MSI GT72VR 6RE-250XTR İnceleme

Yaklaşık 3 ay kadar kullandığım cihazın kendimce incelemesini yapmaya çalışacağım.

Tasarım
MSI tasarım konusunda hep sevmişimdir. Bu modelde de spor araba tasarımı kullanılmış ve açıkçası çok hoşuma giden bir tasarım olmuş.
Üst tarafında fırçalanmış alüminyum kullanılmış. Görünüş olarak çok güzel fakat tek kötü yanı çok fazla parmak izi tutuyor. Güç kablosu girişi, HDMI ve Ethernet portunun arkada olması benim için çok kullanışlı oldu.
Klavye
Klavye Steelseries'e ait. Çok yumuşak tuşlara sahip aynı zamanda çok dayanıklı. Anti Ghosting özelliğine sahip olması da oyunlarda çok işe yarıyor.
RGB ışıklandırmaya sahip bir klavye ve LED'leri çok parlak, çok güzel duruyor. Ayrıca Steelseries Engine üstünden ayarlayabildiğiniz ışıklandırma modları da çok çeşitli.
Hoparlör ve Ses Çıkışları
Hoparlörler Dynaudio firmasına ait. Çok net ve yüksek sese sahip 2 Speaker, dizüstü içinde gayet yeterli olan 1 Subwoofer bulunuyor. Ses konusunda ben şu ana kadar MSI dizüstüleri üstüne ses kalitesi olan bir marka görmedim açıkçası.
Bu güçlü hoparlörler Nahimic yazılımıyla destekleniyor. Bu yazılım da oyunlar ve filmler için gayet iyi fakat profesyonel kullanım için tabi ki başka yazılımlara başvurmak daha iyi olur.
Ses çıkışları bilgisayarın sol tarafında bulunuyor. Optik çıkışa ve 7.1 desteğine sahip.
Ses konusunda diğer MSI modellerine göre tek eksiği DAC bulunmaması. Ama onunda eksikliğini çekmedim hiç çünkü gerçekten çok iyi ses konusunda.
Ekran
120 Hz (5MS), TN Panel ve G-Sync'e sahip bir ekran. Başta TN panelin kötü olacağını düşünüyordum. Fakat IPS panele sahip diğer bir MSI dizüstümle karşılaştırdığımda, nerdeyse aynı kaliteye sahip olduğunu görünce gerçekten çok şaşırdım. Panelin görüş açısı olarak IPS kadar olmasada çok geniş bir görüş açısı var. (Zaten bilgisayara o kadar dar bir açıdan bakan birinin olacağını sanmıyorum.) :)
Ekranın en sevdiğim özelliği 120Hz ve 5MS tepki süresi olması. Oyunlarda çok ciddi fark olduğunu hissediyorsunuz. Tepkime süresinin de düşük tutulması gerçekten büyük bir avantaj oluyor.
Ekstra olarak G-Sync de oyunlarda yırtılmalar önleyerek, akıcılığı muazzam hale getirmeyi başarıyor.
USB ve Diğer Portlar
USB portlarının bol olması çok iyi olmuş. 4 tane sol tarafta (3.0), 2 tane sağ tarafta(3.0), 1 tane de arka tarafta (Type-C ve 3.1) olmak üzere toplam 7 tane USB portuna sahip. Arka tarafta 1 tane Ethernet(Killer E2500), 1 tane HDMI 2.0, 1 tane Display Port 1.2 bulunuyor. Ayrıca sol tarafta kart okuyucu mevcut ve çok iyi performansa sahip. (Yaklaşık 250 Mb/s Okuma ve 200Mb Yazma)
Ekran Kartı ve İşlemci
GTX 1070 ve 6700HQ ikilisi sistemde bulunuyor. Oyunlarda gerçekten masaüstü 1070 performansı aldığımı söylemeliyim. Bazı az gereksinim isteyen oyunlarda doğal olarak darboğaz yapsa da bu açığı DSR ile kapatabiliyorsunuz. 1070'in Optimus özelliğinin olmaması da benim açımdan çok iyi olmuş.
Ram
32 GB Çift Kanal 2400Mhz Bellekler bulunuyor. Fazlasıyla yeterli.
Depolama
256GB Kingston SSD ve 1TB Hitachi HDD bulunuyor. SSD ve HDD ikilisinden de gayet memnunum. Zaten dilediğiniz zaman depolama tarafını artırabilirsiniz.
Günlük Kullanım ve Oyun
Günlük kullanımda zaten hiç ses çıkarmıyor. Oyunlarda da şaşırtıcı biçimde çok serin ve sessiz çalıştığını gördüm. %99 GPU kullanımında bile GPU 80 dereceye kadar çıktı. Cooler Boost 4 fazlasıyla iyi iş çıkarmışa benziyor.
Özet
MSI bu dizüstü bilgisayarda gerçekten iyi iş çıkarmış. Kesinlikle alacaklara tavsiye ederim. Parmak izi bırakması, DAC girişi olmaması dışında kötü bir yanını görmedim.

Eğer aklınıza takılan sorularınız varsa cevaplayabilirim.

Allahını seven bi yardım etsin cihazı 2. El aldım ama 1 tane m2 1 tane de sata girişinden başka giriş yok takacağım 1 tane m2 1 tane de hdd var yer de var fakat slot yok plastikleri de kaldırdım ama slot göremedim nasıl takıcam? İnternette ki videolarda adamların m2 slotlarını 4 e çıkartan aparatları var ama bende tek slot m2 Demir plaka var o aparatı nerden bulabilirim satayı nasıl çoğaltabilirim

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı