MSI GTX 970 Gaming 4G hız aşırtma (overclock)

Dr.Aequitas

Kilopat
Makaleler
7
Daha fazla  
Bu başlığı açmamın nedeni son dönemde bu kartı pek çok sosyal üyesinin satın almış olmasıdır. Aslında şimdiye kadar herhangi bir oyunda hız aşırtma ihtiyacı hissetmedim ancak yine de ilerleyen zamanlarda ihtiyaç hasıl olacağı aşikar. Dolayısı ile ufak ufak bu alanda da deneyimler yapmak, eğer önceden deneyen varsa da tecrübelerinden faydalanmak iyi olacaktır.

Ben voltaj değişikliği yapmaksızın ufak çaplı bir hız aşırtma uyguladım. Ayarlarım şu şekilde:
- Çekirdek frekansı: +140MHz
- Bellek frekansı: +500MHz
- Güç limiti: %110

Bu şekilde çekirdek frekansı 1506.9MHz'e, bellek frekansı ise 8GHz'e çıkmış oluyor ki, bence voltaj değişikliği yapmaksızın elde edilmiş iyi bir değer. Gerçi şöyle bir sıkıntı da söz konusu. Kartın azami güç tüketimi %110 ile sınırlandırılmış durumda. Voltaj değişikliği yapmadan uygulanan bu yöntem ile bile güç tüketimi %108'e çıkıyor. Yani voltaj değişikliği yaparak en fazla %2 kadar daha hız aşırtma uygulayabiliyoruz. Ama ümit ediyorum ki ilerleyen zamanlarda MSI yeni "firmware" ile bu limiti artırır. Tabi burası biraz daha teknik bir konu.

Deneyimlerinizi bekliyoruz.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı