MSI GTX 1050 Gaming X overclocksuz daha fazla ısınıyor

berat3636

Hectopat
Yer
kars
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
MSI GTX 1050 Gaming X 2 ekran kartına sahibim. Çekirdek hızına +149 ve bellek hızına da +664 ekleyince 1080p 0 MSAA tam ekran 1 dakikalık FurMark testinde 77-78 derece oluyor. Fakat işin garip yanı overclocksuz daha fazla ısınıyor. +0 çekirdek hızı ve +0 bellek hızıyla FurMark da 80-81 derecelere çıkıyor.

Not: Her testi 50 derecede başlattım. Testleri defalarca yaptım sonuç aynı.
Not 2: Normalde bu ekran kartı soğuk. Bu kadar ısınmıyor ben MSI Afterburner'dan fanları durdurdum.

Önemli not!: Bu bir mizah konusu değildir. Mizah arayanlar mizah konularına bakabilirler.

1 dakikalık test çok stabil sonuçlar vermez. Uzun süreli testte belli olur o fark. Voltaj verilmeden yapılan OC sıcaklıklarda çok büyük farklılıklar yaratmıyor diye biliyorum.

Hocam ben hiç voltaj vermeden direkt pata küte aylarca 659 MHz bellek frekansı ve 170 çekirdek frekansıyla kullandım ve kullanmaya da devam etmeyi düşünüyorum. FPS de pek bir etkisi yok. Forza Horizon 4 demo da Ultra 1080p de 43 değil de 46 FPS veriyor overclock. Bir zararı var mı 170'e 664 MHz voltajsız OC'nin?

Hocam ben hiç voltaj vermeden direkt pata küte aylarca 659 MHz bellek frekansı ve 170 çekirdek frekansıyla kullandım ve kullanmaya da devam etmeyi düşünüyorum. FPS de pek bir etkisi yok. Forza Horizon 4 demo da Ultra 1080p de 43 değil de 46 FPS veriyor overclock. Bir zararı var mı 170'e 664 MHz voltajsız OC'nin?
Hayır hiç bir sıkıntısı olmaz. Uzun süre aynı kartı yanlış hatırlamıyorsam +600 Memory, +150 Core OC ile kullandım bir sıkıntısını çekmedim. Yaklaşık 5-7% bir artış sağlamıştı bana. Bu tarz kartlar için azımsanacak değerler değil aslında.

Hocam peki ne kadar voltaj vermeliyim ve bir zararı olur mu ve FPS de ne kadar fark olur?

Hocam peki ne kadar voltaj vermeliyim ve bir zararı olur mu ve FPS de ne kadar fark olur?
O konuda daha bilgili arkadaşların yardımcı olması daha iyi olur. Ben risk almak istemediğim için voltaj olayına hiç girmemiştim. Bunun için ayrı konu açabilirsiniz.

Geri
Yukarı