MSI H110M Pro VD Ses Sorunu

Beratttss

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba ,
24.01.2016 tarihinde Vatan Computer Cevizlibağ şubesinden aldığım H110m Pro Vd anakartımda sıkıntı var. İşlemcim i5 6500 ve anakartın işlemci tarafından ses geliyor. Bu ses beni çok rahatsız ediyor.(Yüksek Performansa alınca çoğalıyor.) Tarayıcıda gezinirken scroll tuşunu aşağı indirdiğimde filan ses daha da çoğalıyor. BIOS ayarlarından C-States ayarını Auto'dan kapalıya getirdiğimde ses gelmiyor fakat bu durumdan memnun değilim aynı zamanda anakarttan da memnun değilim.
-Ses HDD'den gelmiyor çünkü SSD kullanıyorum.
-PSU'dan da gelen bir ses değil çünkü PSU ile anakart arasında mesafe koyduğumda da anakartın işlemci tarafındaki kondansatörlerinden ses geliyor bu bir gerçek.
-Kasada herhangi bir fan yok egzoz fanını iptal edince de ses devam ediyor.
-Ses yazılımsal eskilikten kaynaklanamaz tüm sürücülerim güncel ben donanımsal sıkıntı olduğu kanısındayım. 2 kere format ve tüm sürücülerin en son sürümleri kurmama rağmen devam ediyor ses.
-İşlemci fanından gelen sese de benzemiyor tam oturmuş işlemci fanı. Bu yüzden ses çıkarmaz ve bu ses zaten fandan gelebilecek bir ses değil.
-Sistemimde ekran kartı mevcut değil.
Tüm detayları ile sorunumu anlattım. Bu sorunu Vatan Computer, MSI destek, Servis Point'in mail adreslerine göndereceğim.
Anakartımda iade söz konusu olabilir mi çünkü Vatan Computer'e gidip servisten iade istemelerini söyleyeceğim ve anakarttan memnun olmadığımdan iade verilebilir mi ? Servise verdiğimde anakartı 1 aya yakın süre zarfı sonrasında geri göndermelerini istemiyorum yoksa patlayana kadar anakartı kullanacağım ve yasal işlem başlatacağım. Kısacası iade edebilir miyim ?

Senin karşılaştığın sorun; bazı güç kaynakları ve yeni nesil ekran kartlarında sıklıkla görülen coil while sorunu. Yani; fazların içeriğinde bulunan bobinlerin sarıldığı metal parçanın üzerine gevşek sarılması veya sarımdan sonra bobinlerin doldurulmaması (silikon vb. dolgu malzemesi ile) yüzünden, bobin üzerinden akım geçerken titreşim oluşması nedeniyle ortaya çıkan cızırtı şeklindeki sesi.

Anakartlarda bu sorun nadir görülür ve ekran kartlarında olduğu gibi değişim yada iade talep edebilirsin.

Dogru diyorsun ekran kartimda coil whine çıkmışti bilirim yani bu ses de coil whine gibi. Ama Psu ve ekran kartini elersek geriye anakart,ram ve islemci kalir. Psu olmamasinin sebebi sesin bariz anakart tarafindan gelmesi ve ayar kapatinca gitmesi. Bilgi servis bana ulasti. Vatan Bilgisayar araciligi ile benim dikkatime yonlendirin dedi Kerim Bey. Yakin surede gidip isimi halledecegim. İnsallah iademi alacagim. Butun bunlarda beni bulur Allah'im. Ekran karti yetmemisti bide bu cikti. Hic şansım yok bu konularda ne yazik ki.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı