MSI GTX 980 Gaming 4G Performans Düşüklüğü

kurutucu

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Önceden VRAM hız düşüklüğünden dolayı değiştirdiğim MSI ekran kartımı iade edip başka bir mağazadan aldım. Ancak bu kartta da garip sıkıntılar var. Acaba sorun anakart veya işlemci ile alakalı olabilir mi? Önceki kartı bilgisayarı açar açmaz test etmemiştim. Bu kartta bilgisayarı açınca/yeniden başlatıp test edince sorun görünmüyor. Ancak biraz süre geçtikten sonra tekrar test ettiğim zaman VRAM hız düşüklüğü gözüme çarpıyor. Sorun ne ile alakalı olabilir?

Sistem özelliklerim aşağıdaki gibidir.

CPU: Intel Core i5-4590 3.3 MHz (3.7 MHz Boost)
ANAKART: MSI Z97 PC Mate
RAM: G Skill RipjawsX 16 GB (4x4GB) 1600 MHz DDR3 (F3-12800CL9-4GBXL 4 adet)
GPU: MSI GTX 980 4G
STORAGE: Samsung EVO 850 250 GB SSD
Seagate ST1000DM003 (1000 GB, 7200 RPM, SATA-3)
CASE: Cooler Master HAF 912 Plus
PSU: Cooler Master GX 80+ 750W

Test sonuçlarını önce(Bilgisayarı açınca/yediden başlatınca) ve Sonra(5-10 dk sonrasında) şeklinde ekledim.

ÖNCE

Önce.png

SONRA
Sonra.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Isınma problemi olabilir. Isınma problemi sadece Ekran Kartı için değil, işlemciyle de alakalı olabilir. İşlemci çok ısındığı zaman performansı düşer ve darboğaz yapmaya başlar.

Sıcaklıklar kabul edilebilir derecede. Full yükte CPU'da GPU'da en fazla 75 oluyor.

Son düzenleme:
İşlemcide stok soğutucu mu kullanıyorsunuz ? GTX 970 ve i5 4590, Cooler Master Vortex Plus ile kullanıyorum. Yük altında işlemci 58 - 60, GPU 70 - 71 görüyor. İşlemci ısınız fazla gibi. Isıdan kaynaklı da olmayabilir tabi.

İşlemcide stok soğutucu mu kullanıyorsunuz ? GTX 970 ve i5 4590, Cooler Master Vortex Plus ile kullanıyorum. Yük altında işlemci 58 - 60, GPU 70 - 71 görüyor. İşlemci ısınız fazla gibi. Isıdan kaynaklı da olmayabilir tabi.
Evet stock fan ve ekstradan air fan kullanıyorum. Şuan hepsi full hızda çalışıyor sıcaklık max 60 derece ve sorun aynı.

RAM'leriniz kaç Mhz'de çalışıyor? Eğer 1600'lük RAM'ı 2133'e falan zorladıysanız OC yapıcam diye bu tarz problemler olmuş olabilir makinada. Aslında sorun kartta değil de diğer bileşenlerde olabilir. Bence Bios ayarlarını bi sifirlayın siz ve tekrar deneyin. İşlemciyi falan boostlamayın.

RAM'leriniz kaç Mhz'de çalışıyor? Eğer 1600'lük RAM'ı 2133'e falan zorladıysanız OC yapıcam diye bu tarz problemler olmuş olabilir makinada. Aslında sorun kartta değil de diğer bileşenlerde olabilir. Bence Bios ayarlarını bi sifirlayın siz ve tekrar deneyin. İşlemciyi falan boostlamayın.
İşlemci zaten otomatik boostlanıyor. Zaten BIOS ayarları varsayılan ayarlarda. OC falan yapılmadı.

Birkaç benchmark daha atayım.

3D MARK
NVIDIA GeForce GTX 980 video card benchmark result - Intel Core i5-4590 Processor,MSI Z97 PC Mate(MS-7850)

1.jpg
2.jpg

O zaman problem Kart driverlarının güncelliği ile alakalı. Yani çok güncel. BIOS güncellediniz mi? BIOS sürümünün güncel olmaması ve Ekran Kartı sürücüsünün güncel olması bu problemi yaratabilir.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı