MSI GT72S-6QF Görüntü Bozulması ve Kitlenme Sorunu

braveman

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar msi gt72s 6qf model bir laptop kullanıyoruz.

Laptop ile ilgili başlarda çok olmayan ama bu aralar çok olan bir sorun var.

Laptop ekran kartı nvidia gtx 980. Ekranda onlarca mor kutucuk çıkıp laptop kitleniyor.
(İster oyun oynarken bir ikinci işlem yap. İster adobe gibi progamlarla çalışırken birden bire bu hata çıkıyor.)
O an dokunmazsanız bazen ekran kartı kapatılıp çalıştırılmaya çalışıyor diye bir hata veriyor. Çoğu zaman da düzeltemeden laptop kitleniyor.

Sorunu çözdüğü zaman ekran kartı yeniden başlatılırsa masaüstü geliyor bazen de düzeltemeyince yeniden başlıyor laptop.

Laptop daha yeni bir laptop. Nvidia son güncelleme 361.91'e geçti sorun yine aynı devam ediyor. Ara ara çıkıyor.

3.jpg

nvidia güncellemesi ile sorun düzelir diye düşünmüştüm. son gelen versiyon 364.51. bu versiyonda da aynı sorun devam ediyor.

laptop ı aldığım zamandan beri bu aşamaya kadar 5 güncelleme falan geldi .hepsinde de aynı sorun oldu. her güncelleme bir umut oldu .ama hiç bir işe yaramıyor.

hangi durumlarda daha çok oluyor şöyle belirteyim. Kabaca tesbitlerim :
* laptop pili bitti. şarja bağlamadan laptop kapandı diyelim. şarjı takıp laptopu açtığınız da masaüstü geldiği gibi sorun yine aynı. ekran da 10larca belki 100 lerce mor kutu çıkıyor.
* bir de bir işlem yaparken , oyun program fark etmez. fn tuşuna basıp vites arttırma tuşuna f7 basınca bu olay çok hızlı bir şekilde kitlenmeyle sonuçlanıyor. hiç bir işlem yapmadan vites arttırma yapınca olmuyor.
* internete girdim sadece facebook üzerinde gezerken yine aynı kitlenme ve mor kutucuklar. bugün bir de yeşil kutucuklar çıktı. aynı şekilde
* laptopa kayıtlı bir video izliyorum. o an açık player gom player. sorun yine aynı. kafasına göre bu hatalar oluyor.

bu kitlenmenler olurken telefon ile yakalayabildiğim laptopun ekran görüntüleri aşağıdaki gibi

1.jpg 2.jpg 3.jpg

Ben Msi Afterburner programından kaynaklandığını düşünüyorum. Resimde fps gösteren yerde mor renk kutucuklar da. Önce bir rengini değiştirip dene değişince farklı renk oluyorsa kapat Msi Afterburner'ı.

Ben Msi Afterburner programından kaynaklandığını düşünüyorum. Resimde fps gösteren yerde mor renk kutucuklar da. Önce bir rengini değiştirip dene değişince farklı renk oluyorsa kapat Msi Afterburner'ı.
Çok

Çok teşekkürler deneyeceğim fakat yaklaşık yarım saattir bilgisayar açılmıyor. Açılış tuşuna bastıktan sonra her şey çalışıyor fakat ekrana görüntü gelmiyor.... sanırım ekran kartları sorunlu bu modelin.. :( defalarca kapatıp açtım fakat görüntü gelmiyor....

Çok

Çok teşekkürler deneyeceğim fakat yaklaşık yarım saattir bilgisayar açılmıyor. Açılış tuşuna bastıktan sonra her şey çalışıyor fakat ekrana görüntü gelmiyor.... sanırım ekran kartları sorunlu bu modelin.. :( defalarca kapatıp açtım fakat görüntü gelmiyor....

msi afterburner açık değilkende bende bu mor kutucuk sorunu oldu bende .sorunu düzeltemeyince yeniden başlıyor bazen. mesala bir kere hafıza kayıtlı bir vizyon filmini seyrederken de bu olmuştu. o zaman afterburner açık değildi mesala.

laptop kitlendiyse. laptopun altında bir resetleme tuşu bir ataç girecek şekilde . arkadaki hoparlörün aşağısında . bu tuş ile reset atarak belki açılmama sorunu düzelebilir.

Bende bilmiyorum. Hiç karşılaşmadığım bir problem. Bu konu hakkında pek birşey söyleyemeyeceğim ama belki biraz araştırırsanız bulabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı