektir.

MSI GT70 0NC Upgrade Price List
Buradaki sitede seçenekler sunulmuş, içlerinden en mantıklısı "GTX 970M MXM 3.0b" modeline yükseltmeniz olacaktır. Bellek modüllerinin sıralamaları farklı gibi görünüyor, resim üst tarafındaki modüllerde bir problem yaşamazsınız ancak, dizüstü bilgisayarınızın soğutma çözümünde sağ taraftaki bellek modüllerini kapatan kısmın boşlukta kalan kısımınları da kapatması için soğutucu bloğun da yükseltme kitini almanız gerekebilir.
GTX 970M MXM 3.0b için sadece kart fiyatı olarak. Ebay üzerinde 250$-320$ arasında satış fiyatları mevcut. Türkiyedeki distribütör firmaları araştırabilirsiniz. Termal pad ve soğutucu bloğun yükseltme kitini de almanız gerekecektir.

Yardımınız ve ilginiz için teşekkür ederim. Söylemleriniz benim düşüncemi yansıtıyor. Verdiğiniz site fazlasıyla yardımcı oldu bana. Peki ekran kartı tedarik edene kadar fanların fullspeed de çalışmasına bi yorumunuz varmıydı

Fanların son hızda çalışması, MXM kartın sökülmesi ile BIOS'ta oluşan bir bug sebebiyle olabilir. Veya sistemde, MXM karttan sıcaklık okumayınca, herhangi bir sıcaklık sensörü hatasına karşı bir koruma olabilir. Geçenlerde izledğim bir videoda bozulan bir MacBook'u tamir ederken touch pad sökülünce fanlar son hızda dönüyordu mesela. BIOS üzerinden MXM slotunu kapatma, veya fan hızlarını ayarlama gibi seçenekler var ise deneyebilirsiniz. Windows üzerinden dizüstü üreticinizin sağladığı 3. parti yazılımlar ile fanları kontrol etme imkanınız varsa kullanabilirsiniz.

3. parti yazılımlarda nafile. Tek çözümü biosun kırılıp gizli ayarların olduğu kısma erişilip fanları kapatmakmış. Yabancı forumlardan ancak bu kadarını öğrenebildim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı