MSI H97 Gaming 3 NVMe yüksek hızı desteklemiyor

Cecile

Hectopat
Merhaba, anakart modelim "MSI H97 Gaming 3", elimde "Samsung 970 EVO Plus M.2 NVMe SSD" var, normalde bu model 3500MB/s hızına kadar destekliyor. Fakat anakartım bu SSD'nin okuma yazma hızını desteklemediği için Max 800-850 civarı okuma hızı alıyorum, bende görselde ki dönüştürücü aparatı alsam buna çözüm sağlamış olur muyum, eğer yanlış ise bunun anakartı değiştirmeden bir çözümü var mı? Şimdiden teşekkür ederim.

Anakartım ile ilgili bazı bilgileri buraya bırakıyorum:

Yuvalar

• 1 x PCIe 3.0 x16 slotu (PCI_E2, x16 destekler)
• 1 x PCIe 2.0 x16 slotu (PCI_E4, x4 destekler)*
• 2 x PCIe 2.0 x1 slotu.
• 3 x PCI slotu.
* PCI_E4 slotuna bir kart takıldığında PCIe x1 slotları (PCI_E1, PCI_E3) kullanılamayacaktır.​

Tümleşik SATA

Intel H97 Express Yongaseti
- 6 x SATA 6Gb/s portu (SATA1~6)
- 1x M.2 portu*
- M.2 portu M.2 SATA 6Gb/s modülü destekler.
- M.2 portu M.2 PCIe modülleri 10Gb/sn hıza kadar destekler **
- M.2 portu 4.2cm/ 6cm/ 8cm modülleri destekler.
- RAID 0, RAID1, RAID 5 ve RAID 10*** desteği.
- Intel® Smart Response Technology, Intel® Rapid Start Technology ve Intel® Smart Connect Technology**** desteği.
* SATA5 ve SATA6 portları, M.2 portuna bir modül takıldığında devre dışı kalacaktır.
** M.2 PCIe arayüzü yalnızca UEFI ROM desteği sunar. Legacy opsiyonu desteklenmez.
*** M.2 PCIe arayüzü RAID 0, RAID1, RAID 5 ve RAID 10 desteklemez.
**** Windows 7 ve Windows 8/ 8.1 üzerinde Intel Core işlemcileri destekler​

Anakartımın ve alacağım dönüştürücünün görseli:

Dosya Ekleri

• Adsız3.png
    Adsız3.png
    137,1 KB · Görüntüleme: 15
  • Adsız2.png
    Adsız2.png
    836,7 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleyen: Moderatör:
M.2 yuvan PCIe 2.0 hızında çalışıyor. 10 Gbps kilidi var, o adaptörle de alttaki PCIe slotuna takacağınız varsayarsak PCIe 2.0 x4 hızında çalışcaktır.

Yine tam performans alamazsınız ancak 1800 bandında hızlara çıkabilirsiniz.
Hangi slottan bahsediyorsunuz ekran kartı yuvası mı ? eğer öyleyse ekran kartını hiç ellemek istemiyorum.

1800lere çıkmak benim için çok iyi ama alacağım adaptörü hangi slota takacam tam olarak belirtebilir misiniz.

bu arada yapacağım bu işlem her hangi bir sorun teşkil eder mi ?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı